прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. № 53-00-231/02.05.2012 г.
ЗДДС, ДОПК,
чл.21, ал.2
чл.17, ал.3
чл.21, ал.4, т.1
86, ал.3
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” … е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 53-00-231/ 2012 г. относно прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Фактическа обстановка, изложенав запитването, е следната:
„…” ООД е българско търговско дружество, което е регистрирано по ЗДДС, с предмет на дейност – проектиране на железопътна инфраструктура, градски железници, пътища и др.
Дружеството ще проектира железопътна линия в Македония: „Железопътен коридор VIII: Работен проект и техническа помощ за участък Куманово-Беляковце”. Проекта се финансира от Европейската банка за възстановяване и развитие.
„…” ООД е подизпълнител на австрийското юридическо лице „…, което е регистрирано за целите на ДДС в Австрия.. Дейността по проектирането на жп линията в Македония ще се извършва в България. Плащането ще се извършва от австрийското юридическо лице на …” ООД.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Как следва да се третира извършваната доставка от„…” ООД към австрийското юридическо лице по отношение на облагането с ДДС?
2. Как следва да се третират доставките по отношение на облагането с ДДС между „…” ООД и подизпълнителите на дружеството?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към нея нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Общото правило, касаещо мястото на изпълнение при доставка на услуга е регламентирано в разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС, съгласно която мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Разпоредбата на чл.21, ал.4 на от ЗДДС регламентира изключения от горното правило, като т.1 визира услугите, свързани с недвижими имоти.
Съгласно разпоредбата на чл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот, включително при:
а) предоставянето на права за ползване, на експертни услуги или услуги на посредници, свързани с недвижимия имот;
б) услуги по подготовка и координация на строителните работи, свързани с недвижимия имот, като архитектурни, инженерни, надзорни и други;
в) настаняване в хотели, къмпинги, караванни паркове, ваканционни лагери и други подобни.
Видно от изложената в запитването фактическа обстановка, „…” ООД ще извършва проектиране на железопътна линия в Македония. В тази връзка, на основание разпоредбата на чл.21, ал.4, т.1 от ЗДДС, мястото на изпълнение на доставката ще бъде там, където се намира недвижимия имот (железопътната линия) – на територията на Република Македония.
В случая, извършената от дружеството доставка е с място на изпълнение извън територията на страната и същата няма характера на облагаема доставка съгласно чл.12 от ЗДДС.
Що се касае до извършваната от дружеството доставка, следва да се има предвид и разпоредбата на чл.86, ал.3 от ЗДДС. В нея е регламентирано, че не се начислява данък при извършване на освободена доставка, освободено вътреобщностно придобиване, както и при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.
По втори въпрос:
По отношение на доставките, извършени от дружествата, с които „…” ООД има сключени договори като подизпълнители, важи изложеното по първи въпрос.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар