преобразуване от СД в ООД и прилагане на ЗДДС

ОТНОСНО: преобразуване от СД в ООД и прилагане на ЗДДС
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”- … свх. № .26.11.2010г. е изложена следната фактическа обстановка:
На 12.11.2010г.е вписано преобразуване от СД в ООД.
Поставени са следните въпроси:
1.От коя до коя дата да се подадат справки декларации по ЗДДС за двете фирми.
2.Стоката, която е налична в СД към 12.11.2010г. как следва да се прехвърли в ООД-то.
3.За закупените активи до 12.11.2010г. от СД-то, ООД-то има ли право да ползва данъчен кредит.
4.Трябва ли да се подаде справка за наличните активи и в какъв срок, след като регистрацията по ЗДДС е от 23.11.2010г. на основание чл.132 от ЗДДС и влиза в сила от 12.11.2010г.
5.Как да се заведат първичните документи издадени на СД на 12.11.2010г. и след тази дата, докато започне дейност ООД-то.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Преобразуването на търговско дружество по реда на глава шестнадесета от Търговския закон не се разглежда като доставка по смисъла на ЗДДС.
По смисъла на чл.10, ал.1, т.1 от ЗДДС, не е доставка на стока или услуга, доставката към приобретателя от преобразуващия се в резултат на преобразуване на търговско дружество по реда на глава шестнадесета от Търговския закон.
Съгласно чл.132, ал.1 от ЗДДС, задължително се регистрира по този закон лице, което на основание чл. 10, ал. 1, придобие стоки и услуги от регистрирано лице. Съгласно разпоредбите на чл.132, ал.2 и ал.3 от закона, регистрацията се извършва с подаване на заявление за регистрация в 14-дневен срок от вписване на обстоятелството по чл. 10, ал. 1 в търговския регистър и датата на регистрацията е датата на вписване на обстоятелството по чл. 10 в търговския регистър.
На основание чл. 264, ал. 1 от Търговския закон търговско дружество /преобразуващо се дружество/ може да се преобразува чрез промяна на правната форма, като се превърне в търговско дружество от друг вид /новоучредено дружество/. Новоучреденото дружество става правоприемник на преобразуващото се дружество, което се прекратява без ликвидация.
По смисъла на чл.107, т.4, буква «а», основание за задължителна дерегистрация е прекратяването на лицето в случаите на прекратяване на юридическо лице – търговец, със или без ликвидация.
Предвид гореизложеното и разпоредбата на чл.107, т.4, буква „а” от ЗДДС, считаме, че на 12.11.2010г. възниква задължение за дерегистрация за СД-то. В този смисъл, последната справка декларация за него ще се подаде за периода 01.11-12.11.2010г.
Тъй като правоприемникът-ООД-то е регистрирано по ЗДДС от 12.11.2010г., справката-декларация за първия период е от 12.11.2010г. до 30.11.2010г.
Както е посочено по-горе, стоката, налична в СД-то, която в резултат на преобразуването се прехвърля в ООД-то, не е предмет на доставка по смисъла на чл.10, ал.1, т.1 от ЗДДС и в този смисъл не възникват задължения по този закон.
Относно активи, закупени до 12.11.2010г. от СД-то иползване на правото на данъчен кредит за тях от ООД-то, следва да се съобразят следните разпоредби:
В чл.60 от ППЗДДС е указан редът и необходимите документи за упражняване право на приспадане на данъчен кредит за получените от приобретателя активи. Посочената разпоредба визира две хипотези и поставя различни условия, наличието на които е предпоставка за упражняване право на данъчен кредит от лицето, което е придобило активите.
Първата хипотеза, регламентирана в ал.1 на чл.60 от ППЗДДС е приложима, когато преобразуващият се – регистрирано по ЗДДС лице е имал право да приспадне начисления му при придобиването на активите данък, но не го е упражнил по регламентирания в закона ред.Необходимите условия за да бъде упражнено право на данъчен кредит за тези активи от правоприемникаса визирани в т.1 – т.4 на посочената алинея.
Втората хипотеза, регламентирана в ал.2 на чл.60 от правилника е приложима, когато преобразуващият се не е имал право да приспадне начисления му при придобиването на активите данък добавена стойност поради това, че не е бил регистрирано по ЗДДС лице иликогато регистрираното по закона лице използва вещта за освободени доставки, безвъзмездни доставки или дейности извън рамките на независимата икономическа дейност т.е. за доставки без право на данъчен кредит. В този случай за правоприемника ще възникне право на приспадане на данъчен кредит, ако активите се използват от правоприемника за извършване на облагаеми доставки по смисъла на чл.69 от закона.
От изложената в запитването фактическа обстановка не е изяснен вида на активите, поради което становището по този въпрос е принципно. На основание разпоредбата на чл.10, ал.1, т.1 от ЗДДС и чл.60, ал.2 от ППЗДДС, право на приспадане на данъчен кредит за придобитите активи може да възникне при правоприемника – ООД-то при условие, че ще използва активите за извършване на облагаеми доставки. За да упражни правото си на данъчен кредит, дружеството трябва да притежава копие на данъчните документи, в които СД-то е посочено като получател.
В допълнение, следва да се има предвид, че за да се упражни правото на приспадане по горния ред, е необходимо да се подаде опис по образец. Съгласно чл.60, ал.5 и ал.6 от ППЗДДС, правоприемникът по чл. 10 от закона съставя опис по образец – приложение № 7, на получените стоки и услуги по ал. 1 и 2. Описът се подава в териториалната дирекция на НАП по регистрация на правоприемника в 30-дневен срок, считано от датата на вписването на съответното обстоятелство по чл. 10 от закона в търговския регистър.
В ЗДДС е предвидена и още една възможност за упражняване на данъчен кредит за закупени стоки и услуги преди регистрацията по този закон.
Както е коментирано по-горе, съгласно чл.132, ал.1 от ЗДДС, задължително се регистрира по този закон лице, което на основание чл. 10, ал. 1 придобие стоки и услуги от регистрирано лице. Съгласно ал.4 на същия член, при такава регистрация, регистрационният опис по чл. 74, ал. 2, т. 3 за наличните активи (без тези, получени на основание чл. 10) се съставя към датата на регистрацията – 12.11.2010г. и се подава до 14-ия ден включително след тази дата.
Издадените фактури от името на прекратеното дружество, както и фактурите, по които същото е получател, следва да бъдат анулирани и съответно издадени нови с доставчик, съответно изпълнител новообразуваното дружество на основание чл. 116 от ЗДДС.
В тази връзка, относно реда за анулирането на тези фактури и упражняване правото на данъчен кредит по доставките, трябва да имате предвид следното:
Погрешно съставени или поправени документи, съгласно чл. 116, ал. 1 от ЗДДС се анулират и се издават нови. Редът за анулирането на тези фактури, отразени в отчетните регистри на доставчика и получателя, е регламентиран с чл. 116, ал. 4 от ЗДДС. Тази норма предвижда съставяне на протокол – за всяка от страните, който съдържа определени реквизити.
Във Вашия случай следва да имате предвид разпоредбата на чл. 82, ал. 4 от ППЗДДС съгласно която, когато след вписване на обстоятелства по чл. 10 в търговския регистър възникнат основания за анулиране на данъчен документ по чл. 116 от закона, в новия данъчен документ и в протокола по чл. 116, ал. 4 от закона като доставчик, съответно получател, се посочва правоприемникът по чл. 10 от закона.
Независимо от горното, по повод правото на данъчен кредит по доставките се прилагат общите правила, регламентирани с Глава седма – „Данъчен кредит“ от ЗДДС. Прилагането на реда за анулирането на погрешно издадените данъчни документи, не се обвързва с условията, касаещи правото на данъчен кредит за начисления данък по доставките, поради което последното ще е налице, когато са изпълнени общите разпоредби, регламентиращи това право.
Съгласно разпоредбата на чл. 10, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ счетоводен разход се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството, отразяващ вярно стопанската операция. Всички документи, получени и издадени след датата, на която е вписано преобразуването чрез промяна на правната форма следва да носят идентификационните данни на «..» ООД. Всички права и задължения, извършени от преобразуващото се дружество за текущия и предходни периоди, включително преобразуванията на данъчния финансов резултат, се смятат за извършени от новоучреденото дружество. Новоучреденото дружество определя данъчния резултат за календарната година и внася дължимия корпоративен данък за цялата година на преобразуването /чл. 116 от ЗКПО/.

Оценете статията

Вашият коментар