прилагане на разпоредбите на чл. 126 от Закона за данък върху добавената стойност

3_3629/28.07.2008 г.
ЗДДС, чл. 126;
ДОПК, чл. 104
Относно: прилагане на разпоредбите на чл. 126 от Закона за данък върху добавената стойност
Според изложеното в запитването дружеството е допуснало грешка при отразяването на протокол №1/20.05.2008 г. за ВОП от „М” АД, която не води до промяна на резултата за периода. При контиране на протокола в дневника за продажби за м. май 2008 г. автоматично е разнесена данъчната основа и начисления данък, съответно в к. 11-ДО на облагаеми доставки със ставка 20 % и к. 12-Начислен ДДС за доставки по к. 11, вместо отразяването му съответно в к. 13-ДО на ВОП и к. 15-Начислен ДДС за ВОП и доставки по чл. 82, ал. 2-5 от ЗДДС. Същото се е получило и в подадената справка-декларация за ДДС за м. май 2008 г. като отразените в съответните колони суми в дневника за продажби, влизат в клетки 11 и 21 на справката-декларация, вместо в клетки 12 и 22. Поставя се въпроса, как следва да се извърши корекция на справката-декларация и дневника за продажби?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДС /обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.113 от 28 декември 2007 г./ и Правилник за прилагане на закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС, обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ, бр.39 от 15.04.2007 г./ изразяваме следното становище:
В чл. 104, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ е посочено, че след подаването на декларацията, но преди изтичането на законоустановения срок за подаването й, подателят има право да прави промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения.
В случаи на неотразяване или неправилно отразяване на данъчни документи по смисъла на ЗДДС следва да се приложи чл. 126 от същия закон.
Съгласно чл. 126, ал. 2 от ЗДДС грешките, които се установяват до изтичане на законоустановения срок за подаване на справка-декларацията се поправят като лицето извърши необходимите корекции и подаде отново декларациите по чл. 125, ал. 1 и 2 и отчетните регистри по чл. 124 от закона.
Вразпоредбата на чл. 126, ал. 3 от ЗДДС е уреден начинът на извършване на корекции на допуснати грешки в подадени справки-декларации и VlЕS – декларации вследствие на неотразени или неправилно отразени документи в отчетните peгистри, когато същите грешки са установени след изтичането на срока за подаване на декларациите.
В случаите, когато грешката се дължи на неотразяване в отчетните регистри на документи, са уредени в т. 1 на чл. 126, ал. 3 от ЗДДС. Същата се коригира от задълженото лице чрез извършване на необходимите корекции в данъчния период, през който грешката е установена, и включване на неотразения документ в съответния отчетен регистър за данъчния период на установяване на грешката. Разпоредбата на чл. 126, ал. 3, т. 1 от закона предоставяправо на задълженото лице да коригира грешка, дължаща се на неотразени документи в отчетните регистри, като това право не се ограничава от наличието на проверка/ревизия.
В т. 2 на чл. 126, ал. 3 от закона са уредени случаите, когато грешката се дължи на неправилно отразяване на документи в отчетните регистри. Инициативата за коригиране в случая е на задълженото лице, което писмено уведомява компетентния opган по приходите в съответната ТД на НАП. Органът по приходите предприема действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период. В ЗДДС не е регламентиран специфичен ред за предприемане на тези действия, поради което приложение ще намерят общите разпоредби на ДОПК.
Действия за промяна на задължението са съставяне на акт по чл. 106 от ДОПК – служебна корекция в резултат на проверка, съставяне на акт за прихващане или възстановяване по повод искане на лицето по чл. 129 от ДОПК, ако въз основа на същото се назначи проверка или съставяне на ревизионен акт по чл. 108, респ. чл. 133 от ДОПК при наличието на условията и предпоставките на същия, в случай, че данъчният резултат за периода се установи въз основа на ревизия.
Според описаната в запитването фактическа обстановка допуснатата грешка от дружеството не води до неправилно определяне на данъчната основа или размера на данъка за данъчен период 01.05.-31.05.2008 г., респективно до промяна на задължението на лицето за същия период и следователно разпоредбата на чл. 126, ал. 3, т. 2 от ЗДДС е неприложимав настоящия случай.
Предвид гореизложеното в ЗДДС няма предвиден ред за извършване на корекция на допусната грешка от такова естество, установена след изтичането на срока за подаване на справката-декларация и с оглед на чл. 104, ал. 1 от ДОПК не е възможно да се подадекоригираща декларация.

Scroll to Top