прилагане на разпоредби на ЗКПО, свързани с данъчни облекчения с характер на държавна помощ

Изх. № 24-31-144
Дата: 23.03.2010 год.
ЗКПО, чл. 182;
ЗКПО, чл. 184;
ЗКПО, чл. 185.
Относно: прилагане на разпоредби на ЗКПО, свързани с данъчни облекчения с характер на държавна помощ
Вашето запитване е постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-31-144/19.12.2009 г. и с оглед необходимостта от създаване на унифицирана данъчна практика по прилагането на разпоредбите на ЗКПО, свързани с данъчните облекчения, представляващи държавна помощ, същото беше изпратено за становище до Дирекция “Данъчна политика“ при . С писмо Изх. № 16-12-33/05.03.2010 г. посочената дирекция изрази становище по поставените от Вас въпроси, което се споделя и от НАП.
В запитването си сте посочили, че „…………..” ООД произвежда автомобилни кабелни инсталации на ишлеме съгласно сключен договор с „……………….” ЕООД – гр. ………… като продуктът, който се произвежда е предназначен за автомобилната компания „……” . Дейността на дружеството се извършва единствено в гр. Т , община ….. , която попада в списъка на общините с безработица със или над 35 на сто по-висока от средната за страната. През 2009 г. сте закупили дълготрайни материални активи – компютърни системи, офис оборудване и отоплителни системи за административните и производствените помещения, както и нематериални активи – софтуер за мениджмънт на производството.
До момента дружеството не е ползвало данъчни облекчения, но за 2009 г. възнамерява да ползва данъчно облекчение, представляващо минимална помощ по чл. 188 от ЗКПО. В тази връзка сте поставили следните въпроси:
1.Може ли дейността на дружеството да се тълкува като дейност, свързана с износ за трети
страни или държави-членки по чл. 182, ал. 2, т. 7 от ЗКПО?
2.Означава ли, че „предходната година преди текущата“ по чл. 184, т.1 от ЗКПО е 2008 г., ако
се преотстъпва данък за 2009 г.?
3.Трябва ли общината, в която дружеството развива дейност и за 2009 г. отново да фигурира в
списъка на общините с безработица със или над 35 на сто по-висока от средната за страната,
за да се преотстъпи данък за 2009 г.?
4.Според чл. 185, ал. 1 от ЗКПО при положение, че дружеството има право да преотстъпва
данък, но общината не е в горецитирания списък с общини за 2010 г., означава ли, че
дружеството запазва правото на преотстъпване на данък до 2014 г. включително?
5.При положение, че дружеството преотстъпва данък за 2009 г., който е длъжно да инвестира в
дълготрайни материални и нематериални активи според чл. 188, ал. 2 от ЗКПО, може ли да се
счита, че част от тази инвестиция е извършена още през 2009 г. за активите, които
дружеството е закупило през 2009 г. (компютърни системи, офис оборудване и отоплителни
системи, софтуер)?
6.Авансов данък за 2010 г. следва ж да се внася, ако се преотстъпва данък за 2009 г.?
Във връзка с така описаната фактическа обстановка и поставените от Вас въпроси, на основание чл. 10, ал.1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
По т. 1
От запитването може да се направи извод, че спорен въпрос по данъчната практика е разпоредбата на чл. 182, ал. 2, т. 7 от ЗКПО. Очевидно посочената разпоредба налага анализ на хипотезите, в които данъчно задълженото лице извършва или не износ.
Принципно чл. 184 от ЗКПО не съдържа общи ограничителни разпоредби, възпрепятстващ правото на преотстъпване на корпоративен данък от страна на данъчно задължени лица, които извършват износ, независимо дали износът е извършван към годината на преотстъпване или по принцип, ако дейността на дружеството има експортен характер. Специално третиране обаче създава разпоредбата на чл. 182, ал. 2, т. 7 от ЗКПО като следва да се отбележи, че данъчното облекчение под формата на минимална помощ по чл. 184, във връзка с чл. 188 и чл. 182, ал. 2, т.7 от ЗКПО третира износа съобразно и по-рестриктивно спрямо разпоредбата на чл. 1, параграф 1 , буква „г“ от Регламент (ЕО) № 1998/2006 на Комисията от 15 декември 2006 година за прилагане на членове 87 и 88 от договора към минималната помощ.
Целта на тази разпоредба е ограничаване подпомагането на дейности, конкретно свързани с
износ за трети страни или държави-членки, т.е засягане на конкуренцията на общия пазар, по-
конкретно – като минимална помощ не се третират помощите, пряко свързани с изнасяните
количества, със създаването и функционирането на дистрибуторски мрежи или с други текущи
разходи по експортната дейност. Видно от характера на разпоредбата, извън обхвата на
регламента са мерки за подпомагане, които пряко насърчават обема на износа. Не се ограничава обхвата на бенефициентите, като се изключват тези, които осъществяват експорт.
В случаите, когато данъчното задълженото лице попадне в някоя от изброените хипотези, съгласно чл. 182, ал. 2, т. 1-7 от ЗКПО през периода на инвестиране, то преотстъпването на корпоративния данък, се счита за недопустимо. Едновременно с това отпада и правото на преотстъпване, а преотстъпеният корпоративен данък подлежи на внасяне по реда на закона.
Предвид разпоредбата на чл. 182, ал. 2, т. 7 от ЗКПО инвестирането в активи, използвани в дейности, свързани с износ за трети страни или държави членки е недопустимо. Следователно в случаите, когато за дружеството са изпълнени условията за преотстъпване на данъка, то няма пречка преотстъпеният данък да се инвестира в активи, които не се използват в дейност, свързана с износ.
За определянето и последващото проследяване извършването на дейност, свързана с износ, следва да се търси единствено пряка връзка между инвестирането в активи и преотстъпения корпоративен данък за конкретното данъчно задължено лице. В този смисъл не се налага да се изследват договорните отношения между лицето, преотстъпило корпоративен данък и неговите търговски контрагенти (трети страни). Това е така, защото чл.182, ал.2, т.7 от ЗКПО е приложим само към данъчно задълженото лице, преотстъпило корпоративен данък, но не е приложим към неговите контрагенти.
По т. 2
В представената хипотеза данъчно задълженото лице може да преотстъпи корпоративен данък на основание на чл. 184 изцяло за данъчната си печалба от извършваната производствена дейност
(вкл. на ишлеме), при кумулативното изпълнение на следните условия:
1.когато извършва производствена дейност единствено в общини, в които за предходната годи-на преди текущата има безработица с или над 35 на сто по-висока от средната за страната за съ-щия период;
2.при изпълнение на условията по член 188.
Имайки предвид обвързаното прилагане на разпоредбите на чл. 23, ал. 1, т. 1 от Закона за счетоводството и нормата на чл. 21, ал. 1 от ЗКПО, текущата година е годината, за която се преотстъпва корпоративния данък, а предходната, по подразбиране е предишната календарна година. Така например, ако се преотстъпва корпоративен данък за 2010 г., то предходната е 2009г.
По т. 3 и т. 4
Разпоредбата на чл. 185, ал. 1 от ЗКПО дефинира хипотезата за отпадане на общината от обхвата на общините по чл. 183 като лицето, придобило право на преотстъпване на корпоративен данък, запазва това право през следващите 5 последователни години, считано от годината, през която районът отпадне от списъка, при спазване на останалите условия за преотстъпване.
В запитването е посочено, че дружеството не е ползвало данъчни облекчения до 2009 г. Следователно горецитираната разпоредба не е приложима, тъй като лицето не е придобило право за преотстъпване през предходния период, което да запази през следващите 5 години.
Предвид това, в случаите, когато лицето преотстъпва данък на основание чл.184 за първи път през 2009 г., то изискването на чл. 184, ал. 1, т. 1 от ЗКПО следва да бъде изпълнено. В последствие, ако общината отпадне от списъка по чл. 183 от ЗКПО, то за дружеството ще е налице право да преотстъпва корпоративен данък при изпълнение на предвидените в закона условия през следващите 5 последователни години, считано от годината, през която районът отпадне от списъка, при спазване на останалите условия за преотстъпване.
По т. 5 и т. 6
Нормата на чл. 188, ал. 2 не съдържа специални разпоредби, ограничаващи периода на инвестиране в дълготрайни материални или нематериални активи, с изключение на крайния срок за инвестиране – до 4 години от началото на годината, за която е преотстъпен данъкът. В този смисъл законът не ограничава възможността за придобиване на активите, считано от началото на годината, за която се преотстъпва корпоративния данък. В подкрепа на това е и разпоредбата на чл. 91 от ЗКПО, която предвижда ред за преотстъпване на авансовите вноски. Следователно за данъчно задължените лица, които преотстъпват корпоративен данък за текущата година, се преотстъпва и съответната част от дължимите авансови вноски, пропорционално на размера на преотстъпването.
В този смисъл, ако данъчно задълженото лице възнамерява да преотстъпва корпоративен данък за текущата 2010 г., същото може да преотстъпи пропорционално съответната част от авансовите вноски за същия период. Преотстъпването на авансовите вноски не е обвързано с преотстъпения данък за предходната година.
В заключение бихме искаш да обърнем вниманието Ви към факта, че съгласно Заповед на министъра на финансите ЗМФ № 232 от 02.03.2010 г. област Т, община … не е сред общините, покриващи критериите на чл. 183, ал. 1 от ЗКПО за 2010 г., поради което преотс-
тъпване на корпоративния данък за 2010 г. би било възможно само в хипотезата на чл.185, ал. 1 от ЗКПО.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар