прилагане на разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС) и на Наредба № 6 от 28 август 2014 г. за условията и реда за прилагане на временни извънредни мерки за подпомагане на паз

Изх. № 24-33-66
Дата: 16.12.2014 год.
ЗДДС, чл. 6, ал. 4, т. 2;
ЗДДС, чл. 80, ал. 1, т. 1;
ДР на ЗДДС, § 1, т. 9.
Относно: прилагане на разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС) и на Наредба № 6 от 28 август 2014 г. за условията и реда за прилагане на временни извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на плодовете и зеленчуците, във връзка с ембаргото за внос на земеделска продукция в Русия от държави членки наЕС
Във Ваше писмо, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите (ЦУ на НАП) с вх. № 24-33-66 от 19.09.2014 г., е изложено следното:
Във връзка с пазарната криза в резултат на ембаргото за Русия за внос на плодове и зеленчуци от държави – членки на ЕС, Канада, САЩ и Австралия, в офиса на ………. са постъпили въпроси от нейните членове, свързани с начисляването на данък върху добавената стойност в случаите, касаещи малотрайни пресни плодове и зеленчуци, които или се предават за храна на животни, или се унищожават. Министерство на земеделието и храните е издало Наредба № 6 от 28 август 2014 г. за условията и реда за прилагане на временни извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на плодовете и зеленчуците.
Във връзка с изложеното е поставен въпросът, дали при прилагането на цитираната наредба е валидно становището на ЦУ на НАП с Изх. № 24-33-80/ 24.08.2011 г. за тълкуването на задълженията по ЗДДС.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата  нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище по поставения от Вас въпрос:  
 Наредба № 6 от 28 август 2014 г.регламентира временни извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на зеленчуците и плодовете, насочени към осигуряване на подкрепа на производителите, които са пострадали от забраната на внос на някои продукти от ЕС към Руската федерация. Предлагат се две мерки: изтегляне от пазара или небране на плодовете и зеленчуците, съчетани с парично подпомагане на производителите.
При прилагане на временната извънредна мярка „изтегляне от пазара“, регламентирана с чл. 8, ал.1 от Наредба № 6 от 28 август 2014 г., изтеглената от пазара продукция може да бъде:
1. предоставена безвъзмездно на благотворителни организации, училища, детски градини, лечебни заведения или места за лишаване от свобода. За изтеглените от пазара зеленчуци и/или плодове трябва да са издадени сертификати за съответствие с обявеното качество. Предаването на изтеглените от пазара продукти на тези организации се извършва с приемо-предавателни документи и се осчетоводява.
2. използвана за храна на животните, което се удостоверява от официален ветеринарен лекар или от инспектор от БАБХ.
Производителите на праскови и нектарини получават подпомагане за изтегляне от пазара на количества, които не надвишават 10% от произведената от тях през 2012 г. продукция.
При прилагане на временната извънредна мярка „небране на зеленчуците и плодовете“, регламентирана с чл. 10 от Наредба № 6 от 28 август 2014 г., продукцията се унищожава по начин, който я прави негодна за предлагане на пазара.
1.По отношение прилагане на времената извънредна мярка „изтегляне от пазара“:
1.1. чрез безвъзмездно предоставяне на зеленчуците и плодовете на благотворителни организации, училища, детски градини, лечебни заведения или места за лишаване от свобода
Когато данъчно задълженото, регистрирано за целите на ЗДДС лице, е приложило мярката „изтегляне от пазара“, като е предоставило безвъзмездно плодове и зеленчуци, следва да се има предвид, че безвъзмездната доставка, т.е. доставката, при която няма възнаграждение или стойността на даденото многократно надхвърля полученото (§ 1, т. 8 от ДР на ЗДДС), е извън обхвата на ЗДДС.
От друга страна за възмездна доставка на стока се смята и безвъзмездното прехвърляне на собственост върху стоката на трети лица, когато при производството, вноса или придобиването й е приспаднат изцяло или частично данъчен кредит (чл. 6, ал. 3 т. 2 от ЗДДС). В този случайдоставчикът е длъжен да начисли ДДС, като данъчната основа не може да е по-ниска от данъчната основа при придобиването на стоката или от себестойността й, а в случаите на внос, от данъчната основа при вноса (чл. 82, ал. 1 и чл. 27, ал. 1 от ЗДДС). Изключение от това правило е предвидено в чл. 6, ал. 4, т. 2 от ЗДДС, според което ал. 3 от същата разпоредба не се прилага при безвъзмездното предоставяне на стока с незначителна стойност с рекламна цел или при предоставяне на мостри. Нормата следва де се тълкува във връзка със съответстващия u чл. 16, пар. 2 от Директива 2006/112/ЕО, съгласно който употребата на стоки за стопански цели, като мостри или подаръци с малка стойност, не се третира като възмездна доставка на стоки.
В този смисъл, ако производителите, прилагайки мярката „изтегляне от пазара“, са предоставили безвъзмездно с рекламна цел чрез благотворителни организации, училища, детски градини, лечебни заведения или места за лишаване от свобода, плодове и зеленчуци, предвид обстоятелството, че същите са предназначени за реални потребители – социално слаби лица, ученици, лица лишени от свобода и др., като сапопуляризиралисебе си като иконмически субект и продукцията си, напримеркато са оповестили дарствения си акт с изработка на листовки или по интернет например, чрез които както надарените лица, така и други потенциални клиенти се информират относно дарителя и произведената от него продукция, следва да се приеме, че физическите лица – потребители са реалните получателите на стоките, а цитираните по-горе организации са само лица, чрез които се осъществява това дарение. В случай, че по този начин чрез горецитираните организации са предоставени дори и значителни количества плодове и зеленчуци до реалните потребители, ако по отношение на конкретните физически лица получатели/потребители се осъществява дарение, което може да се прецени като такова с незначителна стойност, следва в случая да се приеме, че е налице хипотезата на чл. 6, ал. 4, т. 2 от ЗДДС, поради което безвъзмездното предоставяне на стоката не следва да се счита за приравнена на възмездна доставка.
В този случай при преценка на стойността следва да се има предвид разпоредбата на т. 9 на§ 1 от ДР на ЗДДС, съгласно която “Стоки с незначителна стойност“ са стоките, чиято пазарна цена е под 30 лв. и доставката им не е част от серия доставки, по които получател е едно и също лице. В този смисъл е и произнасянето на Консултативния комитет по данъка върху добавената стойност (Комитета по ДДС), създаден на основание чл. 398 от Директива 2006/112/ЕС, който разглежда въпросите, които засягат прилагането на общностните разпоредби за данъка върху добавената стойност. На своята 97-та сесия от 07.09.2012 г. при обсъждане на данъчното третиране на дарения за благотворителни цели Комитетът по ДДС е изразил становище, съгласно което, ако даряването на хранителни продукти на бедните, направено от данъчно задължено лице, отговаря на условията, определени от държавата членка да се счита като подарък с малка стойност по смисъла на пар. 2 на член 16 от Директива 2006/112/ЕО, такава безвъзмездна доставка не следва да се третира като приравнена на възмездна доставка.
Предвид гореизложеното, когато прилагането на мярката по Наредба № 6 от 28 август 2014 г. – безвъзмездно предоставяне на зеленчуците и плодовете чрезпосочените в чл. 8, ал. 1, т. 1 организации може да се прецени като безвъзмездно предоставяне с благотворителна цел на стоки с незначителна стойност и с рекламна цел, по силата на чл. 12 във връзка с чл. 6, във връзка с чл. 2 от ЗДДС, същото е извън обхвата на ЗДДС и не подлежи на облагане с данък върху добавената стойност.
За целите на коректното прилагане чл. 6, ал. 4, т. 2 от ЗДДС, което е обект на последващ контрол от органите на НАП, е необходимо да бъде осигурена надлежна аналитична отчетност от страна на производителя и от страна на организациите (училища, детски градини, лечебни заведения, места за лишаване от свобода или хранителни банки, чрез които се предоставя дарението), чрез която недвусмислено да се докаже, че безвъзмездно предоставените стоки са с пазарна цена под 30 лв. към конкретен потребител и доставката им не е част от серия доставки, по които получател е едно и също лице. От своя страна производителят следва да разполага с такава информация, предоставена му от организациите, чрез които се извършва дарението.
На основание чл. 79, ал. 3 от ЗДДС регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при промяна на тяхното предназначение, за което вече не е налице право на приспадане на данъчен кредит, начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит.
Съгласно разпоредбата на чл. 80, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, корекции на ползван данъчен кредит, не се извършват, ако стоките са с незначителна стойност и са използвани за безвъзмездно предоставяне с рекламна цел.
1.2. чрез използване на зеленчуците и плодовете за храна на животните
При прилагане на временната извънредна мярка „изтегляне от пазара“, при която изтеглената от пазара продукция се предоставя безвъзмездно за храна на животни, е възможно съответният производител да използва плодовете и зеленчуците за храна животни, които същият отглежда за целите на независимата си икономическа дейност или за нуждите на личното му стопанство,или да ги предостави на трети лица за храна на стопанисваните от тях животни. В зависимост от това данъчното третиране е следното:
-при използване на продукцията за храна на стопанисваните за независимата му икономическа дейност животни:
В този случай следва да се приеме, че продукцията, за която е приложена съответната мярка, е използвана в рамките на независимата икономическа дейност на производителя, свързана с извършване на последващи облагаеми доставки (облагаеми доставки на стоки от животновъдната му продукция), поради което не следва да се извършва корекция на ползвания във връзка с производството й данъчен кредит. Облагаема доставка на стоки относно плодовете и зеленчуците, за които е приложена тази мярка, в тези случаи не следва да се отчита.
-приизползване на продукцията за храна на животни, отглеждани от производителя за нуждите на личното му стопанство:
В тези случаи по отношение на продукцията, за която е приложена тази мярка, ще бъде налице хипотезата на чл. 6, ал. 3, т. 1 от ЗДДС и предоставянето на стоката за лични нужди на данъчно задълженото лице, когато при придобиването, производството или вноса й е приспаднат изцяло или частично данъчен кредит, следва да се третира като възмездна доставка на стока с данъчна основа, определена по реда на чл. 27, ал.1, т. 1 от ЗДДС.
-приизползване на продукцията за храна на животни, отглеждани от трети лица:
Това предоставяне може да е възмездно или безвъзмездно.
В случай, че предоставянето на продукцията за храна на животни на трети лица е възмездно, налице е доставка на стока, данъчната основа на която се определя на основание чл. 26, ал. 2 от ЗДДС в размер на дължимото от получателя възнаграждение.
В случай, че предоставянето е безвъзмездно,съгласно разпоредбата на чл. 6, ал. 3, т. 2 от ЗДДС е налице безвъзмездна доставка на стока, приравнена на възмездна, когато при придобиването, производството или вноса й е приспаднат изцяло или частично данъчен кредит, с данъчна основа, определена по реда на чл. 27, ал.1, т. 1 от ЗДДС.
2. По отношение прилагане на времената извънредна мярка „небране на зеленчуците и плодовете“:
Видно от чл. 10 от Наредба № 6 от 28 август 2014 г., същността на мярката е унищожаване на продукцията по начин, който я прави негодна за предлагане на пазара. При това при данъчно задълженото лице – производител при прилагане на мярката в резултат на унищожаването на продукцията ще е налице липсаи/или брак на тази продукция.
Съгласно чл. 80, ал. 2, т. 1 от ЗДДС корекцията по чл. 79, ал. 3 от закона не се извършва в случаите, когато унищожаването, липсата или бракът са причинени от непреодолима сила.
За целите на данъчното облагане съдържанието, което се влага в понятието “непреодолима сила”, следва да се извлича от разпоредбата на чл. 306, ал. 2 от ТЗ, съгласно който “непреодолима сила” е “непредвидено или непредотвратимо събитие от извънреден характер”.Като непреодолима сила следва да се третират природни явления, като земетресения, наводнения, свлачища на земни пластове, лавини, пожари, епидемии, химическо и бактериологично заразяване, когато са причинени жертви и тежки щети на собствеността или са застрашени здравето и животът на населението. Непреодолимасила могат да бъдат и други явления от обществения живот – хиперинфлации, стачки, военни действия, правителствени забрани и пр.
За да бъде едно събитие определено като непреодолима сила, трябва да има случаен характер за съответното данъчно задължено лице, да настъпи извънредно, непредвидено, независимо от действията на лицето. Съществен елемент на непреодолимата сила е, че събитието и неговите последици биха настъпили и при полагане на всички възможни усилия за ненастъпването им от добрия търговец в дадена сфера на дейност.
Считам, че когато унищожаването или брака на земеделска продукция е в резултат от прилагане на временните извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на плодовете и зеленчуците, при условията и по реда на Наредба № 6 от 28 август 2014 г. на Министерство на земеделието и храните, следва да се приеме, че същите са причинени от непреодолима сила – ембаргото по отношение на вноса на плодове и зеленчуци в Русия. В случая е налицеизвънредно събитие – ембарго, което не би могло да бъде предвидено или предотвратено от производителя, тъй като не зависи от волята му. Независимо че този вид продукция по принцип би могла да се реализира не само на руския пазар, традиционността на този пазар и неговите мащаби, както и характерът на тази продукция – малотрайни пресни плодове и зеленчуци, препятстват производителите, дори и действайки с грижата на добър търговец, да осигурят реализация на продукцията си при условията на непредвиденото ембарго на вноса в Русия. Това именно е наложило и осигуряването на държав’

Оценете статията

Вашият коментар