прилагане на разпоредбата на чл. 79, ал. 3 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) в случаите на липси или брак на стоки, определени съгласно счетоводната политика на данъчно задължено лиц

Изх. № 24-34-9
Дата: 19.03.2013 год.
ЗДДС, чл. 79, ал. 3;
ЗДДС, чл. 80, ал. 2.
Относно: прилагане на разпоредбата на чл. 79, ал. 3 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) в случаите на липси или брак на стоки, определени съгласно счетоводната политика на данъчно задължено лице като малоценни и малотрайни предмети
Във Ваше запитване, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите (НАП) с вх. № М-26-П-12/01.02.2013 г., е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество, съгласно счетоводната си политика определя като малоценни и малотрайни предмети инструменти, уреди, лични предпазни средства, офис оборудване, мебели и други материални ценности, които ще бъдат използвани повече от една година и чиято стойност не надвишава определения праг за признаване на дълготрайни активи. Същите се изписват на разход в съответния месец на закупуване, като с цел извършване на контрол при използването им се водят задбалансово по материално отговорни лица. При закупуването им дружеството е упражнило право на приспадане на данъчен кредит, тъй като същите се използват за основната му дейност.
След извършване на годишна инвентаризация, ако има липса или брак на малоценни и малотрайни предмети и след представяне на доклад от инвентаризацията дружеството взема решение съответно за брак или липса на същите.
Въпросът, поставен в запитването, по същество е следният:
Следва ли да се извърши корекция на ползвания данъчен кредит при липса или брак на малоценните и малотрайните предмети (ММП)?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
В чл. 79 от ЗДДС са посочени хипотезите, при които следва да се извърши корекция на ползван данъчен кредит. Съгласно ал. 3 на същата регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
Съгласно разпоредбата на чл. 5, ал. 1 от ЗДДС стока по смисъла на този закон е всяка движима и недвижима вещ, включително електрическа енергия, газ, вода, топлинна или хладилна енергия и други подобни, както и стандартният софтуер.
Видно от нормата на чл. 79, ал. 3 от ЗДДС корекция на данъчен кредит е предвидена относно приспаднат данъчен кредит за доставка на стоки, когато същите престанат да се използват за целите на извършваните от регистрирано лице облагаеми доставки при унищожаване, установяване на липси или при бракуването им. Според изложеното в запитването, в конкретния случай е налице брак или липса на малоценни и малотрайни предмети, които представляват стоки и не са дълготрайни активи по смисъла на ЗКПО.
Предвид гореизложеното, следва да се извърши корекция по чл. 79, ал. 3 от ЗДДС на ползвания данъчен кредит за получените доставки на стоки (малоценни и малотрайни предмети), когато е налице брак или липса на същите и не е приложимчл. 80, ал. 2 от същия закон.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар