Прилагане на чл. 10 от ЗКПО

ОТНОСНО: Прилагане на чл. 10 от ЗКПО

В Дирекция ОДОП постъпи Ваше писмено запитване с вх. № ….. от 18.01.2018 г., в което описвате следната фактическа обстановка:
Дружеството внася стока от страна извън ЕС /Китай/ през чуждестранен сайт. Стоките, които идват са без издадени фактури. При изискване за издаване на фактура за закупената стока от страна на доставчиците е направен отказ. Стоката, която е получена до момента е платена по банков път и сумата фигурира в банковото извлечение на предприятието.
Поставен е следният въпрос:
По какъв начин трябва да се осчетоводи получената стока, за да няма дружеството проблем при данъчен контрол?
Във връзка със зададения въпрос изразявам следното становище:
Въпросът, които се поставя по какъв начин следва да се осчетоводи получената стока не е от компетентността на Националната агенция за приходите /НАП/. Да отговаря на въпроси свързани с осчетоводяването на стопански операции правомощия има Дирекция „Данъчна политика“ към Министерство на финансите.
От данъчна гледна точка Вашият въпрос следва да се разгледа с оглед спазването на изискването за документална обоснованост по смисъла на чл. 10 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Според ал. 1 на посочената норма счетоводен разход се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството (ЗСч), отразяващ вярно стопанската операция. В разпоредбата на чл. 6, ал. 1 от ЗСч е постановено, че първичният счетоводен документ, адресиран до външен получател, съдържа най-малко следната информация:
1. наименование и номер на документа, съдържащ само арабски цифри;
2. дата на издаване;
3. наименование или име, адрес и единен идентификационен код от Търговския регистър или единен идентификационен код по Булстат или единен граждански номер или личен номер на чужденец на издателя и получателя;
4. предмет, натурално и стойностно изражение на стопанската операция.
В ал. 2 и ал. 3 от същата разпоредба се доуточнява, че:
– счетоводен разход се признава за данъчни цели и когато в първичния счетоводен документ липсва част от изискуемата информация по ЗСч, при условие че за липсващата информация са налице документи, които я удостоверяват.
– счетоводен разход се признава и когато първичният счетоводен документ е издаден от лице, което не е предприятие по смисъла на чл. 2 от ЗСч и в документа липсва част от изискуемата информация по ЗСч, когато този документ отразява вярно документираната стопанска операция.
Предприятията изчерпателно са посочени в чл. 2 от ЗСч и чуждестранните юридически лица, които не са регистрирали клоновете и нямат място на стопанска дейност в Република България не се считат за предприятия. Законът за счетоводството има териториален обхват на действие, поради което цитираните изисквания на чл. 6 от същия закон са приложими само по отношение на случаите, при които съставители на документите са български предприятия. Независимо от това, за да се признае счетоводният разход за данъчни цели в описания от Вас случай, постъпилите в предприятието документи, издадени от чуждестранни лица, следва да съдържат информация, която по безспорен начин да доказва реално осъществена стопанска операция. Както е посочено и в чл. 10, ал. 2 и ал. 3 от ЗКПО, документална обоснованост ще е налице и когато в първичния счетоводен документ, издаден от чуждестранното лице, липсва част от необходимата информация, доказваща осъществяването на стопанската операция, но за нея има други документи, които я удостоверяват /платежни документи, общи условия, договори, споразумения, протоколи и други документи, създадени във връзка с извършваната търговия/.
По отношение на счетоводните документи, които постъпват в предприятията на чужд език, е необходимо да се има предвид, че същите трябва да се превеждат на български език, в случаите, когато това е предвидено в закон (чл. 5, ал. 2 от ЗСч). Такова изискване се съдържа в чл. 55, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, където е уредено, че при поискване от орган по приходите субектът е длъжен да представи съставен на чужд език документ, придружен с точен превод на български език, извършен от заклет преводач.
В бъдеща кореспонденция с НАП посочвайте електронен адрес за кореспонденция.

Оценете статията

Вашият коментар