Прилагане на осигурителното законодателство и регистрация на свободна професия

Относно: Прилагане на осигурителното законодателство и регистрация на свободна професия
Във връзка с постъпило запитване вх. № ……./25.06.2014г. в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”, Ви уведомявам:
В запитването е посочено, че физическо лице има регистрация като земеделски производител. Същото желае да упражнява свободна професия като застрахователен консултант. От Агенцията по вписванията е даден отговор на лицето, че при издаден вече Булстат не може да му бъде издаден повторно друг.
Въпросите, които се поставят са:
1.Какъв е начинът за регистрация на свободната професия, без да се прекратява регистрацията като земеделски производител?
2.Как следва да се осигурява лицето при упражняване на двете професии?
3.Следва ли да се подава декларация за регистрация като застрахователен консултант след като на лицето е отказано издаването на Булстат за тази дейност?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразявам следното становище:
Във връзка с прилагане на осигурителното законодателство:
По въпросите относно прилагане на осигурителното законодателство, отговор ще получите след изразяване на становище отна Националната агенция по приходите /НАП/.
Във връзка с прилагане на данъчното законодателство:
В Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ не е предвиден специален ред за регистрация във връзка с извършване на даден вид дейност. Задължение на физическите лица, които през данъчната година извършват определена/и дейност/и и получават възнаграждения /доходи/ за положения от тях труд е да ги декларират с годишна данъчна декларация по реда на чл. 50 от ЗДДФЛ в съответното за целта приложение. Предвид посоченото в запитването, при извършване на двете дейности и получаване на доходи от тях през 2014г., следва същите в срок до 30.04.2015г. да се декларират с декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ с попълнено приложение № 3 „Доходи от друга стопанска дейност“, част І, таблица 1при условие, че облагането се извършва по чл. 29 от ЗДДФЛ и таблица 6 – доходи от упражняване на свободна професия.
Освен горното следва да сеима предвид, че в чл. 17, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ са регламентирани основните права на задължените лица, сред които са правото им да бъдат разяснявани правата в производствата по този кодекс, включително и правото на защита в административното, изпълнителното и съдебното производство, да бъдат предупредени за последиците от неизпълнение на задълженията им по този кодекс /ал. 1 и 2/ и правото да им бъде предоставена информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения /чл. 17, ал. 1, т. 5, б,“б“/.
На правата на задължените лица съответства задължението на НАП да обслужва данъкоплатците, осигурителите, осигурените и самоосигуряващите се лица, като им осигурява необходимата информация, разяснения по правата и задълженията им, осигурява обезпечението и безплатното разпространение на данъчни и други декларации, съдържащи указания за попълването им, на формуляри и други документи, които се изискват или издават въз основа на закон, като ги публикува и в Интернет на страницата на агенцията /чл. 3, ал. 1 от Закон за Националната агенция за приходите /ЗНАП/.
Следователно, горецитираното правомощие на НАП не се отнася за принципно тълкуване на законодателството.
Предвид горното, считам, че зададеният въпрос относно начина на регистрация на свободна професия, има характер на консултация, която не е от компетентността на НАП.’

Оценете статията

Вашият коментар