данъчно третиране продажба на право на строеж по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.

91/10.07.2009 г.
ЗДДФЛ – чл.13, ал.1, т.1, б.”а” и „б”; чл.33, ал.1, 5 и 6
Относно: данъчно третиране продажба на право на строеж по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.
По повод Ваше писмено запитване, заведено с вх.№….. по описа на Дирекция „ОУИ” – гр.
изразяваме следното становище:
Съгласно изложената фактическа обстановка между Вашето дружество и физическо лице предстои сключване на сделка за покупко-продажба на право на строеж. Въпросите, които поставяте са:
1.Подлежи ли на облагане дохода на физическото лице по реда на ЗДДФЛ за продажбата на правото на строеж при положение, че през годината това ще е единствената негова продажба?
2.Необлагаема ли е тази сделка, съгласно чл.13, ал.1 от ЗДДФЛ?
Съгласно чл.13, ал.1, т.1, б.”а” от ЗДДФЛ, не са облагаеми доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на един недвижим жилищен имот, независимо от датата на придобиване на имота. Определението на „недвижим жилищен имот” е посочено в §1, т.51 от ДР на ЗДДФЛ – това е недвижим имот, който в момента на продажбата или замяната може да служи за задоволяване на жилищни нужди.
Видно от изложеното в запитването Ви, продажбата е на право на строеж, а разпоредба на чл.13, ал.1, т.1, б.”а” от ЗДДФЛ не се отнася за доходи от продажба или замяна на право на строеж.
На основание чл.13, ал.1, т.1, б.”б” от ЗДДФЛ не са облагаеми доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години.
В ЗДДФЛ не се съдържа определение на „недвижим имот“, но изводите за обхвата на това понятие се извличат на първо място от самия данъчен закон. В него законодателят е направил разграничение между „недвижимо имущество“ и „недвижим имот“. Първото понятие е с по-широк обхват от второто, като в някои от нормите на закона изрично е уточнено, че към недвижимото имущество за данъчни цели се включват и ограничените вещни права върху него. В чл.13, ал.1, 6.„6“ от ЗДДФЛ, законодателят не е използвал понятието „недвижимо имущество“, а е употребил термина „недвижим имот“, като най-вероятно целта е да се направи разграничение между тях. В този смисъл, може да се приеме, че законът предпоставя наличието на един по-стеснителен обхват в сравнение с този на „недвижимото имущество“.
Предвид гореизложеното, считаме, че разпоредбата на чл.13, ал.1, т.1, 6.„б“ от ЗДДФЛ в конкретния случай също не може да се приложи, тъй като според описаните от Вас факти в запитването става въпрос за продажба на право на строеж.
Поради това, че не сте посочили как е придобито това право на строеж от физическото лице, Ви уведомяваме, че съгласно чл.13, ал.1, т.26 от ЗДДФЛ, не са облагаеми доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт.
На основание чл.33, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя, като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи.
Съгласно чл.33, ал.5 от ЗДДФЛ, продажната цена включва всичко придобито от лицето във връзка с продажбата/замяната, включително възнаграждение, различно от пари.
Цената на придобиване се определя по реда на чл.33, ал.6 от ЗДДФЛ, като т.1 регламентира, че това е документално доказаната цена на придобиване на имуществото, а в случаите на учредяване право на строеж посочено в т.8 – цената на придобиване е документално доказаната цена на придобиване на поземления имот, съответстваща на частта, за която е учредено правото на строеж.

Оценете статията

Вашият коментар