прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) във връзка с доставки на услуги с получател Европейският парламент

3_1624/21.10.2019 г.

ЗДДС, чл. 173, ал. 5;
ППЗДДС, чл. 109, ал. 2;
ППЗДДС, § 1, т. 5, б. „ а“ от ДР

ОТНОСНО: прилагане на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) във връзка с доставки на услуги с получател Европейският парламент

Според изложеното „Х“ ЕООД има запитване за провеждане на мероприятие в стопанисван от него обект, което ще се проведе и заплати от Европейския парламент.
Посочено е, че от страна на клиента е налице изискване офертата и фактурата да са без ДДС.
Във връзка с горното са поставени следните въпроси:
1. Има ли право дружеството да издаде фактура с нулева ставка на ДДС?
2. Ако доставката е освободена, кое е законовото основание за това?
3. Налице ли са изисквания за други документи освен становище от НАП?

При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63/2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 33/2019 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС обн. ДВ, бр. 76/2006 г., посл. изм. и доп. ДВ бр. 5/2019 г.) е изразено следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 173, ал. 5 от ЗДДС облагаеми с нулева ставка са доставките на стоки и услуги с място на изпълнение на територията на страната на стойност над 400 лв., по които получатели са институциите на Европейския съюз, Европейската общност за атомна енергия, Европейската централна банка, Европейската инвестиционна банка или органите на Европейския съюз, към които се прилага Протоколът за привилегиите и имунитетите на Европейския съюз, при ограниченията и условията на този протокол и споразуменията за неговото прилагане или споразуменията за седалищата и при условие, че това не води до нарушаване на конкуренцията. За прилагането на нулевата ставка доставчикът е длъжен да разполага с писмени документи, удостоверяващи договорните отношения със съответните институции на Европейския съюз.
Видно от цитираната разпоредба, за да се приложи нулевата ставка на данъка е необходимо да са налице кумулативно следните условия:
– мястото на изпълнение на доставките е на територията на страната;
– получател по доставките е лице, посочено в разпоредбата;
– стойността на доставките е над 400.00 лв.;
– освобождаването да не води до нарушаване на конкуренцията.
При определяне приложимостта на разпоредбата на чл. 173, ал. 5 от ЗДДС е необходимо да се вземе предвид обстоятелството, че когато се предоставят нощувки за определен период от време без прекъсване към едно и също лице е налице една доставка на услуга и за да се приложи нулевата ставка на данъка същата трябва да е на стойност над 400,00 лв.
В чл. 109, ал. 2 от ППЗДДС е указано, че за облагаемите доставки на стоки и услуги с място на изпълнение на територията на страната се прилага нулева ставка на данъка, когато получатели са институции на Европейския съюз, независимо коя е тяхната държава домакин.
За прилагането на нулевата ставка на данъка доставчикът е длъжен да разполага със следните документи:
1. фактура за доставката, и
2. удостоверение за освобождаване от задължение за заплащане на данък по образец:
а) приложение към Регламент 282/2011 (чл. 151 от Директива 2006/112/ЕС), потвърдено от съответния компетентен орган на държавата членка домакин – за лицата по ал. 1 и 2, когато Република България не е държава домакин;
б) приложение № 21 – за лицата по ал. 2, когато Република България е държава домакин.
В § 1, т. 5, б.“а“ от ДР на ППЗДДС е дадено определение на понятието „държава домакин“. Според посочената разпоредба „държава домакин“ за целите на чл. 109 и чл. 110 е държавата, в която лицата са установени или имат седалище съгласно международните конвенции за създаването им или в споразуменията за тяхното създаване – за международните организации. Посоченото удостоверение за освобождаване от данък върху добавената стойност е по образец – приложение ІІ към Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност (Регламент). Съгласно чл. 51, пар. 1 от Регламента същото служи, в съответствие с обяснителните бележки от приложението към посоченото удостоверение, за потвърждение, че сделката попада в обхвата на освобождаването по силата на чл. 151 от Директива 2006/112/ЕО. Удостоверението се подпечатва от компетентните органи в държавата членка домакин.
При наличието на подпечатано удостоверение по посочения образец, с което се потвърждава, че съответната сделка попада в обхвата на освобождаването по силата на чл. 151 от Директива 2006/112/ЕО и са изпълнени и останалите условия на чл. 173, ал. 5 от ЗДДС, ще е приложима нулева ставка на данъка за облагаемите доставки на стоки и/или услуги с място на изпълнение на територията на страната получател, по които е Европейският парламент.
За пълнота на изложението е посочено, че ако дружеството осъществи доставка, по която получател е трето лице, а Европейският парламент само предоставя средствата за заплащането ?, то в този случай разпоредбата на чл. 173, ал. 5 от ЗДДС е неприложима.

Оценете статията

Вашият коментар