Прилагане на чл. 44, ал. 4 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) при отдаване под наем на помещения, които са етажна собственост

Изх. №26-М-35
Дата:18.04.2011 год.
ЗДДФЛ, чл. 44, ал. 4;
ЗДДФЛ, чл. 45, ал. 4;
ЗДДФЛ, чл. 65, ал. 11.
ОТНОСНО: Прилагане на чл. 44, ал. 4 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) при отдаване под наем на помещения, които са етажна собственост
По повод Ваше писмено запитване, постъпило вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № 26-М-35 от 07.02.2011 г., приложено Ви изпращам Указание Изх. № УК-2/23.03.2011 г. на министъра на финансите, което е задължително за органите на НАП. Указанието е във връзка с прилагането на чл. 44, ал. 4 и ал. 5, чл. 45, ал. 4 и чл. 65, ал. 11 от ЗДДФЛ за определянето и внасянето на авансов данък за доходите от наем и друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, в сила от 01.01.2011 г. В указанието изрично е уточнено, че общите правила на закона за определяне, удържане и внасяне на данъка са приложими и по отношение на доходите от наем на собствениците в хипотезата на етажна собственост, управлявана от общото събрание.
Когато формата на управление на етажната собственост е сдружение на собствениците, разпоредбите на чл. 44 от ЗДДФЛ са неприложими, тъй като сдружението е юридическо лице съгласно чл. 25, ал. 1 от Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС), т.е. приложимият данъчен закон в тези случаи е Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), а не ЗДДФЛ.
В писмото Ви е посочено, че договорите са сключени с етажната собственост, представлявана от Управителя й, а не с конкретно физическо лице. В тази връзка е важно да се уточни, че доходът се смята за придобит от физическото лице и когато по негово нареждане или по споразумение между него и платеца плащането или престацията са получени от трето лице (чл. 11, ал. 3 от ЗДДФЛ). При определяне датата на придобиването на дохода от наем следва да се прилага общото правило, разписано в чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ, доколкото не е предвидено друго в този закон, т.е. доходът се счита за придобит, както следва:
?при плащане в брой – на датата на плащането;
?при безналично плащане – на датата на заверяване на сметката на получателя на дохода или получаването на чека;
?при плащане в натура – на датата на получаването на престацията.
Следователно, без оглед на това, че договорът за наем е сключен с управителя на етажната собственост и наемът се превежда по една обща сметка на етажната собственост, фактически притежатели на дохода са отделните собственици, съразмерно на дела им в общите части. Обстоятелството, че въпросният наем е предназначен за поддържане и ремонт на общите части на сградата не е от значение за целите на ЗДДФЛ и не променя данъчното третиране на доходите. Нещо повече, съгласно чл. 6, ал. 1, т. 9 от ЗУЕС, собствениците са длъжни да заплащат разходите за основния, текущия или неотложния ремонт, за реконструкцията, преустройството и обновяването на общите части на сградата съразмерно с притежаваните идеални части в тях. В този смисъл, може да се каже, че собствениците са се разпоредили с придобития доход от наем, като са го използвали за покриване на разходите за ремонт, които по закон са за тяхна сметка.
Имайте предвид, че разпоредбата на чл. 44, ал. 4 от ЗДДФЛ не се прилага, когато собствениците са:
-чуждестранни физически лица, доходите от наем на които се облагат с окончателен данък по реда на чл. 37, ал. 1, т. 4 от ЗДДФЛ, когато са от източник в България и не са реализирани чрез определена база в страната; или
-чуждестранни юридически лица, доходите от наем на които се облагат с данък при източника по реда на чл. 195 от ЗКПО, когато са от източник в България и не са реализирани чрез място на стопанска дейност в страната.
Приложение: Съгласно текста.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар