прилагане на разпоредбите на чл.80, ал.2, т.2 от ЗДДС

Изх. №24-33-500
Дата: 14.03.2008 год.
относно: прилагане на разпоредбите на чл.80, ал.2, т.2 от ЗДДС
Във Ваше писмено запитване до Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението“ – г р……………., препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх.№ 24-33-500 от 30.1 1.2007 г„ е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството купува стоки – ябълки и круши от гръцка фирма. Транспорта се осъществява от български превозвач. При извършване на транспорта, по вина на шофьора камиона излиза от пътното платно и пропада в резултат на пътнотранспортно произшествие, 2/3 от стоката е негодна за продажба или липсва. Дружеството разполага с протокол за пътнотранспортното произшествие и документ, с който са констатирани щетите.
Въпросите Ви са: Може ли описания случай да се определи като липса и брак, причинени от катастрофа, за която лицето може да докаже, че няма вина ? Може ли да се ползва данъчен кредит за закупената стока, включително липсваща и бракувана и как да се състави протокола по чл.1 17 от ЗДДС ? В случая приложим ли е режимът на чл.80, ал.2, т.2 от
зддс?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, на основание чл.10, ал.1, г. 10 от Закона за националната агенция за приходите, изразявам следното становище.
Съгласно чл.13. ал.1 от ЗДДС, вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
По смисъла на чл.63. ал.1 от закона, данъчното събитие при вътреобщностно придобиване възниква на датата, на която би възникнало данъчното събитие при доставка на територията на страната. Данъчната основа при ВОП се определя по реда на чл.64, ал.1 от закона, като тя се определя по общия ред, разписан в чл. 26 на ЗДДС, а именно – данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката.
При покупката на стоката от гръцкия доставчик предвид разпоредбите на чл.84 от ЗДДС, за българската фирма е налице задължение за начисляване на ДДС. Протоколът по чл.117, ал.1, т. 1 от ЗДДС следва да съдържа реквизитите, посочени в ал.2 от същия член, както и тези, посочени в чл.81, ал.З от ППЗДДС.
1
За така придобитата стока те е налице право на приспадане на ДК по смисъла па чл.69 и чл.71, т.5 от ЗДДС.
Съгласно чл.79, ал.З от ЗДДС, регистрирано лице. което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
Следва да се има предвид, че закона е предвидил някои изключения от горните разпоредби.
По смисъла на чл.80, ал.2, т.2 от ЗДДС, корекции по чл. 79, ал. З не се извършват при унищожаване, липса или брак, причинени от аварии или катастрофи, за които лицето може да докаже, че не са причинени по негова вина.
Ако регистрираното лице може да докаже, че унищожаването, липсата или брака на активите, причинени от аварии или катастрофи, не са по негова вина. на основание чл.80, ал.2, т.2 от ЗДДС не следва да коригира ползвания данъчен кредит. За доказателства могат да послужат документи, издадени от компетентни органи. Доказателствата подлежат на преценка и анализ от органите по приходите при извършване на последваща ревизия или проверка/
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар