прилагане на разпоредбата на чл. 143 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

3_2811/10.12.2014 г.
ЗДДС, чл. 124, ал. 4;
ЗДДС, чл. 143, ал. 1;
ЗДДС, чл. 151, ал. 1 и ал. 2;
ЗДДС, § 1, т. 23 от ДР;
ППЗДДС, чл. 89, ал. 1
Относно: прилагане на разпоредбата на чл. 143 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Според изложеното в запитването и приложените документи „А” ЕООД, гр. В. е закупило употребяван автомобил Форд от „Н” ЕООД, гр. П. за сумата от ……. лв. Към писменото запитване са приложени фактура № …./…….2014 г., банково извлечение за извършеното плащане и договор за покупко-продажба на моторно-превозно средство /МПС/ от същата дата. Освен това във връзка с посочената доставка допълнително са представени свидетелство за регистрация на МПС част I, декларация от автокъща „Н” ЕООД,както и документи на чужд език, удостоверяващи собствеността на автомобила на територията на Италия.
Във връзка с горното са поставени следните въпроси:
1. Отговаря ли издаденият данъчен документ – фактура № ……/………2014 г. на изискванията на чл. 114 от ЗДДСи следва ли същата да се счита за погрешно съставена?
2.Ако така издадената фактура отговаря на изискванията на чл. 114 от ЗДДС и не е погрешно съставена в коя колона на дневника за покупки на дружеството следва да бъде отразена?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 1 от 03.01.2014 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 110 от 21.12.2013 г.) изразяваме следното становище:
В ЗДДС – глава седемнадесета “Специален ред на облагане на маржа на цената“ е предвиден специален режим за извършваните от дилъри доставки на стоки втора употреба. Този режим съгласно разпоредбата на чл. 143, ал. 1 от ЗДДС се прилага за доставки, извършени от дилър на стоки втора употреба, включително и за превозни средства, различни от “нови превозни средства“.
СъсЗакона за изменение и допълнение на ЗДДС, обн. ДВбр.95 от 01.12.2009 г., в сила от 01.01.2010 г., са направени промени по отношение на облагането на доставките, извършвани от дилъри на стоки втора употреба. Съгласно чл.143, ал.1 от закона разпоредбите на тази глава се прилагат за доставка, извършена от дилър, на стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции, антикварни предмети, доставени му на територията на страната или от територията на друга държава членка от:
1. данъчно незадължено лице;
2. друго данъчно задължено лице, регистрирано по този закон, когато предмет на доставката е стока, освободена по чл. 50, или от регистрирани за целите на ДДС лица в друга държава членка, освободени от данък съгласно законодателството на съответната държава на аналогични основания;
3. друго данъчно задължено лице, което не е регистрирано по този закон, или от данъчно задължено лице от държава членка, което не е регистрирано за целите на ДДС, когато предмет на доставката са стоки, които са дълготрайни активи по смисъла на съответното счетоводно законодателство;
4. друг дилър, прилагащ специалния ред на облагане на маржа на цената.
Дефиниция на понятието “дилър на стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети “ е дадено в § 1, т. 23 от ДР на ЗДДС. Според нея това е данъчно задължено лице, което в процеса на икономическата си дейност закупува, придобива или внася стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети с цел да ги продаде, независимо от това, дали лицето действа като комисионер по смисъла на Търговския закон.
Независимо, че при определените от ЗДДС условия, законодателят е предвидил специален ред на облагане – маржа на цената, ако доставчикът желае, същият може да приложи общия ред на закона. По силата на чл. 151, ал. 1 от ЗДДС дилърът може да прилага общия ред за облагане по закона на доставката на стоки втора употреба, произведения на изкуството, колекционерски предмети и антикварни предмети. Съгласно ал. 2 на същата разпоредба правото се упражнява за всяка отделна доставка, като в издадената фактура не се посочва, че се прилага специалният ред за облагане на доставката. В този смисъл дилър, който извършва доставки на автомобили втора употреба, има възможност да прилага общия ред за облагане по закона за извършена от него доставка на автомобил втора употреба.
Съгласно чл. 89, ал. 1 от ППЗДДС дилърите документират извършените от тях доставки по специален ред на облагане на маржа с издаването на фактури и известия към фактури, в които се вписва режим на облагане на маржа – стоки втора употреба, или режим на облагане на маржа – произведения на изкуствата, или режим на облагане на маржа – предмети за колекции и антикварни предмети. Във фактурите и известията към тях не се посочва данъчна основа и данък.
Видно от допълнително представените документи към писменото запитване „Н” ЕООД е закупил употребявания автомобил Форд от Д.Б., Италия като за последващата доставка на същия е издал фактура с вписано основание “чл.143 от закона“.
Предвид гореизложеното в настоящия случай, доколкото собственик на употребявания автомобил на територията на Италия е бил физическо лице и доставката е извършена от дилър на стоки втора употреба, е налице хипотезата на чл. 143, ал. 1, т. 1 от ЗДДС и този доставчик, при последващата доставка може да приложи специалния ред на облагане на маржа на цената.
Разпоредбата на чл. 124, ал. 1 от ЗДДС задължава регистрираните лица да водят дневник за покупките и дневник за продажбите. Съгласно ал. 4 от същата правна норма лицата отразяват в дневника за покупки получените от тях данъчни документи. Законодателят ясно и точно в разпоредбата на чл. 112, ал. 1 от закона е определил кои са данъчни документи по смисъла на същия, а именно – фактурата, известието към фактура и протоколът. Издадената фактура следва да бъде отразена в дневника за покупките (Приложение № 11 към чл. 113, ал. 3 от ППЗДДС), като стойността на доставката се вписва в колона 9 (ДО и данък на получените доставки, ВОП, получените доставки по чл. 82, ал. 2-5 ЗДДС и вносът без право на данъчен кредит или без данък).

Scroll to Top