Преотстъпен корпоративен данък за 2006г.

Изх. № 04-19-442
Дата: 21.07.2009 год.
ДР на ЗКПО, §1, т. 18;
ДОПК, чл. 183, ал. 1.
Относно: Преотстъпен корпоративен данък за 2006г.
Във връзка с Ваше писмо №459/03.06.2009г., адресирано до Министъра на финансите, в което сте предложили да бъде удължен по аналогия на режима на разсрочване/отсрочване срока на инвестиции с две години – до края на 2011 г. по преотстъпения данък за 2006 г., имайте предвид следното:
Съгласно § 1, т. 18 от ДР на ЗКПО (изм. – ДВ, бр. 102 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) “Преотстъпване на данъка“ е правото на данъчно задълженото лице да не внася в бюджета определените по реда на този закон суми за данъка, които остават в патримониума на данъчно задълженото лице или се разходват за цели, определени със закон.
В описаната от Вас фактическа обстановка е видно, че за 2006 г. имате преотстъпен данък за 1.7 млн.лв. срещу поет ангажимент за инвестиции в размер на 3.4 млн.лв. в рамките на три години. На 31.12.2009 г. изтича тригодишния срок за изпълнение на основното задължение за преотстъпване на корпоративния данък, предвиден в закона, а именно:
„- преотстъпения данък е вложен за придобиване на активи, които са част от първоначална инвестиция, в рамките на следващите три години след годината, за която е ползвано преотстъпването.“
От друга страна, според разпоредбата на чл. 183, ал.1 от ДОПК, по искане на длъжника, подадено до компетентния орган, може да се разреши плащането на дължимите суми да се извърши изцяло, до определен краен срок (отсрочване) или да става на части (разсрочване) съгласно одобрен погасителен план.
Видно от цитираната правна норма, на разсрочване и отсрочване подлежат установени публични задължения, дължими към републиканския бюджет, т.е едно задължено лице при определени условия изпълнява/погасява своите публични задължения като превежда дължимите суми в полза на републиканския бюджет.
В случая е видно, че искането Ви е за удължаване срока на инвестиции по ЗКПО – т.е.дружеството е преотстъпило данък по ЗКПО /който не е внесен, тъй като се инвестира/ и искате удължаване на срока за инвестиране от 2007 – 2011 г.
В тази връзка е видно, че режимът на разсрочване или отсрочване на публични задължения е неприложим, тъй като не е допустимо прилагането на този режим по аналогия – чрез „удължаване срока на инвестиции“.
Предвид факта, че задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски се установяват с ревизия, по смисъла на чл. 110, ал. 2 от ДОПК, необходимо е в случая извършване на ревизия за установяване конкретния размер на дължимото публично задължение.
Едва след установяване на публичното задължение и подадено от Вас искане до компетентната ТД на НАП по регистрация при определени условия може да се пристъпи към разглеждане на преписката от компетентния да извърши разсрочването/отсрочването орган.
Отсрочването или разсрочването се допуска при наличието на посочените в чл. 183, ал. 2 от ДОПК условия.
В този смисъл считаме, че при неизпълнение на условието за инвестиции дружеството Ви следва да внесе дължимия за 2006 г. преотстъпен данък, ведно със законната лихва.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар