прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 20-00-433/11.09.2015 г.
ЗДДС, чл.112, ал.1
чл.114, ал.6
Чл.114, ал.10
Чл.114, ал.11
ППЗДДС, чл.78
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” … е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 20-00-433/…08.2015 г. относно прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Фактическата обстановка, изложена в запитването, е следната:
… ЕАД, в качеството си на краен снабдител, закупува електрическа енергия от два основни източника – …, която е обществен доставчик и независими производители на електроенергия от възобновяеми източници (ВЕИ), които са присъединени към електроразпределителната мрежа и произвеждат електроенергия от възобновяеми източници („зелена енергия“).
Във връзка с дейността си, … ЕАД получава фактури по електронен път, изпратени посредством имейл. Фактурите са в различни формати – PDF, JPG, Excel, Word и др., като някои от тях са подписани с електронен подпис, а други не са. Една част от фактурите са създадени на ръка (от кочан), а друга – със софтуер.
Дружеството не приема фактури и известия към тях в случаите, когато същите са подписани с електронен подпис на името на физическо или юридическо лице, което е различно от дружеството – доставчик или упълномощено от него лице.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Отговарят ли получените по имейл фактури от … ЕАД на условията, посочени в чл.114, ал.10 и 11 от ЗДДС, както и на § 1, т.65 и 66 от ДР на закона?
2. Трябва ли да се приемат от страна на … ЕАД фактури и известия към фактури, които са подписани с електронен подпис на името на лице (физическо или юридическо), което е различно от съответното дружество – доставчик или упълномощено от него лице ?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи и втори въпрос:
Съгласно разпоредбата на чл.112, ал.1 от ЗДДС, данъчни документи по смисъла на закона са фактура, известие към фактура и протокол. Изискванията към съдържанието на фактурите са посочени в чл.114 от ЗДДС, а изискванията към бланките на фактурите са посочени в чл.78 от Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС).
В разпоредбата на чл.114, ал.6 от ЗДДС е указано, че всяко данъчно задължено лице по избран от него начин осигурява от момента на издаването им до края на периода на съхранението им автентичността на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на фактурите и известията към фактурите, издадени от него или от негово име, както и на получените от него фактури и известия към фактури, независимо от това дали са на хартиен носител, или в електронна форма.
Видно от горното, издаваните фактури могат да бъдат изпращани и по електронен път като следва да се има предвид, че фактурите по електронен път се приемат, когато получателя е потвърдил получаването им и при условие, че са гарантирани автентичността на произхода и ненарушеността на съдържанието. Трябва да се отбележи, че самото потвърждаване на получаването не удостоверява съдържанието на електронното изявление (чл.8, ал.3 от Закона за електронния документ и електронния подпис (ЗЕДЕП).
Друга важна особеност за гарантиране на автентичността на произхода и ненарушеността на съдържанието на фактурата е използването на електронен подпис, който да дава възможност за идентифициране на автора, както и да е свързан с електронното изявление по начин, който осигурява установяването на всякакви последващи промени.
Що се касае до получаваните по електронен път фактури от … ЕАД, същите следва да съдържат всички реквизити, указани в чл.114 от ЗДДС и чл.78 от ППЗДДС, както и да са подписани с електронен подпис на съставителя. Видно от чл.4 от ЗЕДЕП, автор на електронното изявление е физическото лице, което в изявлението се сочи като негов извършител, а титуляр на електронното изявление е лицето, от името на което е извършено електронното изявление.
Чл.114, ал.10 от ЗДДС във вр. с ал.11 от същата разпоредба регламентира, че гарантирането на автентичността на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на фактурата или известието към фактурата се осигурява от данъчно задълженото лице чрез всякакъв контрол на стопанската дейност, който създава надеждна одитна следа между фактурата или известието към фактурата и доставката на стоки или услуги, а автентичността на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на електронна фактура и електронно известие към фактура се осигуряват чрез следните примерни технологии:
1. квалифициран електронен подпис по смисъла на Закона за електронния документ и електронния подпис, или
2. електронен обмен на данни.
По отношение на различните начини, способи, графични и текстови формати за изпращане на фактурите трябва да се отбележи, че е необходимо съответния начин на изпращане да не дава възможност нито на издателя, нито на получателя на фактурата да могат да оспорват факта на нейното издаване , респ. получаване както и да няма възможност да се извършват последващи промени при вече издадена фактура както от самия издател така и от получателя.
Тъй като в ЗДДС не са поставени специфични изисквания за конкретен формат на електронните фактури, следва да се приеме, че посочените във фактическата обстановка способи и начини на изпращане на фактурите ще се считат за допустим метод, ако са съобразени и изпълнени изискванията на ЗДДС, предвидени в чл.114, ал.6 от ЗДДС.
Следва да се има предвид, че избрания контрол на стопанската дейност е необходимо да създава надеждна одитна следа и да бъде организиран по начин, който дава възможност, както за проверка на фактурата чрез свързването и с други документи – поръчка, договор, известие за доставка, платежни документи, транспортни документи и др., така и връзката на документите с доставката на стоки или услуги.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар