Преотстъпване на корпоративен данък за 2009г. от производител на зърнени и маслодайни култури.

ОТНОСНО: Преотстъпване на корпоративен данък за 2009г. от производител на зърнени и маслодайни култури.

Във връзка с постъпило запитване с вх. № …../12.03.2010г. при дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – …, Ви уведомяваме следното:
В запитването са изложени следните факти: дружеството се занимава със селско стопанско производство и по-точно с производство на зърнени и маслодайни култури. За наетата земя за осъществяване на дейността дружеството получава субсидии от Държавен фонд „Земеделие” под формата на минимално плащане за обработка на единица декар, за което не е необходима регистрация за земеделски производител.
Поставени са следните въпроси:
1.Може ли дружеството да ползва преотстъпване на корпоративен данък по чл. 179 от ЗКПО след като има регистрация като земеделски производител за 2009г., но не върху всички декари, за които получава помощ?
2.Може ли дружеството да ползва и преотстъпване на годишния корпоративен данък след като отговаря и на условията на чл. 170 и чл. 188 от ЗКПО?
Съгласно разпоредбата на чл. 179, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ корпоративният данък се преотстъпва в размер 60 на сто на данъчно задължени лица, регистрирани като земеделски производители, за данъчната им печалба от непреработената растителна и животинска продукция, в т.ч. от пчеларство, бубарство, сладководно рибовъдство от изкуствени водоеми и оранжерийно производство. По смисъла на § 1, т. 27 ДР от ЗКПО “непреработена растителна и животинска продукция“ е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който не е подлаган на никаква технологична обработка или преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава.
Условията и редът за регистриране на юридическите лица – земеделски производители са определени с разпоредбите наНаредба № 3 от 29 януари 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители. Регистрацията е първото изискване, което поставя данъчният закон за ползване на правото за преотстъпване.Второто изискване е дружеството да произвежда само непреработена растителна и животинска продукция по смисъла на даденото определение.
Видно от посоченото по-горе, доколкото в чл. 179, ал. 1 от корпоративния закон не са посочени повече изисквания, преотстъпването на корпоративния данък важи за юридически лица – регистрирани земеделски производители, така както са определени в изпълнение на специалните разпоредби на наредбата. За целите на данъчното облагане не е от значение за кои площи се плащат помощи от Държавен фонд «Земеделие», а факта на регистрацията и посочените в регистрационните документи площи за осъществяване на дейността по отглеждането на посочените в запитването култури. В този смисъл размерът на преотстъпения корпоративен данък се определя върху данъчната печалба, която регистрираният производител отчита от производството на непреработена растителна и животинска продукция.
С разпоредбата на чл. 179, ал. 2 от ЗКПО се поставя още едно условие към лицата, които искат да се възползват от правото на преотстъпване. Това изискване се изразява в това, че регистрираният земеделски производител следва да инвестира преотстъпения данък в данъчни дълготрайни материални и нематериални активи, необходими за извършване на посочените дейности, в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването. Данъчните дълготрайни материални и нематериални активи се определят в съответствие с правилата на чл. 50 и 51 от ЗКПО.
Освен на изискванията, регламентирани в чл. 179 от ЗКПО, данъчните облекчения за земеделски производители могат да се ползват, ако лицата отговарят и на общите изисквания за преотстъпване на корпоративен данък, уредени в чл. 167 от ЗКПО. Съгласно тази норма се допуска преотстъпване на корпоративния данък при условие, че към 31 декември на съответната година данъчно задълженото лице няма:
– подлежащи на принудително изпълнение публични задължения и
– задължения за санкции по влезли в сила наказателни постановления, свързани с нарушаване на нормативните актове относно публичните задължения, и
– лихви, свързани с невнасянето в срок на публичните задължения.
Изпълнението на горецитираните изисквания се удостоверява от данъчно задълженото лице в годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО.
В случай, че продукцията, която дружеството произвежда не е непреработена растителна и животинска продукция по смисъла на § 1, т. 27 ДР от ЗКПО, същото може да се възползва от данъчни облекчения, представляващи минимална или регионална държавна помощ по ЗКПО.
Съгласно чл. 184, ал. 1 от ЗКПО корпоративният данък се преотстъпва в размер до 100 на сто на данъчно задължените лице за данъчната им печалба от извършваната производствена дейност, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1.ДЗЛ извършва производствена дейност единствено в общини, в които за предходната година има безработица с или над 35% по-висока от средната за страната за същия период. Общините с безработица се определят ежегодно със заповед, която се обнародва в държавен вестник. За 2009г. е издадена заповед № ЗМФ – 232 от 02.03.2010г. на МФ;
2.изпълнени са условията по:
чл. 188 – в случаите на минимална помощ, или
чл. 189 – в случаите на държавна помощ за регионално развитие.
В допълнителните разпоредби на ЗКПО – § 1, т. 28 е определено, че производствена дейност за целите на чл. 184 е процесът на създаване на нов продукт чрез механично, физично или химично преобразуване /обработка или преработка/ на суровини и материални с цел последваща реализация и биологична трансформация на живи животни или растения.
Съгласно чл.188, ал.2 от ЗКПО преотстъпеният данък по чл.184 трябва да се инвестира в дълготрайни материални и нематериални активи съгласно счетоводното законодателство в срок до 4 години от началото на годината, за която е преотстъпен данъкът.
Във връзка с реализиране на правото на преотстъпване на корпоративен данък с разпоредбата на чл.182, ал.2 от ЗКПО се въвежда забрана за ползване на данъчни облекчения, представляващи минимална помощ по отношение на определени данъчно задължени лица. Съгласно чл.182, ал.2, т.2 от ЗКПО данъчно облекчение, представляващо минимална помощ, не се прилага по отношение на данъчно задължени лица, осъществяващи дейност по първично производство на селскостопански продукти, посочени в Приложение I към Договора за създаване на Европейската общност. От цитираната правна норма е видно, че забраната за ползване на данъчно облекчение се отнася до данъчно задължени лица, които по принцип осъществяват дейност по първично производство на селскостопански продукти.
С оглед на гореизложеното дружество, което извършва дейности по първично производство на селскостопански продукти, не може да ползва данъчното облекчение по чл.184 от ЗКПО. Следователно същото може да се възползва единствено от възможността за преотстъпване на корпоративен данък по чл.179 от ЗКПО при условие, че изпълнява изискванията по чл.167 и чл.179 от ЗКПО, подробно описани по-горе в настоящият отговор.
Следва да се има предвид, че чл.179 от ЗКПО е отменен със Закона за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, публикуван в Държавен вестник, брой 95 от 01.12.2009 г., в сила от 01.01.2010 г.

Оценете статията

Вашият коментар