Преотстъпване на корпоративен данък

ОТНОСНО: Преотстъпване на корпоративен данък
Във връзка с постъпило запитване вх. № …../27.03.2015г. в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”, Ви уведомявам:
Представена е следната фактическа обстановка:
Дружеството извършва строителна дейност като подизпълнител, обхващаща строителство на нови сгради, подобрения и ремонт на сгради, строителство на подпорни стени, строителство на пътища и др. Считате, че чрез дейността, която се извършва се създават нови продукти като сгради, подпорни стени, пътища и т.н.
Общината, в която се извършва дейността е включена в списъка на общини с безработица по-висока от средната за страната.
В тази връзка поставяте следните въпроси:
1.При постановяване на положително решение от ЕК може ли да се ползва данъчно облекчение по чл. 184 от ЗКПО?
2.Дейността, която извършвате производствена ли е за целите на чл. 184 от ЗКПО?
След разглеждане на нормативната уредба актуална към момента на поставяне на запитването и описаната фактическа обстановка, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 184 от Закона за корпоративното подохно облагане /ЗКПО/ корпоративният данък се преотстъпва в размер до 100 на сто на данъчно задължени лица за данъчната им печалба от извършваната производствена дейност, включително производство на ишлеме, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1. данъчно задълженото лице извършва производствена дейност единствено в общини, в които за предходната година преди текущата има безработица с или над 25 на сто по-висока от средната за страната за същия период;
2. през целия данъчен период данъчно задълженото лице поддържа не по-малко от 10 работни места, като най-малко 50 на сто от тях са заети пряко в извършваната производствена дейност;
3. през целия данъчен период не по-малко от 30 на сто от персонала са лица с постоянен адрес в общини по т. 1;
4. изпълнени са условията по:
а) член 188 – в случаите на минимална помощ, или
б) член 189 – в случаите на държавна помощ за регионално развитие.
Определението за производствена дейност е дадено в т. 28 на § 1 от допълнителните разпоредби на ЗКПО /допълнено в сила от 01.01.2014г./ – производствена дейност за целите на чл. 184 е процесът на създаване на нов продукт чрез механично, физично или химично преобразуване (обработка или преработка) на суровини и материали с цел последваща реализация, както и биологична трансформация на живи животни или растения. Не е производствена дейност създаването на нов продукт в енергийния и авиационния сектор, включително изграждане на летища, летищна инфраструктура и съпътстващи дейности, в случаите на държавна помощ за регионално развитие.
Видно от даденото определение не се счита за производствена дейност извършването на услуги, в т.ч. строително-монтажни работи. В случаите, когато предприемач извършва за своя сметка строителство на сграда, която е негова собственост, се счита, че е налице извършване на производствена дейност.
В разпоредбата на чл. 184 от ЗКПО е посочено, че корпоративният данък се преотстъпва в размер до 100 на сто на данъчно задължени лица за данъчната им печалба от извършваната производствена дейност, включително производство на ишлеме. Същността на сделката услуга на ишлеме е преработка на предоставени от възложителя на изпълнителя материали с цел привеждането им в готов или полуготов продукт срещу насрещна престация или изработване на нещо с материали на клиента и заплащане на парче. Фактурирането на изпълнението се извършва съобразно взаимните договорености.
В запитването е посочено, че дружеството се явява подизпълнител, а не инвеститор /предприемач/, и доколкото няма информация за извършване на производство на ишлеме или друг вид производство, считам че не е налице правото за преотстъпване на корпоративен данък за извършваните строителни работи.
Данъчното облекчение, изразяващо се в предоставяне на правото на преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 184 от ЗКПО, изисква да бъдат изпълнени условията на чл. 188 – в случаите на минимална помощ, или чл. 189 – в случаите на държавна помощ за регионално развитие.
В запитването не е посочено в кой от случаите попада дружеството, поради което изяснявам, че минималната помощ се ползва без да се иска специално разрешение от Европейската комисия /ЕК/, а като се спазват стриктно посочените в Глава двадесет и втора „Преотстъпване и освобождаване от облагане с корпоративен данък“ изисквания.
В случаите на държавна помощ за регионално развитие за 2014г., следва да се имат предвид разпоредбите на § 14 и § 15 в сила от 01.01.2014г. от преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на ЗКПО, а именно след 31 декември 2013г. данъчните облекчения по реда на глава двадесет и втора, раздел IV могат да се ползват до 31 декември 2020г. Данъчното облекчение по чл. 184, представляващо държавна помощ за регионално развитие, може да се ползва, когато изпълнението на съответната първоначална инвестиция е започнало след 31 декември 2013г., но преди 1 януари 2021г. Данъчното облекчение по чл. 184, за което министърът на финансите е уведомил ЕК по реда на чл. 8 от Закона за държавните помощи, представляващо държавна помощ за регионално развитие, влиза в сила след постановяване на положително решение от ЕК относно съответствието му с Насоките за националната регионална помощ за 2014 – 2020г. на ЕК. При условие че ЕК постанови положително решение до 31 март 2015г., данъчното облекчение може да се приложи и за 2014г. Преотстъпване на авансови вноски за корпоративен данък не се допуска до датата на положителното решение на Европейската комисия. След постановяване на положително решение от ЕК министърът на финансите не следва да изготвя индивидуални уведомления за данъчно задължените лица, прилагащи чл. 184, с изключение на тези, извършващи големи инвестиционни проекти по чл. 189.
Към датата на изготвяне на настоящия отговор такова решение не е публикувано на сайта на НАП www.nap.bg.
Преотстъпването на корпоративния данък в случаите на държавна помощ по чл. 189 от ЗКПО за 2015г. ще зависи от постановяването на положително решение на ЕК.

Оценете статията

Вашият коментар