прилагане на процедура за унищожаване на цигари под митнически контрол във връзка с чл.80, ал.2, т.1 от ЗДДС

Изх.№ 24-34-294
Дата:21.04.2010 год.
ЗДДС, чл. 80, ал. 2, т. 1
Относно: прилагане на процедура за унищожаване на цигари под митнически контрол във връзка с чл.80, ал.2, т.1 от ЗДДС
Във връзка с поставените въпроси във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-294/02.12.2009 г. е изложена следната фактическа обстановка:
В запитването Ви е посочено, че през 2006 г. от страна на дружеството е осъществен внос на цигари с продажна цена 4 лв. за кутия. След отпадането на вносните мита през 2007 г. са доставени нови количества цигари от същата марка с цена 2,50 лв. При тези условия реализацията на цигарите с по-висока цена е станала невъзможна, поради което във връзка с дългия срок на залежаване от доставчикът е получено указание да не се допуска тази стока в търговската мрежа. През м. септември 2008г. въпросното количество цигари е бракувано, но поради дългата процедура по описване на номерата на бандеролите, експертиза за тяхната автентичност и т.н. бракуваните цигари не са унищожени под митнически контрол. В резултат на брака, на основание чл.66, ал.1 от Правилник за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност е издаден протокол, с който е направена корекция на ползвания данъчен кредит за вноса на цигарите.
През м.август 2009 г. е приключила процедурата за унищожаване на всички налични цигари със стар бандерол, поради влизане в сила на нов образец на бандерола. Унищожаването на цигарите е извършено под административен контрол по реда на Закона за акцизите и данъчните складове. Унищожаването на цигарите по този ред попада в хипотезата на чл.80, ал.2, т.1 от ЗДДС, която предвижда, че в този случай корекция на ползвания данъчен кредит не се извършва.
Пред това, че такава корекция вече е била извършена е зададен въпрос дали може да бъде приспаднат като данъчен кредит начисленият при бракуването данък с издаване на протокол с обратен знак и включването му в дневника за продажбите за размера на вече начисления данък върху добавената стойност (ДДС).
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададения от Вас въпрос на основание чл.10, ал.1, т.10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
В Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), както и в правилника за неговото прилагане не се съдържат разпоредби уреждащи случаите, при които е бракувана стока, в резултат на което е извършена корекция на ползвания данъчен кредит и за която в един по-късен момент са изпълнени условията, предвиждащи ограничения за корекции на ползван данъчен кредит. Независимо от това, имайки предвид, че в случаите на унищожаване на акцизни стоки под административен контрол по реда на Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС), съгласно чл.80, ал.2, т.1 от ЗДДС не се извършват корекции по чл.79, ал.3 от с.з. В тази връзкасчитам, че следва да бъде извършена корекция на начисления данък, тъй като същият се явява недължим от момента, в който унищожаването на стоките е извършенопо предвидения за това ред в ЗАДС. В тази връзка по аналогия на разпоредбите съдържащи в ЗДДС, както и в правилника за неговото прилагане уреждащи случаите, при които се изисква за доказване на определени обстоятелства лицето да се снабди със съответни документи (например доказване на ВОД, износ, тристранни операции от посредник в такава операция и др. подобни) считам, че протоколът за начисления ДДС следва да бъде анулиран, като за анулирането да не се издава нов протокол, а анулираният да бъде включен в дневника за продажби със знак минус.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар