прилагане на разпоредбите на ЗДДС ( в сила от 01.01.2010 г.)

20-00-386/25.06.2010 г.
ЗДДС, чл.12, ал.1
чл.21, ал.2
§1, т.10 от ДР
чл.97а, ал.1
чл.97а, ал.2
чл.97а, ал.4
В Дирекция ОУИ … е постъпило Ваше писмено запитване с вх. № …/… г. относно прилагане на разпоредбите на ЗДДС ( в сила от 01.01.2010 г.)
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка и относимата към зададените въпроси нормативна уредба Ви уведомявам следното:
По смисълана чл.12, ал.1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
В разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС е регламентирано, че мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
С оглед на изложената в запитването фактическа обстановка, … ЕАД предстои да сключи договор за клинично изпитване на лекарствен препарат с чуждестранна компания, която е със седалище в страна-членка на ЕС и е ДЗЛ по смисъла на чл.3, ал.1 от закона. Също така е посочено, че чуждестранната компания е представлявана в България от “търговско представителство”. В тази връзка следва да имате предвид следното:
Разпоредбата на §1, т.10 от ДР на ЗДДС дефинира понятието ”Постоянен обект”. Съгласно същата „Постоянен обект” е търговско представителство, клон, офис, кантора, ателие, завод, работилница (фабрика), магазин, склад за търговия, сервиз, монтажен обект, строителна площадка, мина, кариера, сонда, петролен или газов кладенец, извор или други подобни, целящи извличане на природни ресурси, определено помещение (собствено, наето или ползвано на друго основание) или друго място, чрез което едно лице извършва цялостно или частично икономическа дейност на територията на една страна.
За да бъде определено търговското представителство на чуждестранната компания като „постоянен обект” по смисъла на горецитираната разпоредба е необходимо чрез същото тя да извършва цялостно или частично икономическа дейност на територията на страната, както и получаваните услуги да са предназначени за целите на извършваната от него икономическа дейност.
Ако услугата по клинично изпитване на лекарствен препарат се предоставя на търговското представителство и е свързана с икономическата дейност на чуждестранното юридическо лице в България, приложение ще намери разпоредбата на чл.21, ал.1 от ЗДДС.
Ако услугата се предоставя директно на чуждестранното юридическо лице, следва да бъде приложена разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС. За …ЕАД, в качеството му на доставчик, не възниква задължение за начисляване на данък. Доставките с място на изпълнение извън територията на страната не попадат в кръга на облагаемите доставки по смисъла на чл.12, ал.1 от закона.
В тази връзка трябва да имате предвид следното:
Съгласно разпоредбата на чл.97а, ал.1 от ЗДДС (в сила от 01.01.2010 г.), на регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл.3, ал.1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл.82, ал.2.
По смисъла на ал.2, на регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл.3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл.21, ал.2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.
Тъй като … ЕАД е предоставило услуги по чл.21, ал.2 от ЗДДС с място на изпълнение в друга държава членка, за Вас възниква задължение за регистрация по реда на чл.97а, ал.2 от закона.
Съгласно ал.4 на чл.97а от закона, за лицата по ал.1 и 2 възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по този закон не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие), като данъчната основа на получената услуга подлежи на облагане с данък.

Оценете статията

Вашият коментар