Прилагане на нормите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) 3

ОТНОСНО: Прилагане на нормите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)

В Дирекция ОДОП … е постъпило Ваше запитване вх. № 07-00-43 от 10.02.2021 г. Отправените въпроси са относно прилагането на нормите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Посочвате, че сте физическо лице – художник, регистриран като свободна професия. През 2020 г. сте получили от Министерство на културата – Национален фонд „Култура“ целево финансово подпомагане по програма „Творчески стипендии за подпомагане на млади и на изтъкнати творци и на други млади специалисти в областта на културата“. Посочвате, че средствата не попадат в обхвата на необлагаемите доходи, съгласно чл. 13, ал.1, т. 18 от ЗДДФЛ.
Поставяте следният въпрос: Как следва да се облага полученият доход – като доход по чл. 29, ал.1, т. 2 или по т. 3 от същата норма на ЗДДФЛ?
С оглед на представената фактическа обстановка и действащото към момента законодателство, давам следното становище:
В чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ като облагаеми по този закон доходи са посочени доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. На основание чл. 50, ал.1, т. 1 от ЗДДФЛ, местните физически лица имат задължение да подават годишна данъчна декларация по образец за придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28 от същия закон.
По приетата за 2020 г. програма „Творчески стипендии за подпомагане на млади и на изтъкнати творци и на други млади специалисти в областта на културата“, Национален фонд „Култура“ е дал възможност да бъдат финансово подпомогнати млади творци и специалисти.
На своя извънредна сесия фондът е приел, че основната цел на програмата е да осигури финансова подкрепа на български творци и артисти, упражняващи своята професия на свободна практика и пряко засегнати от въведената от Министерството на здравеопазването противоепидемична мярка за преустановяване на всякакъв вид масови мероприятия територията на страната – включително културно-развлекателни, (в т.ч. театри, концерти), чрез кандидатстване пред Национален фонд „Култура“. Българските творци и артисти, осъществяващи дейността си като свободни професии в областта на културата и изкуствата, ще могат да кандидатстват за финансова подкрепа, само ако не кандидатстват и не получават безлихвен кредит или друга финансова подкрепа на друго основание, предвидено в нормативен акт във връзка с епидемията от COVID-19. Чрез програмата ще се позволи подпомагане на широк кръг творци, за да продължат работата си, както и осигуряване на условия за създаване на творчески продукти, които да се реализират след отмяна на извънредното положение.
Видно от изложеното, финансирането е с цел творците и специалистите, осъществяващи дейността си като свободна професия, да могат да продължат своята работа в областта на културата и изкуството и да осигурят условия за създаване на творчески продукти.
Следователно, полученото финансиране е обвързано с дейността на творците като свободна професия, което го определя като доход, подлежащ на облагане по реда на чл. 29, ал.1, т. 3 от ЗДДФЛ.
Придобитите през данъчната година доходи от друга стопанска дейност по чл. 29 от ЗДДФЛ, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, се декларират в Приложение № 3 (образец 2031) на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, като доходите от свободна професия се посочват с код 306.

Оценете статията

Вашият коментар