3_1470/27.05.2013 г.
ЗДДФЛ, – чл. 55, ал. 1
ЗДДФЛ, – чл. 55, ал. 3
ЗДДФЛ, – чл. 73, ал. 6
ЗКПО, – чл. 201, ал. 1
Относно: Прилагане на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) във връзка с въвеждането от 01.01.2013 г. на схема за централизирано разплащане на данъците върху доходите на физическите лица от бюджетнитепредприятия, съгласно § 25, ал. 4 от ПЗР на Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г.
Видно от изложеното в запитването Областна дирекция „Х” в качеството си на бюджетно предприятие по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на Закона за счетоводството, считано от 01.01.2013 г., следва да прилага разпоредбата на § 25, ал. 4 от ПЗР на Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г. (ЗДБРБ за 2013 г.), от която произтича задължение за начисляване, удържане и отчитане на данъците върху доходите на физическите лица при спазване на приложимия режим на данъчно облагане без ефективно превеждане на дължимите суми по сметките за приходите на централния бюджет на Националната агенция за приходите.
В тази връзка се поставя въпроса следва ли бюджетните предприятия да подават декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ като платец на доходи по извънтрудови правоотношения ?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите наЗДДФЛ(ДВ бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 23/2013 г.) изразяваме следнотостановище:
Задължението и редът за подаване на декларацията за дължими данъци по ЗДДФЛ са регламентирани в разпоредбите на чл. 55-57, в редакцията на закона, действаща от 1 януари 2013 г. Съгласно чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ, предприятията – платци на доходи, задължени да удържат и внасят данъци по реда на този закон, подават декларация по образец за дължимите данъци.Изключение от това правило е регламентирано само за доходите от трудови правоотношения, за които се подава информация по реда на чл. 73, ал. 6 от същия закон (чл. 55, ал. 3 от ЗДДФЛ).
Бюджетните предприятия, вкл. поделенията им, са в обхвата на понятието „предприятие” по смисъла на ЗДДФЛ (§ 1, т. 33 от ДР) и като такива са задължени да определят, удържат и внасят данъци по реда и при условията на този данъчен закон, т.е. те се третират като данъчно задължени лица по смисъла на чл. 3 от закона. Безспорно, на основание специалната разпоредба на § 25, ал. 4 от ПЗР на ЗДБРБ за 2013 г., считано от 01.01.2013 г., данъците върху доходите на физически лица се начисляват, удържат, отчитат и внасят от бюджетните предприятия на основата на принципите, правилата и сроковете на централизираното разплащане, без да се превеждат по сметките за приходите на централния бюджет на Националната агенция за приходите и при спазване на приложимия режим на данъчно облагане. Цитираната разпоредба не отменя задълженията на бюджетните предприятия, които имат в качеството си на данъчно задължени лица по смисъла на ЗДДФЛ, а само създава специфични правила за разчитането им с бюджета.
Следователно, доколкото към настоящия момент в ЗДДФЛ не е предвидено друго, бюджетните предприятия са задължени да спазват установените в същия закон правила (приложимия режим) за подаване на декларацията за дължими данъци по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО (образец 4001).
Уведомяваме, че прилаганият от приходната администрация подход при обработката на данните в декларациите, подавани от бюджетните предприятия, е съобразен с обстоятелството, че считано от 1 януари 2013 г., по силата на § 25, ал. 4 от ПЗР на ЗДБРБ за 2013 г., дължимите данъци от тези предприятия (с изключение на дължимите от общините) не се превеждат по сметките за приходите на централния бюджет на Националната агенция за приходите.
‘