прилагане на разпоредбата на чл.70, ал.1, т.5 от Закона за данъка върху добавената стойност.

922/22.11.2016
Чл.70, ал.1, т.5 ЗДДС
Относно: прилагане на разпоредбата на чл.70, ал.1, т.5 от Закона за данъка върху добавената стойност.
В писмено запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ – …….. с вх. № ………….2016г. сте изложили следната фактическа обстановка:
Дейността на „Я“ ООД е свързана с изработка, доставка и монтаж на алуминиева и ПВЦ дограма, окачена фасада, тенти и др. За осъществяването й дружеството използва товарни и леки автомобили. Извършените с автомобилите услуги не се заплащат от клиентите на фирмата.
Дружеството разполага с 9 бр. леки автомобили, които служителите ползват за посещения на обектите и вземане на необходимите за изработка на дограмата размери. Леките автомобили дружеството закупува поради наличието на обекти в Казанлък, Кюстендил, Пловдив, Враца, Тетевен, Белослав и в Румъния и тъй като счита, че не е икономически изгодно и рентабилно двама души даотиват до отдалечените градове за вземане на размери с товарните автомобили. Готовите изделия дружеството транспортира до обектите с товарните автомобили, а част от необходимите за монтажа работниципревозва с леките автомобили.
„Я“ ООД има цехове в Шумен, Добрич и Варна, предвид което използва леките автомобили и за превоз на малки по обем материали – сглобки, видии, насрещници и др,, както и за превоз на документи.
Поставили сте следния въпрос: Налице ли е право на приспадане на данъчен кредит за закупеното от дружеството гориво, резервни части и консумативи, свързани с експлоатацията на леките автомобили?
Предвид разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ изразявам следното становище:
Доставките, за които регистрирано по ЗДДС лице има право на приспадане на данъчен кредит са регламентирани с разпоредбите чл.69, ал.1 от закона. Съгласно т.1 на посочената норма, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
В същото време, в ЗДДС са предвидени ограничения на правото на приспадане на данъчен кредит,които са подробно изброени в чл.70, ал.1. Съгласно т.4 и 5 на посочената разпоредба, право на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл.69, или 74, когато е придобит, или внесен мотоциклет или лек автомобил, както и когато стоките или услугите са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на тези превозни средства.
За целите на ЗДДС в §1, т.18 на ДР е дадено определение за „лек автомобил“, според което това е автомобил, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е лек автомобил, автомобил, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице.
Визираните в чл.70, ал.1, т.4 и 5 от закона ограничения не се прилагат, когато превозните средства, респ. стоките и услугите свързани с поддръжката и експлоатацията им се използват единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата им продажба /чл.70, ал.2, т.1-т.4 от ЗДДС/.
В запитването сте посочили, че леките автомобили се използват от дружеството за посещения на обекти, както и за превоз на материали, документи и др., с оглед на което считам, че за закупеното гориво, резервни части и консумативи, свързани с поддръжката и експлоатацията на притежаваните леки автомобили не възниква право на приспадане на данъчен кредит на основание чл.70, ал.1, т.5 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар