прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 53-04-320/08.04.2014 г.
ЗДДС,
§1, т.14, б.„б”
§1, т.25 от ДР
чл.21, ал.2
чл.86, ал.3
чл.96, ал.1 и ал.2
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № …/21.03.2014 г. относно прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Фактическата обстановка, изложена в запитването, е следната:
… ЕООД има сключен договор с американското дружество … … ЕООД ще извършва продажба на софтуер на „БлуСнап”, а от своя страна … ще препродава софтуера на трети лица.
… веднъж месечно ще превежда обща сума от продажбите за предходния месец, на базата на която … ЕООД ще издава фактура.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следния въпрос:
Възниква ли задължение за … ЕООД да се регистрира по ЗДДС при достигане на оборот в размер на 50 000 лв. ?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
В описаната в запитването фактическа обстановка не е конкретизирано обстоятелството дали продаваният от … ЕООД софтуер е записан на технически носител или същия се изпраща по електронен път на клиента.
Следва да се има предвид разпоредбата на §1, т.25 от ДР на ЗДДС, съгласно която „Стандартен софтуер” е програмен продукт, записан на технически носител, който е предназначен за масова употреба и не отчита спецификите в дейността на конкретния потребител. Същевременно в §1, т.14, б.„б” от ДР на закона, доставката на софтуер и актуализацията му по електронен път се дефинира като „услуга, извършвана по електронен път” .
Настоящото становище е изготвено при хипотезата, че … ЕООД предоставя доставки на услуги по електронен път на …
По отношение на извършваната от … ЕООД дейност, разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС регламентира, че мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Въз основа на горното, мястото на изпълнение на услугите, предоставяни от … ЕООД е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, т.е в случая това ще е територията на САЩ. Следва да се има предвид, че за … ЕООД като доставчик, няма да възникне задължение за начисляване на данък, тъй като доставките, които са с място на изпълнение извън територията на страната (в конкретния случай – САЩ), не попадат в кръга на облагаемите доставки по смисъла на чл.12, ал.1 от закона. В този случай, предвид разпоредбата на чл.86, ал.3 от ЗДДС, доставчикът не начислява данък при доставката с място на изпълнение извън територията на страната.
Що се касае до поставеният въпрос в запитването, свързан с регистрация по ЗДДС следва да се има предвид разпоредбата на чл.96, ал.1 от ЗДДС, съгласно която всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000,00 (петдесет хиляди лв.) или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
Съгласно ал.2 на чл.96 от ЗДДС, облагаемият оборот за целите на регистрацията по закона е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл.46 от ЗДДС;
3. доставки на застрахователни услуги по чл.47 от ЗДДС
За извършваните от … ЕООД доставки на услуги с място на изпълнение извън територията на страната, същите, съгласно разпоредбата на чл.96, ал.2 от ЗДДС, не формират облагаем оборот, необходим за целите на задължителната регистрация по чл.96, ал.1 от закона.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.’

Оценете статията

Вашият коментар