1_13/04.02.2011 г.
ЗДДФЛ чл.9, 31, 44, 45, 50
Относно: прилагане на Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ за доходи от наем.
Във връзка с Ваше запитване, постъпило вДирекция „ОУИ” – гр. ………, заведено с вх. № г., изразяваме следното становище:
В запитването сте посочили, че сте съсобственици на наследствен имот, който отдавате под наем за магазини и офиси на юридически и физически лица, на които сте издавали месечни фактури. До сега всички съсобственици сте обявявали дохода си като физически лица, съобразно притежаваните идеални части по списък на наемателите с годишна данъчна декларация /ГДД/ по чл.50 от ЗДДФЛ. Въпросите които поставяте са следните:
1. Как трябва да се изготвят фактурите за платените от наемателите наеми през 2011 г., при положение, че съсобствениците са 16 на брой, като от тях има работещи, пенсионери и лица с намалена работоспособност над 70 на сто?
2. Как трябва да се отрази приспадането на 10% разход от доходите за наем?
3. Как да се отрази факта, че има съсобственик-наемодател, който не дължи данък по реда на ЗДДФЛ, поради намалена работоспособност?
4. Как ще се контролира внасянето на данък по реда на ЗДДФЛ от наемателите, при положение, че има наематели физически лица, които не отчитат платения от тях наем?
5. Как ще се изготви в края на годината данъчната декларация по чл.50 от ЗДДФЛ?
Във връзка с промените от 01.01.2011 г. на ЗДДФЛ, поставените от Вас въпроси ще се групират в зависимост от статута на наемателите:
-физически лица;
-предприятия или самоосигуряващи се лица.
При наематели предприятия и самоосигуряващи се лица:
Съгласно чл.44, ал.4 от ЗДДФЛ в сила от 01.01.2011 г., когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. В този случай, размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход по чл.31 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.
Облагаемият доход от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество се определя, като придобитият доход се намалява с 10 на сто разходи – чл.31от ЗДДФЛ.
Следователно, размерът на дължимия авансов данък се определя от наемателя, като наемът се намали с 10% нормативно признати разходи и разликатасе умножи по данъчна ставка от 10 на сто.
Съгласно чл.44, ал.2 от ЗДДФЛ, лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност дължи авансово данък за доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, след като облагаемият доход на лицето от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, намален с удържаните или внесените за сметка на лицето задължителни осигурителни вноски, превиши 7920 лв. В случаите по ал.2 лицето, придобиващо дохода, удостоверява степента на намалена работоспособност с валидно към датата/датите на изплащане на дохода експертно решение на ТЕЛК/ДЕЛК/НЕЛК, копие от което се предоставя еднократно пред платеца на дохода, когато той е задължен да удържа и да внася данъка.
Следователно, когато получателят на дохода е с намалена работоспособност 50 или над 50 на сто и е представил пред платеца на дохода копие на експертно решение от ТЕЛК/ДЕЛК/НЕЛК, авансов данък се удържа след като облагаемият му доход от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа превиши 7920 лв., като задължително условие е експертното решение да е валидно към датата/датите на изплащане на дохода от наем.
Предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл.29 или 31, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл.43 и чл.44 сметка за изплатените суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода – чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ.
Следователно, когато удържи авансов данък върху доходи от наем, предприятието или самоосигуряващото се лице/наемател/ е задължено да издаде на всеки наемодател /независимо от броя на хазяите си/, сметка за изплатените суми и служебна бележка за изплатеният дахад /наем/ и удържания данък.
В утвърдения със Заповед № ЗМФ-1828/22.12.2010 г. образец на „Сметка за изплатени суми” и „Служебна бележка” по чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ, на ред 4 от сметката за изплатени суми е изрично посочено, че облагаемата част от сумата на ред 3 /облагаем доход по тази сметка/, се попълва от физическото лице, във Вашия случай наемодателя.
Съответно, в т.2 на Забележки от сметката за изплатени суми е посочено, че платецът не дължи и не удържа задължителни осигурителни вноски върху доходи от наем.
На основание чл.9, ал.3 от ЗДДФЛ, когато платецът на дохода /предприятие или самоосигуряващо се лице/, издава „Сметка за изплатени суми”, наемодателите не са длъжни да издават документ съдържащ реквизитите по чл.7, ал.1 от Закона за счетоводството.
Съгласно чл.50, ал.1 т.1 от ЗДДФЛ, местните физически лица /в т.ч. и наемодатели/ подават годишна данъчна декларация по образец за придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа /в т.ч. и за доходи от наем/. В чл.50, ал.4 от ЗДДФЛ е посочено, че към ГДД по ал.1 се прилагат служебни бележки по чл.45. Следователно, към ГДД ще се прилагат и всички служебни бележки издадени от наемодателите на наемателите.
При наематели физически лица:
На основание чл.31, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на недвижимо имущество се определя, като придобитият доход се намалява с 10 на сто разходи.
Годишната данъчна основа на местните физически лица от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права и имущество се определя, като облагаемият доход по чл.31, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Закона за здравното осигуряване – чл.32 от ЗДДФЛ.
Съгласно чл.50, ал.1 от ЗДДФЛ, придобитият през годината доход, подлежащ на облагане с данък се декларира с годишна данъчна декларация по образец. Данъчната декларация се подава в териториалната дирекция на НАП по постоянния адрес на местното физическо лице, носител на задължението за данъка – чл.54, ал.1 от ЗДДФЛ.
На основание чл.44, ал.1 от ЗДДФЛ лице, придобило доход от наем, дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход по чл.31 и осигурителните вноски, които е задължено да прави за своя сметка. Съгласно чл.44, ал.2 от ЗДДФЛ, лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност дължи авансово данък за доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, след като облагаемият доход на лицето от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, намален с удържаните или внесените за сметка на лицето задължителни осигурителни вноски, превиши 7920 лв.
Размерът на дължимия данък се определя, като тази разлика се умножи по данъчна ставка 10 на сто, а срокът за внасяне на данъка е до 15-то число на месеца, следващ тримесечието напридобиване на дохода, като за четвъртото тримесечие на данъчната године не се внася авансов данък – чл.67, ал.1 и 2 от ЗДДФЛ.
По отношение отчитането на придобитите доходи от наем, е приложима разпоредбата на чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ, съгласно която данъчно задължените лица, които не са длъжни да издават фискална касова бележка от фискално устройство, издават документ за придобитите от тях доходи от източници по чл.10, ал.1, т.3 и 4 (доходи от стопанска дейност, различна от стопанска дейност като едноличен търговец, и доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество), съдържащ реквизитите по чл.7, ал.1 от Закона за счетоводството. Реквизитите по чл.7, ал.1 от Закона за счетоводството са: наименование и номер, съдържащ арабски цифри; дата на издаване; наименование,адресиномерзаидентификацияпочл.84от Данъчно- осигурителния процесуален кодекс на издателя и получателя; предмет и стойностно изражение на стопанската операция; име, фамилия и подпис на съставителя.
Видно от посочените по горе разпоредби, редът за облагане и деклариране през 2011г. на доходи от наем придобити от местни физически лица от наемодатели – физически лица не се променя и остава същият, както до 31.12.2010г.
Уведомяваме Ви, че съгласно чл.85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, в съответствие с чл.3, ал.1, т.1 от Закона за Националната агенция за приходите /ЗНАП/, в кореспонденцията си с Националната агенцияпо приходите /НАП/, сте длъжна да посочите Вашата идентификация – име, ЕГН/ЛНЧ и адрес за кореспонденция.