прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 20-00-38/03.10.2013 г.
ЗДДС, ППЗДДС,
чл.21, ал.4, т.3
чл.79, ал.4
чл.41, т.1, б. „а”
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 20-00-38/07.02.2013 г. относно прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Образователен бизнес център …извършва обучения за придобиване на квалификация и преквалификация по професии от областта на бизнес администрацията.
Центърът притежава лицензия от НАПОО (Национална агенция за професионално образование и обучение) и е вписан в списък на Агенцията по заетостта като доставчик на обучение по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Центърът е регистриран по ЗДДС.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следния въпрос:
Следва ли да се начислява ДДС за услугите по извършване на обучения за придобиване на ключови компетенции, организиранe на семинари, обучения по част от професияи др., финансирани от физически лица и работодатели?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл.41, т.1, б.”а” от ЗДДС, освободена доставка е предучилищната подготовка и възпитание, училищното или университетското образование, професионалното образование и обучение, следдипломното обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията, обучението за придобиване на ключови компетентности, предоставяни от детски градини, училища или обслужващите ги звена по Закона за народната просвета, институции в системата на професионалното образование и обучение по Закона за професионалното образование и обучение, доставчици на обучение за придобиване на ключови компетентности, включени в списък, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта или културно-просветни или научни институции;
От изложената в запитването фактическа обстановка е видно, че образователен бизнес център … е вписан в списък на Агенцията по заетостта като доставчик на обучение за придобиване на ключови компетенции. В тази връзка, провежданите от центъра обучения за придобиване на ключови компетенции следва да се разглеждат като освободени доставки, съгласно чл.41, т.1, б.”а” от ЗДДС.
Във връзка с гореизложеното и на основание чл.79, ал.4 от Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС), при извършване на освободена доставка във фактурата/известието като основание за неначисляване на данък се вписва съответната разпоредба от закона, съгласно която доставката е освободена. В случая като основание за неначисляване на данък, във фактурата следва да бъде отразен „чл.41, т.1, б.”а” от ЗДДС”.
По отношение на семинарите следва да се има предвид, че тези доставки не попадат в хипотезата на чл.41, т.1, б.”а” от ЗДДС и няма да имат характера на освободени. На основание чл.12 от ЗДДС, извършваните от образователен бизнес център … доставки на услуги по провеждането на семинари ще бъдат облагаеми.
В този случай, мястото на изпълнение на тези доставки се определя по реда на чл. 21, ал.4, т.3 от ЗДДС – мястото, където фактически се провежда събитието, когато услугата се предоставя на данъчно задължено лице. Като се вземе в предвид обстоятелството, че тези услуги се извършват на територията на страната, то следва, че мястото на изпълнение на доставките на услуги ще бъде на територията на страната и те ще са облагаеми. В тази връзка, съгласно чл.82, ал.1 от ЗДДС, данъкът е изискуем от регистрирано по този закон лице – доставчик по облагаема доставка.
Извършваните от центъра доставки на обучения по част от професия са освободени по смисъла на чл.41, ал.1, б. „а”, ако са включени в предмета на лицензията, която е издадена от НАПОО.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.’

Оценете статията

Вашият коментар