Прилагане на по чл. 49 от ЗМДТ.

Относно: Прилагане на по чл. 49 от ЗМДТ.
В Дирекция „ОДОП” – … постъпи писмено запитване с вх. № ../05.03.2013 г. по електронен път и с вх. № …/06.03.2013 г. по пощата, относно прилагане на чл. 49 от ЗМДТ.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: ДЗЛ е закупило автомобил. Данъка при придобиване на имущество е платен на 28.01.2013 г. в община Р, където е постоянният адрес на лицето. Лицето ще променя постоянния си адрес и е подало документи за нова лична карта с постоянен адрес С. Новопридобития автомобил ще декларира в община С в законоустановения двумесечен срок. ДЗЛ е подало искане за възстановяване на платения данък при придобиване на имущество, с намерение този данък да се плати в община С.
Зададен е следният въпрос: Следва ли община Р да възстанови внесеният данък при придобиване на имущество?
В отговор на поставения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Съгласно предложение първо на чл. 49, ал. 1 от ЗМДТ, данъкът при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин се заплаща в общината по местонахождението на недвижимия имот, а в останалите случаи – по постоянния адрес, съответно по седалището на данъчно задълженото лице.
В ал. 2 на същата правна норма е регламентирано в кой момент следва да се заплати този данък, а именно при прехвърлянето на недвижимия имот, ограничените вещни права върху недвижим имот и моторните превозни средства, а в случаите по чл. 44, ал. 3 – към момента на издаване на акта, удостоверяващ правото на собственост, който подлежи на вписване.
Съгласно чл. 144, ал. 1 от Закона за движение по пътищата, собствеността върху моторните превозни средства (МПС) се прехвърля с писмен договор. Разпоредбата на ал. 2 на същия член изисква, при прехвърляне на собствеността на регистрирани автомобили, на регистрирани ремаркета с товароносимост над 10 тона, на регистрирани колесни трактори и на регистрирани мотоциклети с работен обем на двигателя над 350 куб. см, подписите на страните да бъдат нотариално заверени.
Видът на вещта, предмет на продажба, е индивидуално определена вещ /автомобил със съответен модел и рама/.
Когато предмет на доставката е индивидуално определена вещ, прехвърлянето на собствеността настъпва по силата на самия договор, без да е нужно да се предаде вещта – чл. 24, изречение първо от Закона за задълженията и договорите.
Предвид гореизложеното, ако адреса на ДЗЛ /преобретател/ при прехвърлянета на собствеността на МПС /на датата на нотариалната заверка на подписите върху договора/ е в община Р, данъкът при придобиване на имущество се дължи в тази община, предвид чл. 49, ал. 2 от ЗМДТ във връзка с чл. 49, ал. 1 от с.з., т.е. липсва законово основание за възстановяване на платеният от лицето данък.’

Оценете статията

Вашият коментар