Прилагане на данъчното и осигурителното законодателство във

Относно: Прилагане на данъчното и осигурителното законодателство във
връзка с придобиване на доходи от местни физически лица по
договори за клинични изпитвания
В отговор на направеното от Вас запитване с писмо вх.№ …. от 26.09.2011г. при Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр…, Ви уведомяваме за следното:
Според описаната фактическа обстановка работите по трудов договор като лекар кардиолог към МБАЛ гр. …………….. Участвате по клинично изпитване на медикаменти с чуждестранни фирми, които нямат представителства в България. За дейността си получавате доходи по банков път. Пишете, че нямате регистрация като самоосигуряващо се лице и нямате частна медицинска практика.
Задавате следните въпроси:
1.При попълване на годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ в кое приложение и таблица следва да декларирате получения от чужбина доход?
2.Трябва ли да попълвате Таблица 1 и 2 за определяне на окончателния размер на вноски за ДОО и ЗО?
Провеждането на клинично изпитване на лекарства е регламентирано с разпоредбата на чл. 87 ал. 1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина /ЗЛПХМ/. Съгласно съдържанието на тази норма, клинично изпитване може да се провежда в лечебни заведения за болнична помощ, центрове за психично здраве, центрове за кожно-венерически заболявания, комплексни онкологични центрове и диагностично-консултативни центрове, получили положителна акредитационна оценка за цялостна дейност и за дейностите, извършвани във функционално обособени структури на лечебното заведение, свързани с клиничното изпитване, съгласно Закона за лечебните заведения /ЗЛЗ/.
Според легалното определение на понятието “клинично изпитване на лекарствен продукт“, дадено в § 1, т. 24 от ДР на ЗЛПХМ клинично изпитване е “всяко проучване при човека, предназначено да се открият или потвърдят клиничните, фармакологичните и/или други фармакодинамични ефекти на един или повече изпитвани лекарствени продукти, и/или да се определят нежеланите реакции към един или повече изпитвани лекарствени продукти, и/или да се изследва абсорбцията, разпределението, метаболизмът и екскрецията на един или повече изпитвани лекарствени продукти с цел да се установи тяхната безопасност и/или ефикасност.
Предвид на посочените норми и недостатъчната информация, предоставена в запитването – не е приложен договорът, на основание на който ще работите и ще получавате доходи, не е уточнено Вие ли ще бъдете единствен изпълнител, ще има ли подизпълнители, както и не посочвате откоя държава/и/ е възложителят, платец на доходите, поради което са възможни различни хипотези, отговаряме принципно на зададените въпроси. Наред с това, приложено Ви изпращаме Становище изх.№ 24-34-218/31.01.2011г. на ЦУ на НАП – гр.София по повод на запитване от задължено лице по сходен казус.
По отношение на данъчното третиране
Видно от изложеното в запитването, самото изпитване ще се извършва на територията на Р България. Съгласно разпоредбата на чл. 8, ал. 2 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ доходите от труд, положен на територията на Република България, или от услуги, извършени на територията на Република България, са от източник в Република България и съответно подлежат на облагане в страната.
На основание чл. 8, ал. 12 от ЗДДФЛ при определяне на източника на доход по този член мястото на изплащане на дохода не се взема предвид.
Следователно като местно физическо лице полученият доход следва да декларирате в Приложение №3 към Годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Предвид изложената фактическа обстановка в писмото и по смисъла на т. 30 от §1 на Допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ, получаваните от Вас доходи по клинични изпитвания се третират като доходи по извънтрудови правоотношения, по силата на които се дължи постигането на определен резултат от физическото лице и които правоотношения са извън посочените в т. 26, 28 и 29 от същия параграф.
За лицата, извършващи стопанска дейност, които не са търговци по смисъла на Търговския закон /ТЗ/, разпоредбата на чл. 29, ал. 1 от ЗДДФЛ предвижда облагаемият им доход да се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността. За доходи от упражняване на свободна професия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения се ползват 25 на сто разходи за дейността, съгласно чл. 29,ал.1, т. 3 от ЗДДФЛ. В тази връзка обръщаме внимание, че всички извършени от Вас разходи по договора за клинични изпитвания, които могат да бъдат във връзка с подизследователи и/или изследователски персонал; режийни; такси за лаборатории; транспортни разходи за пациентите, участващи в изпитванията и др. се признават в размер до 25 на сто от придобития доход, без изискване същите да бъдат документално доказани.
Предвид на гореизложеното получаваният от Вас доход следва да се декларира в Таблица 7 от Приложение № 3 към Годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ.
По отношение на задълженията за осигурителни вноски:
Поради това, че не сте посочили в кои държави са установени възложителите Ви, платци на доходите за клинично изпитване на медикаменти, са възможни различни хипотези. В тази връзка следва да имате предвид, че ако възложителят се намира в държава-членка на Европейския съюз /ЕС/, държава-страна по споразумението за Европейското икономическо пространство /ЕИП/ или Конфедерация Швейцария, е необходимо да бъдат съобразени кординационните разпоредби на регламентите в областта на социалното осигуряване, които от 1 януари 2007 г. с присъединяването на Република България към ЕС страната ни прилага пряко и с приоритет пред националното законодателство. В случай че доходите Ви се изплащат от платец, разположен в държава извън Общността, то тогава следва да се установи, дали със съответната страна не е в сила международен договор, по който България да е страна.
Възможните хипотези са изчерпателно изложени в цитираното по-горе становище Изх. № 24-34-218/31.01.2011 г. при ЦУ на НАП, изразено във връзка с постъпило писмено запитване по сходен казус от друго задължено лице, приложено към настоящето писмо за сведение.
Във Вашия случай обръщаме внимание, че Таблица 1 и Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ се попълват само от самоосигуряващи се лица с цел годишно изравняване на осигурителния доход на тези лица по реда на чл. 6, ал. 8 от Кодекса за социално осигуряване. Ето защо, след като нямате качеството на самоосигуряващо се лице, Вие не следва да попълвате горепосочените таблици.

Оценете статията

Вашият коментар