прилагане на разпоредбите на чл.43, ал.4 и ал.5 от ЗДДФЛ при изплащане на възнаграждения /такси/ към нотариуси, адвокати и ЧСИ, Ви уведомяваме :

Относно : Прилагане на разпоредбите начл.43, ал.4 и ал.5от ЗДДФЛ
Във връзка с постъпило запитваневх. № ……./20.12.2011г. в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – гр….,относно прилагане на разпоредбите начл.43, ал.4 и ал.5от ЗДДФЛ при изплащане на възнаграждения /такси/ към нотариуси, адвокати и ЧСИ, Ви уведомяваме :
В запитването сте посочили, че при изплащане на суми на нотариуси, ЧСИ и адвокати срещате затруднение при прилагане на нормите на чл.43 ал.4 и ал.5 от ЗДДФЛ, като лицата отказват да декларират пред Вас, че са самоосигуряващи се и се позовават на специалните закони, Закон за нотариусите и нотариалната дейност, Закон за адвокатурата и Закон за частните съдебни изпълнители.
Задавате въпроса :
Как следва да се прилага разпоредбата на чл.43 ал.4 и ал.5 на ЗДДФЛ и при изплащане на суми на посочените лица ?
С оглед на така изложеното Ви отговаряме, чев общия случай съгласно нормата на чл.43, ал.4 от ЗДДФЛ,когато платец на дохода от стопанска дейност по чл.29 е предприятие, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца при изплащане му. Изключение от това правило е предвидено в ал.5 на чл.43 от ЗДДФЛ, която регламентира, че нормата на ал.4 не се прилага, когато лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се лице по смисъла на Кодекса за социално осигуряване и декларира това обстоятелство с писмена декларация пред платеца на дохода.
На основание на цитираните законови разпоредби, Вие като платец на дохода за полученатауслуга от физическото лице – нотариус, адвокат, ЧСИ, нямате задължение да удържате данък, нито социални и здравни вноски, тъй като съгласно ал.6 на чл.43 от с.з., задължението за авансово облагане на дохода от стопанска дейност по чл.29 от ЗДДФЛ е на получателя на дохода, в случая посочените лица. Единствено следва да изискате от лицата писмено да декларират обстоятелството, че са самоосигуряващи се лица. В тези случаи, документирането на придобития доход се осъществява по реда на чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ, т.е. от физическите лица, които са декларирали, че са самоосигуряващи се.
Във Вашият случай лицата Ви издават фактури,сметки или договор за правна помощ, но това не ги освобождава от изискването на ал.5 на чл.43 от ЗДДФЛ, да декларират, че са самоосигуряващи се лица. Издаването на документ за получената такса/възнаграждение/ /§ 1. от ЗННД “Нотариална такса“ по смисъла на този закон е възнаграждението, което се заплаща на нотариус за извършената услуга /е действие различно от посочените в цитираните разпоредби на чл.43 от закона. В специалните закони за дейността на нотариуси, адвокати и ЧСИ няма разпоредба, която да дерогира действието на нормата от ЗДДФЛ. Ето защо, за да не удържате данък при изплащане на този вид доходи, следва да имате декларация от тези лица, че са самоосигуряващи се.
Съдържанието на декларацията, не е регламентирано от закона и не е предвиден образец. Същата е в свобеден текст с изрично посочване, че лицето получател на дохода е самоосигуряващо се.
За улеснение на лицата, може и Вие да подготвите същата, като лицето единствено се подпише и удостовери съдържанието.
При продължаване на изплащане на доходи по чл.29 от ЗДДФЛ на физически лица и не прилагане на разпоредбите на чл.43 ал.4 , когато не е налице обстоятелството по ал.5 на същата разпоредба, следва да имате предвид, че при осъществен контрол от НАП може да се приложи разпоредбата на чл. 81. ал.1 ЗДДФЛ (Предишен текст на чл. 81 – ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Лице – платец на доход, което, като е задължено, не удържи или не внесе в срок данък, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер до 1000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.Ал.2 (Нова – ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) При повторно нарушение по ал. 1 глобата или имуществената санкция е в размер до 2000 лв.

Оценете статията

Вашият коментар