приемане на декларация по чл. 14 ЗМДТ и издаване на удостоверение за данъчна оценка на лице, което не може да се легитимира като собственик, изразяваме следното становище:

Изх. № 08-Т-8
Дата: 15.10.2008 год.
ЗМДТ, Приложение № 2, чл. 3;
ГКП, чл. 587, ал. 2.
В отговор на поставените въпроси относно приемане на декларация по чл. 14 ЗМДТ и издаване на удостоверение за данъчна оценка на лице, което не може да се легитимира като собственик, изразяваме следното становище:
1. Приемане и обработка на декларация по чл. 14 ЗМДТ, подадена от лице, което не може да се лигитимира като собственик
По силата на чл. 4, ал. 1 от ЗМДТ установяването, обезпечаването и събирането на местните данъци се извършват от служители на общинската администрация по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. В производствата по администриране на местните данъци служителите на общинската администрация имат правата и задълженията на органи по приходите. В тази връзка правилата за приемане на декларации и издаване на удостоверения по ДОПК са изцяло приложими при приемането на декларации и издаването на удостоверения по местни данъци.
Съгласно чл. 99, ал. 5 от ДОПК приемането на декларация може да бъде отказано само ако същата не е подписана или не е подадена от упълномощено лице, или не съдържа данните за идентификация по чл. 81, ал. 1, т. 2 и 3 от ДОПК, поради което непредставянето на документ за собственост при подаване на декларация по чл. 14 ЗМДТ за придобиване на недвижим имот не е основание същата да не бъде приета и съответно обработена.
Независимо, че представянето на документ за собственост или учредено право на ползване не е уредено нормативно като безусловно задължение на декларатора, доколкото качеството на собственик или ползвател е неотменно условие за облагане с данък върху недвижимите имоти или издаването на удостоверение за данъчна оценка, при подаване на декларация по чл. 14 ЗМДТ следва да се изисква представянето на документ, от който да е видно, че деклараторът има достатъчно основания да счита себе си собственик, освен ако такъв вече е бил представен. За проверка на достоверността на декларираните данни общинският служител би могъл още да :
-изиска данни за актуално състояние на имота от службите по вписванията;
-използва данни от трети лица и институции, които се отнасят до данните,
посочени в декларацията.
При непредставяне на такъв документ декларацията се приема и се процедира по изложения по-долу начин.
2. Издаване на удостоверения за данъчна оценка на лица, конто не могат да се легитимират като собственици
По силата на чл. 3, ал. 1 от Приложение № 2 от ЗМДТ данъчната оценка се определя от служителите на общинската администрация по местонахождение на имота в 2-седмичен срок от подаване на молба по образец.
Удостоверенията за данъчна оценка се издават на собствениците на недвижими имоти съгласно декларираните от тях данни.
В ал. 2 на чл. 3 от Приложение № 2 от ЗМДТ е предвидена възможността удостоверение за данъчна оценка да се издава и за целите на облагането с данък върху наследствата и данък при придобиване на имущества, за определяне на държавните и нотариалните такси в производствата по Гражданския процесуален кодекс и в други предвидени от закона случаи.
Удостоверение за данъчна оценка на имот на лице, което не може да се легитимира като собственик, се издава в следните хипотези:
– представяне на молба – декларация по образец за започване на производство за издаване на нотариален акт по обстоятелствена проверка на основание чл. 587, ал. 2 ГПК или удостоверение от нотариус;
-представяне на удостоверение от съдебен орган.
В тези случаи заедно с молбата за данъчна оценка следва да се подава и попълнена декларация по чл. 14 от ЗМДТ за съответния имот. Данните от тази декларация се използват само за определяне на данъчната оценка на имота, без да се въвежда в програмния продукт за обработка на декларации по чл. 14 от ЗМДТ и съответно без да се формира задължение за нея. Издава се удостоверение за данъчна оценка по реда на чл. 3, ал. 2 от Приложение № 2 от ЗМДТ, без да се определят и вписват задължения за имота. Удостоверение в тези случаи се издава само за целите на провеждането на съответното съдебно или нотариално производство и това обстоятелство се отбелязва изрично в него.
Удостоверението за данъчна оценка на недвижим имот е документ от значение за признаване, упражняване или погасяване на права или задължения по смисъла на чл. 88 ДОПК, спрямо което намира приложение специалното производство за издаване и обжалване на такива документи, уредено в глава дванадесета „Административно обслужване“ на ДОПК. От компетентността на решаващия орган е преценката на обстоятелствата, мотивиращи издаването на удостоверение или постановяването на отказ да бъде издадено такова.
Отказът за издаване на удостоверение може да се обжалва по административен ред пред ръководителя на звеното за местни приходи /чл. 92, ал. 1 ДОПК във връзка с чл. 4, ал. 5 ЗМДТ/. Мълчаливият отказ може да се обжалва пред същия орган в 14-дневен срок от изтичането на срока, в който документът следвало да бъде издаден /чл. 92, ал. 2 ДОПК/.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар