Прекратяване на регистрация по Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/

ОТНОСНО: Прекратяване на регистрация по Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/
В Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“
постъпи Ваше писмено запитване с вх. № 96-00-153/22.06.2018г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Дружеството е регистрирано по ЗДДС на 30.11.2009г. От 01.11.2013г. е преустановено осъществяването на дейност, като към 21.06.2018г. лицето няма виждане в бъдеще да възобнови дейността и желае да подаде заявление за дерегистрация по ЗДДС. На 10.11.2008г. е закупена газова уредба с данъчна основа 1 550 лв. и начислен ДДС 310 лв., която е въведена в експлоатация на 01.01.2009г. Упражнено е право на приспадане на данъчен кредит, като тази стока е включена в описа за налични активи към момента на регистрация по ЗДДС – 30.11.2009г. Тази стока е използвана през 2009г. и 2010г. Активът е използван 2 години, минали са 5 години от придобиването му.
Поставени са следните въпроси: Трябва ли да се връща пълния размер на ползвания данъчен кредит при дерегистрацията? Може ли да се приложи разпоредбата на чл. 80, ал. 1, т. 4 от ЗДДС?
Във връзка с изложената фактическа обстановка и поставените въпроси, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 111, ал.1 от ЗДДС, към датата на дерегистрацията по ЗДДС се смята, че лицето извършва доставка по смисъла на закона на всички налични стоки и услуги, за които изцяло, частично или пропорционално на степента на използване за независима икономическа дейност, е ползвало данъчен кредит и които са:
1. активи по смисъла на Закона за счетоводството, или
2. активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, различни от тези по т. 1.
Разпоредбата на чл.27, ал.5 от ЗДДС регламентира как се определя данъчната основа в горната хипотеза. Данъчната основа на доставка на стоки и/или услуги по чл. 111, определена към началото на месеца, в който е прекратена регистрацията на лицето, е данъчната основа при придобиването или себестойността на стоката, а в случаите на внос – на данъчната основа при вноса или на направените преки разходи за придобиване на услугата, намалена с разходи за изхабяване предвид обичайния икономически живот на стоката или услугата. Когато данъчната основа не може да се определи по този ред, данъчната основа е пазарната цена.
Предвидгорния текст, при прекратяване на регистрацията по ЗДДС наличната газова уредба ще подлежи на облагане с ДДС.
Съгласно чл. 80, ал. 1, т. 4 от ЗДДС, корекции по чл. 79, 79а и 79б не се извършват за различни от недвижими имоти стоки или услуги, ако са изминали 5 години, считано от началото на годината, в която е упражнено правото на данъчен кредит.
Разпоредбата на чл. 80, ал. 1, т.4 от ЗДДС в конкретния случай е неотносима, доколкото стоката е налична към датата на дерегистрацията по ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар