прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 53-00-1291/28.02.2013 г.
ЗДДС, ДОПК, ППЗДДС,
чл.114 чл.108чл78, ал.6
чл.115, ал.1
чл.109, ал.1
чл.116, ал.1 и ал.4
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” ….., понастоящем дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” … е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 53-00-1291/21.12.2012 г. относно прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Фактическата обстановка, изложена в запитването, е следната:
… е получило депозити във връзка със сключени договори за отдаване под наем на недвижими имоти, като дружеството не е начислило ДДС за получените плащания.
След приключване на ревизионно производство за период 01.05.2009 г. – 31.10.2010 г. е издаден РА № …/21.03.2011 г., като на… са установени задължения в размер на 10178, 02 лв., от които ДДС за внасяне – 9862, 07 лв. и лихви за просрочие в размер на 315, 95 лв.
В мотивите към РА, ревизиращият орган е стигнал до извода, че „…за получените депозити от наематели по сключени договори за наем данъкът става изискуем и ревизираното лице следва да го начисли”. РА е влязъл в сила.
Предвид констатациите на РА, при осъществяване на дейността си, … е започнало да начислява данък на получените плащания във връзка с гаранционните депозити и да внася дължимите суми по съответната сметка към НАП.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Следва ли да се извърши корекция на начисления данък по получените плащания за депозити от момента на издаването на РА до настоящия момент предвид писмо с Изх. № 91-00-141/08.06.2012 г. от изпълнителния директор на НАП?
2. Каква документация следва да се изготви за начисления данък по фактурите?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Задълженията за данъци и осигурителни вноски се установяват окончателно с ревизионен акт съгладно разпоредбата на чл.108 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Следва да се има предвид, че преценката дали основателно е начислен данък върху плащанията по депозитите, може да бъде направена от компетентния орган по приходите в хода на ревизионно производство.
Преди издаването на ревизионен акт и в срока по чл.109, ал.1 от ДОПК, данъчно-задълженото лице може по своя преценка да коригира установените от него с декларация задължения за данъци и осигурителни вноски. Задълженията за ДДС се коригират по описания по-долу специален ред, установен в ЗДДС.
По втори въпрос:
– В случай, че депозитът е отразен като отделна доставка, то приложение ще намери разпоредбата на чл.116 от ЗДДС. В разпоредбата на чл.116, ал.1 от ЗДДС е посочено, че поправки и добавки във фактурите и известията към тях не се разрешават. Погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови.
Съгласно ал.2 от същата разпоредба, за погрешно съставени документи се смятат и издадените фактури и известия към тях, в които не е начислен данък, въпреки че е следвало да бъде начислен.
В ал.4 на чл.116 от закона се указва, че когато погрешно съставени документи или поправени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол – за всяка от страните, който съдържа:
1. основанието за анулирането;
2. номера и датата на документа, който се анулира;
3. номера и датата на издадения нов документ;
4. подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
Всички екземпляри на анулираните документи се съхраняват при издателя, а отчитането им от доставчика и получателя следва да се извърши по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
Протоколът по чл.116, ал.4 от закона се съхранява от издателя и от получателя, което е видно от разпоредбата на чл.78, ал.6 от Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС).
В Приложение № 12 към чл. 113, ал.4 от ППЗДДС е указано, че в случаите, когато се анулира документ (фактура или известие към фактура) след периода, в който е издаден, той се включва във файла „PRODAGBI.ТХТ” на издателя, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак. Документът се описва и в дневника за покупки на издателя във файл „POКUPKI.ТХТ”, касаещ данъчния период, през който е анулиран документът, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак.
– Ако депозитът е документиран като част от наемната цена в една фактура заедно с наемната вноска, приложение намира разпоредбата на чл.115 от ЗДДС. В чл.115, ал.1 от ЗДДС е указано, че при изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура, доставчикът е длъжен да издаде известие към фактурата. Същото се издава задължително не по-късно от 5 дни от възникване на съответното обстоятелство по ал.1 от закона.
В този случай, освен задължителните реквизити по чл.114 от закона, известието към фактурата задължително трябва да съдържа номера и датата на фактурата, към която е издадено известието, както и основание за издаване на известието.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка и представени документи. В случаите, когато в производство, възложено по ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.’

Оценете статията

Вашият коментар