прилагане на разпоредбите на глава двадесет и втора от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) във връзка преотстъпване на корпоративен данък

Изх. №М-24-32-12
Дата: 25.06.2012 год.
ЗКПО, чл. 184;
ЗКПО, чл. 189.
Относно: прилагане на разпоредбите на глава двадесет и втора от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) във връзка преотстъпване на корпоративен данък
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № М-24-32-12/27.03.2012 г. и вх. № 24-32-13/29.03.2012 г., сте посочили, че „…………“ АД осъществява производствената си дейност в община с безработица с над 35% по-висока от средната за страната. Ръководството разширява производството чрез закупуване на нови машини, разширяване на сграднияфонд и увеличаване асортимента на произвежданите лекарства и в същото време осигурява постоянна заетост на около 180-200 човека.
Във връзка с гореизложеното са поставени следните въпроси:
1. Когато през 2008 г. е деклариран прогнозен размер на първоначална инвестиция и период на изпълнение, а през следващите години, освен че се финализира успешно тази инвестиция, се започне инвестиране в нови активи, как следва да се декларира и документира през следващите години увеличението на прогнозния размер на първоначалната инвестиция вследствие на инвестиране в нови активи, както и срока на осъществяването й през следващите години след първата в Справка 3 на Приложение 2 към ГДД по чл. 92 от ЗКПО, като се има предвид, че в нея е отделено място за деклариране на един прогнозен размер на първоначална инвестиция и един период за изпълнение?
2. Разясняване на методиката за определяне на настоящата стойност на активите във връзка с прилагането на чл. 189, ал. 1, т. 9 от ЗКПО.
3. Предоставяне на повече информация относно определяне на максимално допустимия интензитет, съгласно чл. 189, ал. 2 от ЗКПО във връзка с чл. 9 от Закона за държавните помощи/ЗДП/ ?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата  нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по така поставените въпроси изразявам следното становище:   
По първи въпрос:
Съгласно чл. 184 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ корпоративният данък се преотстъпва в размер до 100 на сто на данъчно задължени лица за данъчната им печалба от извършваната производствена дейност, включително производство на ишлеме, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1. данъчно задълженото лице извършва производствена дейност единствено в общини, в които за предходната година преди текущата има безработица с или над 35 на сто по-висока от средната за страната за същия период;
2. изпълнени са условията по:
а) член 188 – в случаите на минимална помощ, или
б) член 189 – в случаите на държавна помощ за регионално развитие.
От поставения от Вас въпрос става ясно, че преотстъпването на данъка се извършва при условията на чл. 189 (държавна помощ за регионално развитие), където в ал. 1, т. 1 е посочено, че преотстъпеният корпоративен данък трябва да се инвестира в материални и нематериални активи, които са част от проект за първоначална инвестиция, а т. 10 от същата разпоредба изисква с годишната данъчна декларация за годината, за която се преотстъпва корпоративният данък, да се декларират прогнозният размер на първоначалната инвестиция и периодът на нейното изпълнение.
От цитираните норми е видно, че декларирането на прогнозния размер на първоначалната инвестиция и периода на нейното изпълнение се извършва еднократно – в годишната данъчна декларация за годината, за която се преотстъпва корпоративният данък. Декларираният прогнозен размер на първоначалната инвестиция, както и размерът на реално направената първоначална инвестиция, следва да бъдат съобразени с изискванията на чл. 189, ал. 1, т. 5, 7 и 9 от ЗКПО.
В случай, че данъчно задълженото лице ползва преотстъпване на корпоративен данък за няколко години, в годишните данъчни декларации за всяка една от тези години следва да се декларира прогнозен размер на първоначалната инвестиция, в която следва да бъде инвестиран преотстъпения данък, както и срок на изпълнение на тази инвестиция.
По втори въпрос:
Съгласно чл. 189, ал. 1, т. 9 от ЗКПО преотстъпеният данък не трябва да превишава 50 на сто от настоящата стойност на материалните и нематериалните активи, включени в първоначалната инвестиция, определена към 31 декември на годината на преотстъпване.
Привеждането на материалните и нематериалните активи, включени в първоначалната инвестиция в настояща стойност има за цел да дисконтира бъдещата стойност на инвестицията към момента на преотстъпване на корпоративен данък. Лихвеният процент за целите на определяне на настоящата стойност (сконтов процент) на първоначалната инвестиция е референтният лихвен процент за годината на преотстъпване, определен от Европейската комисия. Същият се публикува регулярно на страницата на отдел „Държавни помощи” къмс адрес http://www.stateaid-bg.com/finance/opencms/finance/eu_normi/drugi/index.html.
Определянето на настоящата стойност на първоначалната инвестиция следва да се извърши чрез дисконтиране на приемливите разходи за материални и нематериални активи към стойността им в момента на преотстъпване на данъка. Когато инвестицията и преотстъпването на корпоративен данък са извършени в една и съща година, не е необходимо дисконтиране, тъй стойността им съвпада с тяхната настояща стойност за годината на преотстъпването.
Базовата формула за определяне на настоящата стойност на бъдещ паричен поток, без да са включени вариациите по отношение на продължителността на периодите и тяхната (не)равна продължителност е следната:
където:
n – броя на годините;
r – референтен лихвен процент за годината на преотстъпване
FV-бъдеща стойност на инвестицията;
PV-сегашна стойност на инвестицията.
С оглед изпълнението на условието по чл. 189, ал. 1, т. 9 на ЗКПО и правилното прилагане на формулата, считаме за необходимо да внесем разяснения със следния пример:
?Период на реализация на инвестицията – 2 години
?Общ размер на проекта за първоначалната инвестиция 1 500 000 лв., от които:
oприемливи разходи, част от пъвоначалната инвестиция, извършени към 31.12.2010 г. – 900 000 лв.
oприемливи разходи, част от първоначалната инвестиция, извършени към 31.12.2011 г. – 600 000 лв.
?Преотстъпен корпоративен данък за 2010 г. – 500 000 лв.
?Начална дата на инвестицията: 1.1.2010 г.
?Крайна дата на инвестицията: 31.12.2011 г. (брой периоди за сконтиране – 1 г.)
?Референтен лихвен процент за годината на преостъпване – 5 на сто.
С оглед определянето на максимално допустимия размер на помощта (максимално допустим размер на преотстъпен данък) и спазването на допустимия интензитет се извършва следното преизчисление, така че преотстъпеният данък не трябва да превишава 50 на сто от настоящата стойност на материалните и нематериалните активи, включени в първоначалната инвестиция, определена към 31 декември на годината на преотстъпване:
1. определяне на настоящата стойност на първоначалната инвестиция към 31.12.2010 г. PV = 900 000 + (600 000/ (1+0.05)) = 1 471 429 лв.
2. определяне на максималния допустим размер на корпоративния данък, подлежащ на преотстъпване,в границите на 50-процентния максимален интензитет
1 471 429 лв. * 50% = 735 715лв.
Следователно при допускане, че останалите условия за преотстъпване, изискуеми съгласно ЗКПО, са налице, то преостъпването на данък в размер на 500 000 лв. е допустимо, като съществува възможност за допълнително преотстъпване или друга държавна помощ по същия проектв размер на 235 715 лв.
По трети въпрос:
На основание чл. 189, ал. 2 от ЗКПО преотстъпеният корпоративен данък се натрупва с друга държавна помощ, одобрена с решение на Европейската комисия или получила разрешение по чл. 9 от ЗДП за същата първоначална инвестиция, до максимално допустимия интензитет на помощта, определен с Карта на националната регионална държавна помощ. Регионалната карта на държавните помощи за Република България е одобрена на 24 януари 2007 г. от Европейската комисия с писмо C(2007)111, която карта ще действа за периода 2007-2013 г. Тя определя тавана на интензитета на регионалната държавна помощ в Република България в размер на 50 %, приложим за шестте района за планиране. Картата е изготвена в съответствие с разпоредбите на “Насоки за националната регионална помощ за периода 2007-2013 г.“. Картата на националната регионална помощ за периода 01.01.2007-31.12.2013 г. е публикувана в Официалния вестник на Европейския съюз, брой С 73 от 30.03.2007 г., стр. 15.
С други думи, ако едно данъчно задължено лице за инвестиционния си проект е получило помощ от различни източници (национална програма, регионална програма, европейски фонд) за едни и същи приемливи разходи, то отделните помощи се събират, изчислява се интензитета на допустимата помощ, като е важно общият интензитет да не надвиши позволения интензитет за съответния вид помощ (в конкретния случай – за инвестиции). Всяко надвишаване на прага се третира като недопустима държавна помощ, която подлежи на възстановяване.
Съгласно чл. 190, ал. 2 от ЗКПО активите, в които е инвестиран преотстъпен данък съгласно чл. 188, ал. 2 (изискване за инвестиране на преотстъпен данък в обхвата на минимална помощ), се изключват от обхвата на първоначална инвестиция. Това означава, че не се допуска регионална помощ да бъде натрупвана с минимална помощ за едни и същи приемливи разходи. За целта трябва ясно да бъдат разграничени активите, предмет на инвестиране по минималната и по регионалната помощ.
,
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар