прилагане на разпоредбите на чл. 84 и чл. 86 вр. чл. 71, т. 5 и чл. 72, ал. 2 от Закона за данък върху добавената стойност

3_ 3559/23.07.2008 г.
ЗДДС, чл. 84;
ЗДДС, чл. 86;
ЗДДС, чл. 71, т. 5;
ЗДДС, чл. 72, ал. 2
Относно: прилагане на разпоредбите на чл. 84 и чл. 86 вр. чл. 71, т. 5 и чл. 72, ал. 2 отЗакона за данък върху добавената стойност
Според изложеното в запитването със ЗВР № ХХХХ/2008 г. е възложена ревизия на „А” ООД, Булстат ……….. В хода на ревизията е установено, че за данъчен период 01.01.2007 г.-31.01.2007 г. дружеството е извършило ВОП на климатици от „У” Гърция, с ИН по ДДС-EL………. по фактури от м. януари 2007 г.
За извършеното ВОП задълженото лице не е издало протоколи по реда на чл. 117, ал.1 от ЗДДС. В дневниците за продажби е включило същите фактури с дата 31.01.2007 г. с левовата им равностойност и с начислено ДДС, а в дневника за покупки също са отразени фактурите с левовата им равностойност и е приспаднат данъчен кредит. При проверка на следващите данъчни периоди е констатирано, че не е извършвана корекция и не са издавани протоколи за извършваните доставки.
Предвид изложената фактическа обстановка се поставя въпроса, има ли право на приспадане на данъчен кредит ревизираното дружество по реда на чл. 71 от ЗДДС по горецитираните фактури?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДС /обн.ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр.113 от 28.12.2007 г./ и Правилник за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС, обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр.39 от 15.04.2008 г./ изразяваме следното становище:
По силата на чл. 84 от ЗДДС данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването. Съгласно чл. 117, ал. 1 и ал. 3 от ЗДДС /в редакцията за 2007 г./ начисляването на данъка при ВОП се извършва с протокол, който се издава не по-късно от 5 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем.
Начисляването на данъка е регламентирано в чл. 86 от ЗДДС и чл. 54 от ППЗДДС и е свързано с изпълнението на следните условия:
-издаване на данъчен документ,в който данъкът е посочен на отделен ред;
-включване на документа в дневника за продажбите за съответния данъчен период;
– включване на данъка при определяне на резултата по справката-декларация за съответния данъчен период.
Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 3 от ЗДДС, когато стоките или услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне изискуемия от него данък като платец по глава осма. Съгласно чл. 71, т. 5 от ЗДДС същото упражнява правото си на приспадане на данъчен кредит, когато притежава документ, който отговаря на изискванията на чл. 114, издало е протокол по чл. 117 и е спазило изискванията на чл. 86 в случаите на вътреобщностно придобиване. Чл. 72, ал. 2 от ЗДДС урежда реда, по който се упражнява правото на приспадане на данъчен кредит. Правната норма поставя следните кумулативни изисквания:
-размерът на данъчния кредит да бъде включен при определяне на резултата за данъчния период, през който е възникнало това право, или в един от следващите три данъчни периода в справка-декларацията по чл. 125 от ЗДДС за същия данъчен период;
-документът по чл. 71 от закона да бъде посочен в дневника за покупките по чл.124 за същия данъчен период.
Следователно правото на приспадане на данъчен кредит в случаите на вътреобщностно придобиване се упражнява, като в дневника за покупките за съответния период се посочи протокола по чл. 117 от ЗДДС.
Регистрираните лица водят задължително отчетните регистри по чл. 124, ал. 1 от ЗДДС: дневник за покупките и дневник за продажбите, съдържащи информацията за всички издадени и получени данъчни документи и отчети, които следва да бъдат издадени съгласно изискванията на закона или на правилника.
Правото на приспадане на данъчен кредит не може да възникне по фактура, издадена от дружество, регистрирано по ДДС в друга държава-членка, тъй като същото като доставчик не е регистрирано по ЗДДС лице. В тази връзка е разпоредбата на чл. 69, ал.1, т. 1 от ЗДДС, според която когато стоките и услугите се използват за извършените от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
В случаите, когато лицето се явява платец при вътреобщностни придобивания, с оглед разпоредбите начл. 72, ал. 2, т. 2 от ЗДДС във връзка с чл. 71, т. 5 от същия закон, в дневника за покупките следва да бъде посочен протокола по чл. 117 от закона.
Съгласно чл. 4 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс органите по приходите осъществяват производството самостоятелно. При изпълнение на правомощията си те са независими и действат само въз основа на закона. По силата на чл. 3 във връзка с чл. 5 от ДОПК те са длъжни служебно и безпристрастно да изясняват всички факти и обстоятелства от значение за установяване на публичните вземания.
Обръщаме Ви внимание, че настоящото писмо не представлява доказателство по смисъла на глава осма от ДОПК и същото не следва да се прилага като такова в издаваните актове от органите по приходите.

Оценете статията

Вашият коментар