Пренасяне на данъчна загуба.

ОТНОСНО: Пренасяне на данъчна загуба.
Във връзка с постъпило запитване с вх. № ..04.01.2012г. при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” ..,в предвид на действащата за 2011г. нормативна уредба, Ви уведомяваме следното:
В запитването си посочвате следното: през 2009г. дружеството приключва с отрицателен годишен резултат в размер на 8 943.57 лв. През 2010г. дружеството завършва с положителен финансов резултат в размер на 27 408.34 лв. като внася изцяло корпоративния данък в размер на 2 740.83 лв.
През 2011г. се очаква резултатът да е положителен.
В тази връзка поставяте следният въпрос:
Възможно ли е дружеството да пренесе данъчната загуба за 2009г. за сметка на данъчната печалба формирана през 2011г. в справка 4 – пренасяне на данъчни загуби от ГДД по чл. 92 от ЗКПО?
В запитването поставяте въпроси относно пренасяне на данъчна загуба съгласно чл. 70 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ и по-конкретно прилагане на ал. 2.
Пренасянето на данъчните загуби в следващите данъчни периоди е регламентирано в глава единадесета „Пренасяне на данъчна загуба” от ЗКПО (чл. 70 – чл. 74). Съгласно чл. 18, ал. 3 от ЗКПО отрицателният данъчен финансов резултат е данъчна загуба. Данъчно задължените лица, които формират данъчна основа по реда на част втора от ЗКПО, имат право да пренасят данъчната загуба. Упражняването на това право е по избор на лицето. Когато данъчно задълженото лице е избрало да пренася данъчната загуба, тя задължително се пренася последователно до изчерпването й през следващите 5 години след реализирането й. Правото на избор се упражнява чрез приспадане на данъчната загуба през първата година след реализирането на данъчната загуба, през която лицето е формирало положителен данъчен финансов резултат преди приспадане на данъчната загуба. Т.е. данъчно задълженото лице избира дали да упражни правото да пренесе данъчната загуба, но моментът на приспадане не е по избор, а е точно определения в изречение първо на чл. 70, ал. 2 от ЗКПО. Ако лицето не пренесе данъчната загуба в този момент, то губи правото си на приспадане на данъчната загуба.
Данъчната загуба се приспада при определяне на данъчния финансов резултат в размера на положителния данъчен финансов резултат преди приспадане на данъчната загуба – чл.71, ал.1 от ЗКПО. Ако данъчната загуба е по-малка от положителния финансов резултат преди приспадането й, тя се приспада в пълния й размер.
Предвид гореизложената нормативна уредба и посочената фактическа обстановка е видно, че в конкретния случай дружеството не се е възползвало от правото на пренасяне на данъчна загуба, формирана през 2009г. Правото не е упражнено през 2010г., която е била първата година, през която е отчетен положителен данъчен финансов резултат. Ето защо дружеството за данъчни цели е изгубило възможността за пренасяне на данъчната загуба през 2011г. и в следващите години.

Оценете статията

Вашият коментар