прилагане на чл. 72-74 във връзка с чл. 40, ал. 8от Закона за авторското право и сродните права

Изх. № 24-34-149
Дата: 13.10.2008 год.
КСО, чл. 4, ал. 3, т. 1.
ОТНОСНО:прилагане на чл. 72-74 във връзка с чл. 40, ал. 8 от Закона за авторското право и сродните права
По повод на запитването Ви, постъпило и заведено с вх. № 24-34-149/27.06.2008 г. вна НАП, отговаряме следното:
Съгласно чл. 40 от Закона за авторското право и сродните му права /ЗАПСП/ авторите по свое желание могат да образуват организации за колективно управление на авторските права, на които отстъпват правото да договарят използването на произведенията им по един или повече начини и да събират възнагражденията. Организациите за колективно управление на авторски права могат да бъдат сдружения на автори и други носители на такива права, като Министерството на културата води регистър на тези организации.
По силата на чл. 72 от ЗАПСП права, сродни на авторското, имат:
1.артистите-изпълнители върху своите изпълнения;
2.продуцентите на звукозаписи върху своите звукозаписи;
3.продуцентите на първоначалния запис на филм или друго аудиовизуално
произведение върху оригинала и копията, получени в резултат на този запис;
4. радио- и телевизионните организации върху своите програми.
Имущественитеправана артистите-изпълнители,напродуцентитена
звукозаписи, на филмовите продуценти и на радио- и телевизионните организации също могат да бъдат упражнявани от упълномощени от тях организации за колективно управление на права в съответствие с разпоредбите на чл. 40.
По отношение на тези лица, като носители на сродни права съгласно чл. 72 от ЗАПСП, е налице известна специфика.
В тази връзка ЦУ на НАП отправи запитване в Министерството на културата, като правоприлагащ орган с молба за становище по отношение на:
-различията между авторски и сродни права, както и отношенията на носителите на сродни права с дружествата по чл. 40;
– доколко възнагражденията, получавани от носителите на сродни права са пряко свързани с трудовата им дейност или са от преотстъпено право на ползване, тъй като тази връзка обуславя задължение за внасяне или не внасяне на задължителни осигурителни вноски върху тези възнаграждения;
С писмо № 12-00-222 от 29.09.2008 г. Министерството на културата изразява следното становище:
„Основна характеристика на организациите за колективно управление на права /ОКУП/ е, че същите са сдружения на носители на сродни права и са създадени с основна цел да посредничат при сключването на договори с ползватели при използване на обекти на сродни права. За целта всяка ОКУП сключва две основни групи договори;
на първо място- със своите членове, с които договаря в три основни посоки-договореност за членство в сдружението, договореност за поръчка по смисъла на чл. 280 и следващите от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/ и договореност за представителство по смисъла на чл. 36 и следващите от ЗЗД.
на второ място- ОКУП договаря с ползвателите, на които от името и за сметка на съответния свой член прехвърля определени права за използване на репертоара на последния.
По сключените договори с ползватели ОКУП събира дължимите възнаграждения, които впоследствие разпределя между членовете си. В общия случаи възнагражденията, получавани от носителите на сродни права са в резултат на отстъпване на право за използване /пряко или с посредничеството на ОКУП/ на съответните обекти на сродни права. Доколкото при трудови отношения предмет на договора е предоставянето на работна сила считаме, че гореспоменатите възнаграждения не следва да се разглеждат като произтичащи и пряко свързани с трудова дейност.
Следва да се има предвид и разпоредбата на чл. 81 ЗАПСП, която предвижда, че за изпълнения на артисти-изпълинтели, осъществени в рамките на трудово възнаграждение разрешението за използване по чл. 76, ал. 1 от ЗАПСП се дава от работодателя. С други думи, в тези случаи и при положение, че за използването на тези изпълнения се получават и други суми, извън работната заплата, то те би следвало да се разглеждат като свързани с трудова дейност и пораждащи задължение по Кодекса за социално осигуряване “.
Предвид на горното, доходите, получени от артист-изпълнители в резултат на договори за отстъпване на права в законоустановените форми на използване на изпълненията им (чл. 76, ал. 1 от ЗАПСП). представляват авторски възнаграждения, случай, че получените възнаграждения са от сключени граждански договори представяне на роли в театрални представления, за което не са изпълнени формите използване на изпълненията, изброени в чл. 76, ал. 1 от ЗАПСП, същите не представляват авторски възнаграждения, а са доходи от извършване на услуги с личен труд.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар