Прилагане на данъчното и осигурителното законодателство при договорите за обучение, сключвани по реда на чл. 24 от Наредба № 34/2006 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.&l

Изх. №21-00-3
Дата:14.03.2011 год.
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 9;
ЗДДФЛ, чл. 29;
ЗДДФЛ, чл. 43;
ДР на ЗДДФЛ, § 1, т. 26;
ДР на ЗДДФЛ, § 1, т. 30.
Относно: Прилагане на данъчното и осигурителното законодателство при договорите за обучение, сключвани по реда на чл. 24 от Наредба № 34/2006 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.
По повод Ваше писмо, постъпило вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № 21-00-3/03.02.2011 г., Ви уведомявам за следното:
Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 9 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по този кодекс са специализантите, които получават възнаграждение по договор за обучение за придобиване на специалност от номенклатурата на специалностите, определена по реда на чл. 181, ал. 1 от Закона за здравето.
Договорите за обучение за придобиване на специалност не са трудови по смисъла на Кодекса на труда. В този смисъл е изразено становище на Министерство на труда и социалната политика /№ 20-19-6/14.09.2010 г./.
Осигурителните вноски се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по чл. 6, ал. 2, т. 3 от КСО преди намаляването им с разходи за дейността. За възнаграждението, получено по договор, сключен по реда на чл. 24, от Наредба № 34/2006 след 31 юли 2010 г. не са приложими разпоредбите на
чл. 4, ал. 3, точки 5 и 6 от КСО.
От гледна точка на данъчното облагане следва да се има предвид, че договорите за обучение за придобиване на специалност от номенклатурата на специалностите, определена по реда на чл. 181, ал. 1 от Закона за здравето (ЗЗ), не са сред посочените в § 1, т. 26 от допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и съответно не попадат в обхвата на трудовите правоотношения по смисъла на закона.
По смисъла на § 1, т. 30 от ДР на ЗДДФЛ, правоотношенията извън тези по т. 26, 28 и 29 (трудови правоотношения; упражняване на занаят и на свободна професия),по силата на които се дължи постигането на определен резултат от физическо лице, което не е едноличен търговец, се считат за извънтрудови правоотношения. Съгласно чл. 29, т. 3 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от възнаграждения по извънтрудови правоотношения на физически лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността в размер на 25 на сто.
Лицата, които не са самоосигуряващи се лица, придобили доход от стопанска дейност по чл. 29 от ЗДДФЛ, дължат авансов данък върху разликата между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски. Когато платец на този доход е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му (чл. 43, ал. 1 и 4 от ЗДДФЛ).
На основание чл. 43, ал. 3 от ЗДДФЛ размерът на дължимия данък се изчислява, като облагаемият доход по чл. 43, ал. 1 се умножи по данъчна ставка 10 на сто. Внасянето на удържания данък от платеца на дохода се извършва до 10-то число на месеца, следващ месеца, през който данъкът е удържан, съгласно чл. 65, ал. 11 от ЗДДФЛ. За удостоверяването на изплатения облагаем доход и на удържания авансов данък, предприятието – платец, издава „Сметка за изплатени суми” и „Служебна бележка” по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода (чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ).
Физическите лица, които през течение на годината са придобили доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, каквито безспорно са доходите по чл. 29 от ЗДДФЛ, са длъжни да подават годишна данъчна декларация на основание чл. 50, ал. 1 и 2 от закона. Доходите на специализантите, придобити през 2010 г. по договори за обучение за придобиване на специалност от номенклатурата на специалностите, следва да се посочат в Приложение № 3 на декларацията. Към годишната данъчна декларация се прилагат издадените Служебни бележки по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ, с които се удостоверява размера на удържания авансово данък. В случай, че авансово удържаният данък по чл. 43, ал. 3 от ЗДДФЛ превишава размера на данъка върху общата годишна данъчна основа, определен във формуляра на годишната данъчна декларация, разликата подлежи на прихващане или възстановяване по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар