прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) в случаите на заличаване от Търговския регистър на регистриран по ЗДДС едноличен търговец

Изх. №М-24-30-18
Дата:23.06.2012 год.
ЗДДС, чл. 71, т. 1;
ЗДДС, чл. 107, т. 3;
ППЗДДС, § 1, ал. 2;
ППЗДДС, § 1, ал. 4;
ППЗДДС, § 1, ал. 5.
Относно: прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) в случаите на заличаване от Търговския регистър на регистриран по ЗДДС едноличен търговец
В Протокол за писмено запитване …… на ТД на НАП – ……, изпратен от Дирекция ОУИ – гр………… и постъпил в ЦУ на НАП с вх. № М-24-30-18/09.05.2012 г. е изложена следната фактическа обстановка:
Физическо лице е регистрирано по реда на ДОПК в компетентната ТД на НАП на 16.09.1993 г. като едноличен търговец. Същото лице е регистрирано по реда на ДОПК и като самоосигуряващо се лице (с различен от този на ЕТ ЕИК по БУЛСТАТ) на 28.05.2004 г. Лицето е също и земеделски производител, регистриран в съответната Областна дирекция „Земеделие” от 25.03.2004 г. Видно от запитването и от публичния регистър физическото лице е регистрирано по ЗДДС от 26.10.2007 г. (с идентификационен номер ЕИК по БУЛСТАТ на ЕТ със знак „BG”). Към 31.12.2011 г. едноличният търговец не е пререгистриран в Търговския регистър съгласно §4 от ПЗР на Закона за Търговския регистър.
За данъчен период 01.02.2012 г.-29.02.2012 г. задълженото лице е подало СД по ДДС под идентификационния си номер (ЕИК по БУЛСТАТ на ЕТ, пред който е поставен знакът „BG”), в която е декларирало в кл.80 ДДС за възстановяване съгласно чл. 92, ал.1 от ЗДДС по приключила процедура за периода 01.12.2011 г. – 29.02.2012 г. В дневника за покупките за м.01 и м.02.2012 г. са включени фактури, издадени през м.01 и м. 02.2012 г. с получател по сделката физическото лице в качеството му на земеделски производител (ЗП) и идентификационен номер за целите на ДДС – знак „BG” и ЕИК по БУЛСТАТ на ЕТ. В дневника за покупки за м.01.2012 г. има включени и фактури, издадени през м.12.2011 г.
След подадено писмено уведомление за промяна на идентификационен номер по ЗДДС от 09.04.2012 г., идентификационния номер по ДДС на лицето е променен и е единния граждански номер на физическото лице, пред който е поставен знакът „BG”.
Въпросите Ви са:
1. Следва ли да се признае право на приспадане на данъчен кредит по фактурите за покупки за данъчни периоди м.01 и м.02.2012 г. след като не е изпълнено условието на чл.71, т.1 във връзка с чл.114, ал.1, т.8 от ЗДДС?
2. Следва ли да се признае право на приспадане на данъчен кредит по фактури, издадени м.12.2011 г., когато ЕТ е регистриран по ЗДДС и включени в СД по ЗДДС за м.01.2012 г., когато ЕТ вече не е регистриран в ТР и по ДДС?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно разпоредбата на §5, ал.1 от ПЗР на ЗТР (в редакцията на текста Обн. ДВ, бр. 34 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) едноличните търговци и клоновете на чуждестранните търговци, за които не е поискана пререгистрация в срока по § 4, ал. 1 (т.е. до 31.12.2011 г.), се считат за заличени по силата на закона от 1 януари 2012 г., като съдът по регистрацията архивира фирмените им дела.
Заличаването на едноличния търговец от търговския регистър е основание за задължителна дерегистрация по ЗДДС (чл.107, т.3 на закона), освен ако:
а) лицето подлежи на задължителна регистрация по реда на чл.96, ал.1 от ЗДДС за облагаемия оборот за извършените от него доставки, представляващи независима икономическа дейност, или ако са налице основанията по чл.108, ал.2 от закона;
б) не са налице условията по буква “а“ и лицето в 14-дневен срок от вписване на заличаването в търговския регистър подаде в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите заявление за регистрация, в което заявява продължаване на регистрацията при условията на чл.100, ал.1 от ЗДДС.
В запитването не е посочено нормативното основание, въз основа на което е променен идентификационния номер за ДДС на лицето, но е ясно, че промяната е извършена по повод подадено от лицето уведомление за промяна, т.е. приложен е редът за пререгистрация по §1, ал.5, във връзка с ал.4 на същата разпоредба на ППЗДДС. В тази връзка може да се направи извод, че към датата на заличаването на ЕТ от търговския регистър за лицето е било налице някое от изброените в чл.107, т.3, ал.1 от ЗДДС основания за регистрация.
Необходимо е да се подчертае, че с регистрирането на едно физическо лице в Търговския регистър като едноличен търговец, същото не придобива нова или различна правосубектност, а само качеството на търговец, вписан в Търговския регистър. В този аспект, за целите на производствата по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и във връзка с декларирането на задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски за доходите и печалбите от извършваната търговска дейност, субект и задължено лице е физическото лице, което се е регистрирало като едноличен търговец. Поради това съображение, след заличаването ex lege на едноличните търговци, които не са поискали пререгистрация по реда на Закона за Търговския регистър до 31.12.2011 г. не съществува правна пречка изискуемите по закон – декларации, отчети, заявления и други документи, касаещи осъществяваната от едноличния търговец дейност през 2011 г., да бъдат подадени в съответните законови срокове и подписани от физическото лице.
Независимо в какво юридическо качество физическото лице осъществява независима икономическа дейност – търговец, земеделски производител, свободна професия и др., за целите на облагането с ДДС данъчно задължено лице е физическото лице и съответно физическото лице е правният субект, който подлежи на регистрация по ЗДДС. Съгласно §1, ал.2 от ДР на ППЗДДС физическите лица са длъжни да се идентифицират за целите на закона с получения при регистрацията си идентификационен номер по ДДС за всички извършвани от тях доставки, представляващи независима икономическа дейност.
Съгласно чл.69, ал.1 от ЗДДС регистрирано лице има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по закона лице, му е доставил или предстои да му достави, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от облагаеми доставки. На основание чл.71, т.1 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит се упражнява, когато лицето-получател по доставката притежава данъчен документ, съставен в съответствие с изискванията на чл.114 и 115, в който данъкът е посочен на отделен ред
От представената фактическа обстановка може да се направи заключение, че физическо лице е регистрирано по ЗДДС през целия визиран в запитването период. Към м.януари и февруари, регистрираното физическо лице не е имало как да знае и да ползва новоопределения му идентификационен номер за целите на ЗДДС, независимо че датата на пререгистрацията, респективно датата на промяната на идентификационния номер, е 02.01.2012 г. (в съответствие с второто изречение на §1, ал.5 от ППЗДДС). В тази връзка считаме за спазени изискванията относно реквизитите на фактурите, когато в периода до фактическото извършване на пререгистрацията на лицето в тях е посочен идентификационен номер за целите на ДДС на получателя, представляващ ЕИК по БУЛСТАТ на ЕТ, пред който е поставен знакът „BG” (вж в тази връзка и т.3.1.1. от становище изх.№91-00-288/26.09.2008 г. на Изпълнителния директор на НАП). Този номер в достатъчна степен идентифицира получателя по доставката за целите на ЗДДС (вж Тълкувателно решение №5 от 14.07.2004 г. на ВАС).
Предвид гореизложеното, посочването в получените фактури на идентификационния код по ЗДДС на ЕТ през периода след 01.01.2012 г. не следва да се приема като основание да бъде отказано право на данъчен кредит по тези фактури.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар