прилагане на разпоредбите на Закона за ограничаване на плащанията в брой и Наредба Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, Ви уведомяваме за следно

Относно : прилагане на разпоредбите на ЗОПБ и Наредба Н – 18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства
Във връзка с постъпило запитване в Дирекция „ОУИ”- …… от Вас с вх.№ ……..2011г., относно прилагане на разпоредбите на Закона за ограничаване на плащанията в бройи Наредба Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства,Ви уведомяваме за следното:
Описали сте в запитването следната фактическа обстановка: Дружеството Ви има сключени договори с германски фирми за извършване на услуги „почистване, шлайфане и боядисване на кораби”. Много често разплащането по издаваните от Вас фактури се извършва на територията на Германия в брой в евро и средствата се използват там за покриване на разходи по заплати и др.
Задавате въпросите :
1.Следва ли да спазвате Закона за ограничаване на плащанията в брой за получените плащания в Германия?
2. Следва ли да издавате касови бележки /фискални касови бонове/ от ЕКАФП, находящ се в Р.България за плащанията в брой, получени на територията на Германия?
Относно първи въпрос :
Съгласно разпоредбите на чл. 1. от ЗОПБ се уреждат ограниченията при плащанията в брой на територията на страната. Прилагането на разпоредбите на този закон се отнася единствено за извършване на плащанията на територията на страната.Плащанията, които не се извършват на територията на Р.България, независимо кой ги извършва, не попадат в териториалния обхват на закона.В тази връзка следва да се има предвид, че правилата свързани с контрола по извършване на парични преводи от/към чужбина, вносаи износа от местни и чуждестранни лица на валута и други ценности са регламентирани във Валутния закон и съответните подзаконови нормативни актове по неговото прилагане.
Плащанията извършени извън територията на страната следва да са документално обосновани. Следва същите да могат да се определят като извършени на територията на друга държава.
Относно втори въпрос :
Съгласно чл. 118, ал. 1 от ЗДДС, всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки / продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
Разпоредбата на Наредба Н-18/2006 г. на МФ – чл. 3, ал. 1 /Доп. – ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 29.06.2010 г., посл.изм.и доп. ДВ, бр. 49/2010 г./ предвижда, че всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, освен когато плащането се извършва по банков път или чрез наличен паричен превод, извършен чрез дружество, лицензирано да извършва дейност по налични парични преводи по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Изискванията за използване на фискалните устройства /в частност ЕКАФП/ за регистриране на продажбите на стоки и услуги в българското законодателство имат териториален характер.
Това означава, че нормативната уредба за използване на ЕКАФП, одобрени за разпространение в България, не се прилага за продажби, реализирани извън територията на страната ни.
Отчитането на приходите от продажби на стоки и/или извършването на услуги от български дружества на територии извън страната, следва да се извърши в съответствие със Закона за счетоводството.
Следва да се има предвид, че съгласно чл. 26, ал. 2 от Наредба Н-18/2006 г. на МФ, всички регистрирани и натрупвани суми във фискалните устройства се изразяват в левове и стотинки, поради което за случаите на плащане във валута, сумите се преизчисляват и натрупват в левовата им равностойност.
По отношение на регистрирането на оборота от извършването на услуги, извън територията на България, следва да проучите и приложите законодателството на съответната държава – във Вашия случай – Германия.

Оценете статията

Вашият коментар