ЗДДС, чл.3, aл. 2,ЗДДС, чл.96, aл. 2

Изх. № 20-00-436
15.10. 2015 г.
чл. 3, ал. 2 от ЗДДС
чл. 96, ал. 2 от ЗДДС
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Собствениците на обекти в режим на етажна собственост планират да създадат сдружение като форма на управление на етажната собственост на основание Глава ІІ, Раздел ІІІ, чл. 25 и следващите от Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС). В сдружението няма да участват всички собственици.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.Подлежи ли сдружението по ЗУЕС на регистрация по ЗДДС?
2.Периодичните вноски на членовете за поддръжка и ремонт на общите части формират ли облагаем оборот по ЗДДС?
3.След регистрацията си по ЗДДС следва ли сдружението да начислява данък върху периодичните вноски на членовете?
4.В случай, че сдружението има доходи (от отдаване под наем на общи части и други), следва ли да се облагат тези доходи – по Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) при сдружението или по Закона за данъците върху доходите на физическите лица ( ЗДДФЛ) при собствениците?
5.Следва ли сдружението да подава декларации по ЗКПО и какъв е данъчния режим, който следва да прилага?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи, втори и трети въпрос
Съгласно чл. 2, ал. 1 от ЗДДС с данък върху добавената стойност се облага всяка възмездна доставка на стока или услуга. По смисъла на чл. 8 от същия закон услуга е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обръщение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство. В чл. 9 от закона е предвидено, че доставка на услуга е всяко извършване на услуга.
Данъчно задължено лице, по смисъла на ЗДДС е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС, независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. Като такава следва да се квалифицира извършваната дейност от юридически лица с нестопанска цел, когато се извършва по занятие и е източник на постоянен, регулярен доход. В този смисъл, юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани по съответния ред, придобиват статута на данъчно задължени лица, на основание чл. 3, ал. 1 от ЗДДС, в случаите, когато същите извършват независима икономическа дейност.
По силата на чл. 25, ал. 1 от ЗУЕС за усвояване на средства от фондовете на Европейския съюз и/или от държавния или общинския бюджет, безвъзмездна помощ и субсидии и/или използване на собствени средства с цел ремонт и обновяване на сгради в режим на етажна собственост собствениците могат да учредят сдружение. Сдружението е юридическо лице, създадено по реда на този закон.
Съгласно ал. 2 на чл. 25 от ЗУЕС сдружението може да извършва и други дейности, свързани с управлението на общите части на етажната собственост, включително да усвоява средства от други източници на финансиране, извън тези по ал. 1.
Следователно ако сдружението е създадено единствено за постигане на целта по чл. 25, ал. 1 от ЗУЕС, без да осъществява други дейности, то същото не извършва независима икономическа дейност и няма качеството на данъчно задължено лице.
Съгласно разпоредбата на чл. 96, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
В ал. 2 от същата разпоредба е регламентирано, че облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл. 46 от закона;
3. доставки на застрахователни услуги по чл. 47 от закона.
По силата на чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго. Безвъзмездно предоставената финансова помощ (субсидии и финансирания) по своето същество не представлява обект на облагане с ДДС.
Предвид изложеното, периодичните вноски на членовете за поддръжка и ремонт на общите части в сградата не формират облагаем оборот за регистрация по реда на чл. 96, ал. 1, т. 1 от ЗДДС и в случай на регистрация на сдружението по закона при получаването на периодичните вноски не следва да се начислява данък.
Отделните собственици на общите части от сградата, като получатели на доход от отдаване под наем на общи части и другисаданъчно задължени лица за целите на ЗДДС. За отделните данъчно задължени лица тази дейност формира облагаем оборот за целите на регистрация по чл. 96, ал. 1 , във връзка с чл. 96, ал. 2 от ЗДДС. Съгласно разпоредбата на чл. 96, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
По четвърти и пети въпрос:
Сдружението на собствениците (Сдружението) се регистрира по чл. 25, ал. 1 от ЗУЕС и се създаваза целите на получаване на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, одобрена с ПМС № 18 от 02.02.2015 г. Сдружението подлежи на регистрация в съответната община/район и регистър БУЛСТАТ. Не е регламентирана регистрация към други държавни институции (, Национален осигурителен институт и др.)
Съгласно разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), създаденото по реда на чл. 25, ал. 1 от ЗУЕС Сдружението не е страна (субект) в административния процес.В текстовете на ЗУЕС и на Правилника за управлението, реда и надзора в етажната собственост (ПУРНЕС) Сдружението също не е посочено като такъв субект.
Съгласно действащото данъчно законодателство до 01.01.2012 г., при възмездно предоставяне за ползване на помещения, пространства или части от тях, които са общи части на сградата, за получатели на дохода се считаха отделните собственици на общите части.
Считано от 01.01.2012 г., доходите от наем или друго възмездно предоставяне на имущество в режим на етажна собственост с форма на управление общо събрание на собствениците, начислени/изплатени от предприятия и самоосигуряващи се лица, се облагат с окончателен данък(чл. 38, ал. 12 от ЗДДФЛ).
Ставката на данъка за доходите по чл. 38, ал. 12 от ЗДДФЛ е 10 на сто (чл. 46, ал. 1 от ЗДДФЛ). Съгласно чл. 65, ал. 1 от ЗДДФЛ, данъкът се внася до края на месеца, следващ тримесечието на начисляването на дохода, от предприятието или изплащането на дохода от самоосигуряващото се лице.
При облагане с окончателен данък на доходите от наем и друго възмездно предоставяне на имущество в режим на етажна собственост, не се приспадат разходи за дейността в размер 10 на сто, тъй като дължимият данък се определя на база брутната сума на начисления/изплатения доход. Платецът на дохода, удържал окончателния данък за начислените/изплатените доходи, подава декларация по
чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ до края на месеца, следващ тримесечието на начисляването на дохода от предприятието или изплащането на дохода от самоосигуряващото се лице (чл. 56, ал. 1 и чл. 65, ал. 1 от ЗДДФЛ).
Когато възмездно предоставяне за ползване на помещения, пространства или части от тях, които са общи части на сградата са предоставени възмездно на физическо лице окончателният данък по чл. 38, ал. 12 от ЗДДФЛ се внася от представител на етажната собственост. Последният подава и декларацията начл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ.
Когато сдружението извършва дейност, свързана с ремонт и обновяване на сграда в режим на етажна собственост, получените субсидии като непаричен еквивалент не следва да се третират като стопанска дейност и не следва да се прилагат разпоредбите на Закона за счетоводството (ЗСч), счетоводните стандарти и Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).
При условие, че сдруженията не са данъчно задължени лица нито за корпоративен данък, нито за данъка върху социалните разходи по реда на ЗКПО, а са създадени единствено за усвояване на средства от фондовете на Европейския съюз и/или от държавния или общинския бюджет с цел ремонт и обновяване на сградите в режим на етажна собственост,те не са задължени да подават годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК, се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар