прилагане на чл. 22а от ЗДДФЛ и подаване на годишна данъчна декларация за доходите на физическите лица, придобити през 2011 г.

3_1142/05.04.2012 г.
ЗДДФЛ, чл. 22а
Относно: прилагане на чл. 22а от ЗДДФЛ и подаване на годишна данъчна декларация за доходите на физическите лица, придобити през 2011 г.
Според изложеното в запитването, лицето и съпругът/а му през 2010 г. са сключили с „…………..” ЕАД договор за банков кредит, обезпечен с ипотека на недвижим имот, като двамата към този момент нямат навършени 35 год. Съгласно приложеното копие на договора целта на кредита е:
– рефинансиране на кредитни задължения на кредитоискателя към „………..” ЕАД – два потребителски кредита за построяване на едноетажна къща в степен на завършеност „груб строеж” и един ипотечен кредит от 2009 г. за довършителни работи, подобрения, ремонт, преустройство на същата;
– довършителни работи, подобрения, ремонт, преустройство на гореупоменатата едноетажна къща.
За обезпечение на кредита е посочена ипотеката върху УПИ и построената в него едноетажна монолитна жилищна сграда с гараж.
Ипотекираната жилищна сграда е единствено жилище за семейството през данъчната година.
Във връзка с гореизложеното се поставя въпроса има ли право лицето на данъчно облекчение за млади семейства по договор за ипотечен кредит, който служи за довършителни работи?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ, ДВ бр. 95/2006г., посл. изм. ДВ бр. 99/2011г.) изразяваме следното становище:
Предвид действащата от 01.01.2010 г. нормативна уредба на основание чл. 22а от ЗДДФЛ местните физически лица могат да ползват данъчно облекчение за млади семейства, като приспадат от сумата по годишните данъчни основи по чл. 17 направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище, когато едновременно са налице следните условия:
1. договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруга/та, с който/която имат сключен граждански брак;
2. данъчно задълженото лице и/или съпруга/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;
3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.
Рефинансирането на ипотечен кредит предоставя възможност на кредитополучателя да подобри условията по кредита си, като рефинансиране може да се извърши както от банката, в която е първоначалният кредит чрез предоговаряне на условията, така от друга банка , предлагаща по-добри лихвени проценти и такси.
Следователно, данъчното облекчение за млади семейства по чл. 22а от ЗДДФЛ може да се ползва и при рефинансиранена ипотечен кредит, когато с първоначалния кредит е придобито жилище, като същото служи и за обезпечение по представения кредит за рефинансиране.
Следва да се има предвид, че към датата на рефинансиране на кредита също трябва да бъдат изпълнени условията, посочени в чл. 22а от ЗДДФЛ.
Целта на данъчното облекчение е да се стимулират „младите семейства”, които нямат собствено жилище и са придобили такова, ползвайки ипотечен кредит, отговарящ на условията по чл. 22а от ЗДДФЛ.
В действащата нормативна уредба няма определение на ползваното в ЗДДФЛ понятие „ипотечен” кредит, поради което във връзка с ползването на данъчното облекчение за млади семейства следва да се влага общоприетият смисъл на това понятие. От друга страна, предвид условието ипотекираното жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната година, може да се направи извода, че ипотечният кредит е за придобиване на жилище (жилищен кредит). Следователно данъчното облекчение за млади семейства по чл. 22а от ЗДДФЛ не може да се ползва за всеки кредит, обезпечен с ипотека върху недвижим имот, а само за кредит, който цели придобиване на жилище, като същевременно придобитото жилище служи и за обезпечение на предоставения кредит.
Предвид гореизложеното, в конкретния случай, за данъчната 2011 г. не е налице правно основание лицето или съпругът/а му да ползват данъчно облекчение за млади семейства, тъй като от една страна сключеният ипотечен кредит през 2010 г., както и този през 2009 г. не е за закупуване на жилище, а за довършителни работи, подобрения, ремонт, преустройство на построена до степен на завършеност „груб строеж” едноетажна монолитна жилищна сграда с гараж, а от друга страна е извършено рефинансиране на потребителски кредити, с които е построен имотът до издаване на Акт 14.

Оценете статията

Вашият коментар