прилагане на Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, при продажбата на течни горива

3_112/13.01.2011г.
Наредба № Н-18 /13.12.2006 г на МФ, чл. 3, ал. 1 и ал. 2;
Наредба № Н-18 /13.12.2006 г на МФ, чл. 39, ал. 6 (отм.)
Наредба № Н-18 /13.12.2006 г на МФ,§ 59 от ПЗР
Относно: прилагане на Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, при продажбата на течни горива
Според изложеното в запитването щесе извършва продажба на течни горива чрез товарен автомобил – автоцистерна до краен клиент. Закупен е преносим касов апарат, който не е ЕСФП, за случаите, в които клиентът ще плати в брой.
Във връзка с това се поставя въпроса длъжно ли елицето да подава ежедневни отчети по интернет за оборотите на продаденото гориво, отчетени чрез ЕКАФП, както сеподават данни за оборотите от ЕСФП от обекта ?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства/обн. ДВ бр.106 от 27 декември 2006г., посл. изм. ДВ бр.49 от 29 юни 2010г./ изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. на МФ всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва по банков път или чрез наличен паричен превод, извършен чрез дружество, лицензирано да извършва дейност по налични парични преводи по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги. В ал. 2 на същата правна норма е регламентирано, че лице, което извършва продажби на течни горива чрез средства за измерване на разход, е длъжно да регистрира и отчита продажбите на течни горива чрез издаване на фискална касова бележка от ЕСФП, включително за платените по банков път или чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по ал. 1.
От горецитираните правни норми следва, че ако се осъществява продажба на течни горива, която не се извършва чрез средства за измерване на разход, съответно не се регистрира и отчита чрез издаване на фискална касова бележка от ЕСФП и начинът на плащане е в брой, тотрябва да се регистрират и отчитат извършваните продажби на горива като се издава фискална касова бележка от ЕКАФП.
От зададения въпрос в запитването е видно, че се визира стария режим за представяне на данни за дневните отчети от ЕСФП, който беше уреден във вече отменената (считано от 29.06.2010 г.) ал. 6 на чл. 39 от Наредба № Н-18 / 2006 г. на МФ. Съгласно тази отменена правна норма лицата по чл. 3, ал. 2 представят данни от дневния отчет на всяка фискална памет от ЕСФП за всеки ден, за който лицето е длъжно да състави дневен отчет на обекта, до края на следващия ден в ТД на НАП по регистрация на лицето. От тълкуването на тази разпоредба се налага изводът, че задължение за представяне на данни от дневния отчет съществуваше само за регистрираните продажби от ЕСФП, т.е. данни за регистрираните продажби чрез ЕКАФП, въпреки че касаят продажбата на течни горива не се представяха.
С цел да се регламентира изграждането на дистанционна връзка между фискалните устройства (ФУ) и НАП Наредба № Н-18 от 2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства беше изменена (изм. ДВ, бр. 49 от 2010 г. в сила от 29.06.2010 г.). Изискването за установяване на дистанционна връзка с НАП се отнася за всички ФУ (новозакупувани и действащи) и за интегрираните автоматизирани системи за управление на търговската дейност (ИАСУТД). Основното предназначение на дистанционната връзка е да осигури възможност за предаване на данни за оборотите на ФУ към сървър на НАП по предварително зададена от агенцията задача.
Променен е и начинът на отчетност на лицата, които извършват продажби на течни горива чрез ЕСФП. Лице, което извършва продажби на течни горива чрез ЕСФП, е задължено да вписва в книгата за дневните финансови отчети показанията на броячите или на друго средство за измерване преди пускане на всеки дневен финансов отчет с нулиране и запис във ФП.
След закупуване и въвеждане в експлоатация на ЕСФП с дистанционна връзка отпада задължението по досегашния ред за подаване на данни за оборотите по електронен път при използване на универсален електронен подпис чрез попълване на данни или изпращане на файл чрез WEB-базирано приложение на интернет-страницата на НАП. Причината за това е, че тези данни ще се формират и предават автоматично по дистанционната връзка.
Аналогично е действието на ЕКАФП (новозакупени или доработвани), снабдени с данъчния терминал. Данъчният терминал е задължителна съставна част от ФУ, която служи за осъществяване на дистанционна връзка с НАП.
Предвид мащабността на извършените промени, както и необходимото технологично време за разработка, изпитване, узаконяване, производство и разпространение на пазара на фискални устройства, в § 59 от ПЗР от Наредба № Н-18 от 2006 г. са определени различни срокове за отделните групи лица за осъществяване на дистанционна връзка в съответствие с изискванията на наредбата :
1. лицата, задължени да използват ЕСФП – в срок до 31.12.2010 г.;
2.регистрираните по ЗДДС лица, непопадащи в т. 1 – в срок до 30.09.2011 г.;
3.всички други лица, непопадащи в т. 1 или 2 – в срок до 31.03.2012 г.
До закупуване и въвеждане в експлоатация на фискално устройство, отговарящо на изискванията за дистанционна връзка, задължените лица използват ФУ от модели, одобрени преди изменението на наредбата, като прилагат досегашния ред за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти, включително по отношение изискванията към ФУ, въвеждането във/извеждането им от експлоатация. Това обаче може да става до изтичането на посочените по-горе срокове доза съответното лице.
Предвид гореизложеното, ако фискалното устройство, с което се отчитат извършените продажби на течни горива е от модел, одобрен преди изменението на наредбата, следва да сеприлага досегашния ред за регистриране и отчитане на продажбите в предвидените от наредбата срокове, което означава, че лицето няма задължение да представя данни за регистрираните продажби пред НАП. В случай, че фискално устройство отговаря на изискванията за дистанционна връзка, то ЕКАФП автоматично ще изпраща информация за дневните отчети от ФУ през 30 дни до сървъра НАП.

Оценете статията

Вашият коментар