прилагане на разпоредбата на чл. 71, т. 3 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх. № 24-38-49
Дата:17.08.2016 год.
ЗДДС, чл. 69, ал. 1, т. 2;
ЗДДС, чл. 71, т. 3;
ЗДДС, чл. 170, ал. 1.
ОТНОСНО: прилагане на разпоредбата на чл. 71, т. 3 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-38-49/15.07.2016 г., е изложена следната фактическа обстановка:
Съгласно новите разпоредби на Агенция “Митници”от 01.06.2016 г., Митница …….. отказва да даде разпечатка за извършен внос на митническа декларация с гриф “режим разрешен”. В запитването е посочено и, че същевременно електронният портал на Агенция “Митници” не предоставя възможност да бъде направена разпечатка. Устното указание, което е получено от лицето е да използва опцията “print screen” и е приложена разпечатка на съответния документ за внос.
В тази връзка въпросът Ви е дали се признава приложеното копие за официален документ за внос?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по зададения от Вас въпрос изразявам следното становище:
Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 2 от Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС), когато стоките се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки и не попадат в ограниченията на право на приспадане на данъчен кредит, предвидени в чл. 70, лицето има право да приспадне начисления данък при внос на стоки по чл. 56 и 57 от същия закон.
Изрично в разпоредбата на чл. 71, т. 3 от ЗДДС е посочено, че в случаите на внос по чл. 16 от закона лицето упражнява правото си на приспадане на данъчен кредит при условие, че
– лицето притежава митническа декларация, в която същото е посочено като вносител;
– данъкът е внесен по реда на чл. 90, ал. 1 от закона.
Тези две условия трябва кумулативно да бъдат налице, за да се упражни правото на данъчен кредит от лицата, осъществили внос.
Когато е извършено деклариране по електронен път при поставяне на стоки под митнически режим поради което данъчно задълженото лице не притежава митническа декларация на хартия, на същото е предоставена възможност по негово писмено искане съгласно чл. 15 от Наредба № 5 от 29 юни 2006 г. за условията и реда за деклариране пред митническите органи по електронен път (Наредбата) след поставяне на стоките под митнически режим митническите органи да разпечатат на хартия копие на електронната митническа декларация по образеца, утвърден от министъра на финансите по реда на чл. 62, ал. 1 от Регламент (ЕИО) № 2913/92 на Съвета, установяващ Митническия кодекс на Общността (Регламент (ЕИО) № 2913/92). В този случай в клетка “D/J Контрол на отправно/получаващо митническо учреждение“ на хартиената декларация с червено се отбелязват думите “Разрешен режим“ и се полага подпис и личен печат, а в горния десен ъгъл поставя с червено думите “Копие на електронна митническа декларация“ (чл. 15, ал. 2 от Наредбата).
Независимо от горното, доколкото митническата администрация на основание чл. 170, ал. 1 от ЗДДС предоставя на приходната администрация информация по електронен път за приетите митнически документи за внос и получените плащания на данъка при внос в срок до 14 дни от изтичането на всеки календарен месец и органът по приходите при извършване на съответно производство по установяване на задълженията за данъци на данъчно задължено лице има достъп до съответния митнически документ, няма пречка за удостоверяването на извършения от данъчно задълженото лице внос същото да предостави в хода на производството съответния митнически документ на хартия без същият да е подписан и подпечатан по реда на горепосочената Наредба.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар