Прилагане на чл. 111 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх. № 24-35-31
Дата:23.01.2018 год.
ЗДДС, чл. 27, ал. 5;
ЗДДС, чл. 79, ал. 7;
ЗДДС, чл. 111;
ЗДДС, чл. 111, ал. 1;
ЗДДС, чл. 132, ал. 1.
ОТНОСНО: Прилагане на чл. 111 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Вна , с вх. №…………… е заведено Ваше запитване, препратено по компетентност от дирекция ОДОП …………., в което е изложена следната фактическа обстановка:
…………… ЕООД е регистрирано в Агенцията по вписванията с основен капитал апортна вноска от регистрирано по ЗДДС юридическо лице в размер на …………. лв. (………………………………………..лева). На основание чл. 132, ал. 1 от ЗДДС дружеството е регистрирано по същия закон.
Апортираният имот е закупен от …………. ООД (апортиращия) на 05.07.2007 г. за сумата от …………… лв. (………………………… лева) с включен ДДС (данъчна основа ……………. лв. и данък ……………. лв.). Данъкът е възстановен на дружеството купувач. На 17.03.2016 г. същият апортира гореописания имот в ……………. ЕООД. Стойността на апорта е определена от оценители на …………….. лв. (………………………. лева). Имотът е използван за облагаеми доставки и от двете дружества през целия период от първоначалното му придобиване от ………… ООД на 05.07.2007 г. до момента. Апортиращият е упражнил правото си на приспадане на данъчен кредит през данъчен период м. 07.2007 г. и фактическото използване на имота е започнало на 23.10.2007 г.
Пояснявате, че предстои ………………… ЕООД да се дерегистрира по ЗДДС през следващите месеци. При дерегистрация дружеството следва да начисли ДДС върху наличните активи.
Съгласно чл. 27, ал. 5 от ЗДДС данъчната основа, определена към началото на месеца, в който е прекратена регистрацията, е данъчната основа при придобиването или себестойността на стоката, намалена с разходи за изхабяване предвид обичайния икономически живот на стоката.
Посочвате, че с оглед приетия от ЗДДС обичаен срок за изхабяване на сгради от 20 години, от който следва 5% обичайно годишно изхабяване на актива (независимо от реално начисляваната амортизационна норма от ………….. ООД и …………… ЕООД) и с оглед нормата на чл. 10, ал. 2 от ЗДДС, указваща, че в случаите на непарична вноска дружеството, в което е апортирано, е правоприемник и на всички права и задължения по ЗДДС по отношение на получените активи, при дерегистрацията на дружеството по ЗДДС следва да се начисли данък върху данъчната основа при придобиването от ………… ООД в размер на …………… лв., намалена с годишна норма на изхабяване от 5% за периода от 05.07.2007 г. до датата на дерегистрация.
Предвид изложеното и с оглед правилно начисляване на ДДС поставяте следния въпрос:
Как следва да се изчисли дължимият ДДС на апортирания имот към датата на дерегистрация по ЗДДС на ……………… ЕООД?
На основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП) и съобразявайки относимата нормативна уредба изразявам следното становище:
Съгласно член 18, буква „в“ от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 година (Директивата за ДДС) държавите-членки могат да третират като възмездна доставка на стоки задържането на стоките от данъчно задължено лице или от неговите правоприемници, след като то преустанови облагаемата си икономическа дейност, когато дължимият за тези стоки ДДС е станал подлежащ на цялостно или частично приспадане при тяхното придобиване или при тяхната употреба.
Основната цел на член 18, буква „в“ от Директивата за ДДС е да се избегне възможността стоките, за които дължимият ДДС е станал подлежащ на приспадане, да станат обект на необложено с данък крайно потребление вследствие на преустановяването на облагаемата икономическа дейност, независимо от свързаните с последното причини или обстоятелства (решения на СЕС C-142/12 и С-229/15.). Облагането по член 18, буква „в“ от Директивата за ДДС се опира на факта на осъществяването на нова облагаема доставка в деня на преустановяването на икономическата дейност. При облагането по тази разпоредба се отчитат измененията в стойността на активите през цялото време на използването им за целите на стопанската дейност. Данъчната основа на доставката в случай на преустановяване на облагаемата икономическа дейност е стойността на активите, определена към деня на преустановяването на дейността, поради което тази стойност отчита промяната на стойността на тези активи от датата на тяхното придобиване до датата на преустановяването на дейността. За да се постигне целта на член 18, буква „в“ от Директивата за ДДС, а именно да се избегне възможността стоките, за които ДДС е подлежал на приспадане, да станат обект на необложено с данък крайно потребление вследствие на преустановяването на облагаемата икономическа дейност, и реално да се премахне всяко неравенство в областта на ДДС между потребителите, които закупуват стоките си от друго данъчно задължено лице, и потребителите, които ги придобиват в рамките на стопанската си дейност, облагането по член 18, буква „в“ от Директивата за ДДС трябва да се извършва винаги щом стоката, за която е приспаднат дължимият ДДС, още има остатъчна стойност към деня на преустановяването на облагаемата икономическа дейност, независимо какъв период е изтекъл от датата на придобиването ? до датата на преустановяването на дейността.
Идентична е целта на чл. 111, ал. 1 от ЗДДС, съгласно който към датата на дерегистрация се смята, че лицето извършва доставка по смисъла на закона на всички налични стоки и услуги, за които изцяло, частично или пропорционално на степента на използване за независима икономическа дейност, е ползвало данъчен кредит и които са:
1.активи по смисъла на Закона за счетоводството, или
2.активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, различни от тези по т. 1.
Съгласно чл. 27, ал. 5 от ЗДДС данъчната основа на доставка на стоки и/или услуги по чл. 111, определена към началото на месеца, в който е прекратена регистрацията на лицето, е данъчната основа при придобиването или себестойността на стоката, а в случаите на внос – на данъчната основа при вноса или на направените преки разходи за придобиване на услугата, намалена с разходи за изхабяване предвид обичайния икономически живот на стоката или на услугата. Когато данъчната основа не може да се определи по този ред, данъчната основа е пазарната цена.
Предвид обстоятелството, че апортираният имот е дълготраен актив – сграда, при определяне на данъчната основа по чл. 111 от ЗДДС следва да се съобрази обичайният полезен живот на сграда със съответната конструкция и да се отчете периодът, през който същата е експлоатирана.
Следва също да се има предвид, че с новата редакция на чл. 79, ал. 7 от ЗДДС (ДВ – бр. 97 от 2016, в сила от 01.01.2017 г.) е регламентирано, че съобразно данъчния режим на доставката еднократни корекции в увеличение или в намаление на първоначално приспаднатия данъчен кредит се прилагат и в случаите на облагане на налични активи при дерегистрация по чл. 111, ал. 1 от ЗДДС. Това означава, че при дерегистрация, ако наличният актив е стара сграда, какъвто е случаят по запитването, лицето може да избере да приложи данъчен режим на освободена доставка, като извърши еднократна корекция в намаление на първоначално приспаднатия данъчен кредит.
ЗАМ.
/АЛEКСАНДЪР ГЕОРГИЕВ/’

Оценете статията

Вашият коментар