Прилагане на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), Кодекса за социалното осигуряване (КСО) и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО)

Изх. № М-94-Д-290
Дата:08.08.2014 год.
ЗДДФЛ, чл. 29а;
КСО, чл. 4, ал. 3, т. 4;
КСО, чл. 6, ал. 8;
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 2.
Относно: Прилагане на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), Кодекса за социалното осигуряване (КСО) и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО)
Във връзка с Ваше писмено запитване, препратено по компетентност от Дирекция ОДОП – гр. … и получено вна Националната агенция за приходите /НАП/ с вх. №………………….2014г., Ви уведомявам за следното:
Според описаната в запитването фактическа ситуация Вие сте физическо лице – регистрирано като земеделски производител. Освен това сте лице, регистрирано по реда на ЗДДС, поради което до края на миналата година облагаемият Ви доход е определян в съответствие с разпоредбите на чл. 26 във връзка с чл. 29а, ал. 1 от ЗДДФЛ, в редакцията на закона действаща до 31.12.2013 г. Видно е също така, че след промените направени в нормативната уредба, не сте упражнили правото си на избор да се облагате по същия ред през настоящата 2014 г., в срока по § 11 от ПЗР на ЗИД на ЗДДФЛ (31.01.2014 г.). Поради това за 2014 г. следва да формирате облагаем доход по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ и да се облагате с данък върху общата годишна данъчна основа.
Посочвате, че в качеството си на регистриран земеделски производител се осигурявате върху осигурителен доход, в размер на 240 лв. Освен дейността като земеделски производител правите и препродажби на закупени торове на други регистрирани земеделски производители. Също така възнамерявате да закупите и препродадете земеделска продукция.
В запитването Ви са поставени шест въпроса, като на четири от тях е отговорено с писмо Изх. № 789-1/10.07.2014 г. на Дирекция ОДОП – гр. ….. По въпросите, изпратени за отговор от ЦУ на НАП, изразявам следното становище:
1.Относно прилагането на ЗДДФЛ (въпрос № 3)
Според изложеното в запитването Ви, на 21.05.2013 г. сте сключила договор за отпускане на финансова помощ по Мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства“ от програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 г. За направените инвестиции е направено междинно отчитане по проекта и на 02.12.2013 г. сте получила 50527,45 лв. от ДФЗ. Предвид описаното в запитването Ви, в съответствие със счетоводното законодателство за 2013 г., сте отчела като приход от финансиране сумата 1906.92 лв. – пропорционално на начислените за съответните дълготрайни активи амортизации. В тази връзка поставяте въпроса – Как следва да се процедира с наличното към 01.01.2014 г. кредитно салдо в размер на 48620,53 лв. по сметка Финансиране за дълготрайни активи?
Необходимо е да имате предвид, че въпросите свързани с прилагането на счетоводното законодателство и съответно изготвянето на отговор е извън компетентността на Изпълнителния директор на Националната агенция за приходите. На основание чл. 33, т. 4 от Устройствения правилник на , изготвянето на становища по счетоводното законодателство е от компетентността на Дирекция „Данъчна политика” към . Относно данъчното третиране на полученото през 2013 г. финансиране в конкретния случай е необходимо да имате предвид следното:
На основание чл. 29а, ал. 1 от ЗДДФЛ, в редакцията на закона действаща до 31.12.2013 г., облагаемият доход от стопанска дейност на регистрираните по ЗДДС физически лица, които са регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, се определя по реда на чл. 26 от ЗДДФЛ. Предвид нормата на чл. 29а, ал. 8 от ЗДДФЛ (от същата редакция на закона), в облагаемия доход по чл. 26, ал. 1 се включва финансовият резултат за доходи, които съгласно чл. 11 от с.з. са придобити през периода на облагане с данък върху годишната данъчна основа и които не участват при формиране на счетоводния финансов резултат за годината на придобиване или за следващи години. Необходимо е да се уточни, че аналогичен текст съществува и в редакцията на чл. 29а от ЗДДФЛ, която е в сила от 01.01.2014 г. (вж. чл. 29а, ал. 2, т. 2 от ЗДДФЛ).
В конкретния случай на 02.12.2013 г. сте придобила доход по смисъла на чл. 11 от ЗДДФЛ под формата на финансиране, който би трябвало да намери отражение в счетоводния финансов резултат за следващи години, но предвид факта, че през 2014 г. ще формирате облагаем доход по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ с приспадане на нормативно определени разходи за дейността, а не по реда на чл. 29а от ЗДДФЛ, то този доход на основание цитираната по-горе разпоредба, би следвало да се включи в облагаемия доход по чл. 26, ал. 1 от ЗДДФЛ за 2013 г.
2.По прилагането на КСО и ЗЗО (въпрос № 6)
Трудовата дейност е основна правопораждаща предпоставка за възникване на социално осигуряване и като условие е изведена в чл. 10, ал. 1 от КСО. На основание разпоредбата на чл. 4, ал. 3, т. 4 от същия кодекс, задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители. С § 1, ал. 1, т. 5 от ДР на КСО законодателят е определил този кръг осигурени лица – “Регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители“ са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред. Условията и редът за регистриране на земеделските производители, съгласно чл. 7, ал. 1 от Закона за подпомагане на земеделските производители, се определят с Наредба №3 от 29.01.1999г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители.
Регистрираните земеделски производители по свой избор могат да се осигуряват и за всички осигурени социални рискове, без трудова злополука и професионална болест и безработица (основание чл. 4, ал. 4 от КСО). Те са самоосигуряващисе лица по смисъла на чл. 5, ал. 2 от КСО и осигурителните вноски се дължат авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване /ЗБДОО/ за съответната година (чл. 6, ал. 7 от КСО). Осигурителният доход включва всички доходи и възнаграждения, включително възнагражденията по чл. 40, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване и други доходи от трудова дейност на осигурения през календарната година, и не може да бъде по-голям от сбора на максималния месечен осигурителен доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната календарна година поотделно за всеки един от месеците на годината /чл. 3 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски/.
На основание чл. 6, ал. 8 от КСО самоосигуряващите се лица имат задължение да определят окончателен размер на осигурителния доход за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справката към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ. Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност (чл. 6, ал. 9 от КСО).
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО, лицата по чл. 4, ал. 3, т. 4 от КСО се осигуряват авансово върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица и за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, и окончателно върху доходите от дейността и доходите по без трудово правоотношение, през календарната година, съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО. Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за целите на здравното осигуряване за тази дейност.
Предвид изложеното, в случай, че реализирате доход от препродажбите на торове и земеделска продукция този доход ще участва, при определянето на окончателния размер на осигурителния доход, по реда на КСО и ЗЗО, и ще се дължат задължителни осигурителни вноски.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар