Прилагане на чл. 17а от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина

КСО – чл. 4, ал. 7 и чл. 113, ал. 1;
НООСЛБГРЧ – чл. 3, ал. 5, чл. 17а и чл. 18
ОТНОСНО:Прилагане на чл. 17а от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина
В отговор на Ваше запитване, препратено по компетентност в Дирекция „ОУИ” – ………, Ви уведомяваме за следното:
В писмото си излагате следната фактическа обстановка:
Вие сте служител на Министерството на …….. и от 10.08.2005 г. сте командирован в Службата за …… към Посолството на Република България във ….. От същата дата Ви придружава и Вашата съпруга. На основание чл. 17а от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина от 01.09.2009 г. същата ще се осигурява за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт като осигурителните й вноски ще се превеждат чрез министерството.
В тази връзка искате разрешение да заплатите в брой осигурителните вноски на съпругата си за периода от влизане в сила на посочената разпоредба – 01.01.2008 г. до 31.08.2009 г. в размера за фонд „Пенсии” на база осигурителен доход – 260 лв.
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба по държавното обществено осигуряване, изразявам следното становище по запитването:
Съгласно чл. 78, ал. 1 от Закона за дипломатическата служба съпругът на дългосрочно командирован служител може да се осигурява по свое желание и за своя сметка по време на задграничния мандат на служителя за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт, или за всички осигурителни рискове, без трудова злополука и професионална болест и безработица, върху избран от него месечен осигурителен доход между минималния и максималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващо се лице, определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. В ал. 2 е указано, че при условията на ал. 1 се осигурява само лице, което не подлежи на осигуряване по законодателството на приемащата държава съгласно действащ международен договор, по който Република България е страна.
Във връзка с цитираната правна норма, с новата ал. 7 на чл. 4 от КСО, в сила от 01.01.2008 г., съпругите/съпрузите на дългосрочно командированите служители в дипломатически служби, които ги придружават по време на задграничния им мандат са включени в кръга на лицата, които внасят осигурителни вноски за своя сметка.
За прилагането на чл. 4, ал. 7 от КСО в Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина е създаден чл. 17а, според който съпругите/съпрузите на дългосрочно командированите служители в дипломатическа служба по време на задграничния им мандат могат да се осигуряват по свое желание и за своя сметка за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт или и за общо заболяване и майчинство, върху избран осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
Осигуряването се извършва чрез изпращащото ведомство на дългосрочно командирования служител в дипломатическа служба. Осигурителните вноски се внасят до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, или авансово по реда на чл. 3, ал. 5, ако лицата са избрали да се осигуряват само за фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване (чл. 18 от наредбата).
За лицата по чл. 4, ал. 7 от КСО не е предвидено определянето на окончателен размер на осигурителния доход в зависимост от декларираните по реда на чл. 50 от ЗДДФЛ облагаеми доходи, поради което избраният месечен размер на осигурителния доход се явява окончателен осигурителен доход за тези лица и този доход се вписва в осигурителните им книжки. За съпругите/съпрузите на дългосрочно командированите служители в дипломатическите служби не се прилагат разпоредбите на чл. 1, ал. 2 и 3 от наредбата – те следва да декларират започването, прекратяването и вида наосигуряването си пред изпращащата организация. Видът на осигуряването си могат да променят само в сроковете по чл. 1, ал. 4 от наредбата – от началото на всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП до края на януари на съответната календарна година.
Данните за осигуряването на лицата по чл. 4, ал. 7 от КСО се подават в компетентната териториална дирекция на НАП от изпращащото ведомство по реда на Наредба № Н-8/29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за внасяне и съхранение на данните от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица. В декларация обр. 1 или в декларация обр. 5 (при авансово внасяне на осигурителните вноски) за вид осигурен се попълва код 87 „за лица, изпратени на работа в чужбина от български посредник и за съпругите/съпрузите на дългосрочно командированите служители в дипломатическа служба по време на задграничния им мандат”.
Предвид изложеното, след като към датата на влизане в сила разпоредбата на чл. 4, ал. 7 от КСО – 01.01.2008 г. и до момента Вие сте на дипломатическа служба в Посолството на Република България във ……, където сте командирован от Министерството на ……, и за този период сте придружаван от съпругата си, няма пречка, ако тя желае осигуряването й за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт да започне от тази дата и на база осигурителен доход в размер на 260 лв., да заяви посочените обстоятелства пред изпращащото Ви ведомство, чрез което да бъде провеждано осигуряването й. Следва да имате предвид, че в този случай за невнесените в срока по чл. 18 от наредбата осигурителни вноски се дължи лихва в размер на основния лихвен процент на БНБ за периода плюс 20 пункта (чл. 113, ал. 1 от КСО). Ако за същия период съгласно действащ международен договор, по който Република България е страна, съпругата Ви подлежи на осигуряване по законодателството на приемащата държава, или е осигурена на друго основание по българското законодателство, тя не би могла да се възползва от описания по-горе ред за осигуряване.

Оценете статията

Вашият коментар