прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 20-00-188/15.05.2014 г.
ЗДДС,
ППЗДДС,
чл.12, ал.1
чл.113, ал.2
чл.21, ал.2
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” . е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № …/14.04.2014 г. относно прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването не е изложена фактическа обстановка. Поставен е следният въпрос:
Следва ли да се отрази в колона 23 на дневника за продажби извършена доставка на услуга към дружество, установено на територията на САЩ?
Предвид непълната фактическа обстановка, която препятства възможността за даване на конкретен отговор, изразявам следното принципно становище, произтичащо от относимата нормативна уредба:
Съгласно разпоредбата на чл.12, ал.1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и 9 от същия закон, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС регламентира, че мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
В запитването не е посочено дали … ЕООД е доставчик на услугата, която се предоставя на установеното на територията на САЩ дружество. Доколкото се касае за българско дружество, следва да се има предвид, че мястото на изпълнение на услугата ще бъде мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, т.е в случая това ще е територията на САЩ. За доставчика няма да възникне задължение за начисляване на данък, тъй като доставките, които са с място на изпълнение извън територията на страната (в конкретния случай – САЩ), не попадат в кръга на облагаемите доставки по смисъла на чл.12, ал.1 от закона. В този случай, предвид разпоредбата на чл.86, ал.3 от ЗДДС, доставчикът не начислява данък при доставката с място на изпълнение извън територията на страната.
Относно поставеният въпрос, касаещ отразяването на доставката в дневника за продажби, следва да се има предвид следното:
Съгласно разпоредбата на чл.124, ал.2 от ЗДДС, регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл.119 от същия закон в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени.
Отчетните регистри – дневник за покупки и дневник за продажби се изготвят по образец, съгласно разпоредбата на чл.113 от Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС).
По смисъла на чл.113, ал.2, изр.първо от ППЗДДС, регистрираните лица следва да изготвят регистъра по ал. 1 „Дневник за продажбите” по образец – приложение № 10, независимо от вида и формата на водене на счетоводството.
В конкретният случай, извършената услуга следва да бъда отразена в колона 23 от дневника за продажбите –„Данъчна основа на доставки по чл.69, ал.2 от ЗДДС, включително ДО на доставките при условията на дистанционни продажби с място на изпълнение на територията на друга държава членка”, съответно в клетка 18 от справка – декларацията.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка и представени документи. В случаите, когато в производство, възложено по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар