прилагане на разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).

Изх. № 20-00-112/01.06.2012 г.
ДОПК,
чл.128, ал.1
чл.129, ал.1 и ал.2
чл.17, ал.3
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” …. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 20-00-112/ 2012 г. относно прилагане на разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Фактическа обстановка, изложена в запитването, е следната:
Въз основа на сключен договор за застрахователно посредничество със Застрахователно акционерно дружество „…” сте получили комисионно възнаграждение. След прекратяването на договора за застраховка се е наложило посредникът да върне сумата от 4000 лв., представляваща изплатено комисионно възнаграждение през 2009 г.
Всички получени доходи са декларирани от лицето и съответно са платени дължимите данъци.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следния въпрос:
Каква е процедурата по която следва да бъдат възстановени платените данъци?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към нея нормативна уредба, изразявам следното становище:
В чл.128 и чл.129 от ДОПК е указан редът за прихващане и възстановяване на недължимо платени или събрани суми за данъци и осигурителни вноски.
Съгласно разпоредбата на чл.128, ал.1 от ДОПК, недължимо платени или събрани суми за данъци, задължителни осигурителни вноски, наложени от органите по приходите глоби и имуществени санкции, както и суми, подлежащи на възстановяване съгласно данъчното или осигурителното законодателство от Националната агенция за приходите, се прихващат от органите по приходите за погасяване на изискуеми публични вземания, събирани от Националната агенция за приходите. Може да се извърши прихващане с погасено по давност задължение, когато вземането на длъжника е станало изискуемо, преди задължението му да бъде погасено по давност.
По смисъла на чл.129, ал.1 и ал.2 от ДОПК, прихващането или възстановяването може да се извършва по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на лицето. Искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон е предвидено друго.
Доколкото е налице отпаднало основание за облагане на получените доходи, то внесените данъци подлежат на възстановяване по реда, указан в разпоредбата на чл.128 от ДОПК.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка и представени документи. В случаите, когато в производство, възложено по ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар