Прилагане на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) и Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) по отношение на дейността по таксиметров превоз на пътници

3_2494/27.11.2017 г.
ЗКПО, чл. 5, ал. 5;
ЗКПО, чл. 92, ал. 1;
ЗМДТ, чл. 61у, ал. 1 и ал.3;
ЗМДТ, чл. 61х
ОТНОСНО: Прилагане на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) и Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) по отношение на дейността по таксиметров превоз на пътници
Според изложеното в запитването ЕООД е таксиметров превозвач, извършващ таксиметров превоз на територията на Община Х. Дружеството не е регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/. На основание чл. 61х от ЗМДТ е подадена декларация за облагане с данък върху таксиметров превоз на пътници в общината, за територията на която е издадено разрешението за извършване на таксиметров превоз на пътници.
В тази връзка се поставят въпроси относно отразяването на патентната дейност в годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО, влиянието й върху финансовия резултат на дружеството и дължимия корпоративен данък за 2017 г.
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗКПО (обн. ДВ, бр. 105/2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 92/2017 г.) и ЗМДТ (обн. ДВ, бр. 117/1997 г., посл. изм. ДВ, бр. 92/2017 г.) e изразено следното принципно становище:
Със Закона за допълнение на ЗМДТ, обн. ДВ бр. 32 от 22 април 2016 г., в сила от 1 януари2017 г., е приет нов раздел VІІІ, глава втора, в който е регламентиран данъкът върху таксиметров превоз на пътници.
Данъчно задължени лица са превозвачите, които притежават:
– удостоверение за регистрация, издадено от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ и
-разрешение за извършване на таксиметров превоз на пътници, издадено от кмета на съответната община по реда на Закона за автомобилните превози /ЗАвП/. Условията са кумулативни.
По силата на новата ал. 7 на чл. 24а от ЗАвП данъкът за съответната година се заплаща преди получаване на издаденото разрешение по ал. 1 на същия текст като гаранция за неговата събираемост.
Тъй като за извършване на дейността, съответно за получаване на разрешението, е необходимо да се плати дължимият данък, моментът на изискуемостта на данъка е този на получаване на разрешението по чл. 24а,ал. 7 от ЗАвП, включително и за 2017 г. Разпоредбата на чл. 24а, ал. 7 от ЗАвП е действаща и дава възможност на всеки регистриран превозвач да подаде заявление за издаване на разрешение за следващата година и да плати данъка. За целта данъчно задължените лица подават декларация по образец за дължимия данък в общината, за територията на която е издадено разрешението за извършване на превоз. В декларацията лицата посочват обстоятелствата, свързани с определянето на данъка. Образецът на декларация за облагане с данък върху таксиметров превоз на пътници е одобрен със Заповед№ 843 от 20.09.2016 г. на министъра на финансите и е обнародван в бр. 76 от 30.09.2016 г. на „Държавен вестник“.
Съгласно чл. 5, ал. 5 от ЗКПО дейността на местните юридически лица (каквото е ЕООД) по таксиметров превоз на пътници се облага с данък върху таксиметров превоз на пътници по реда на ЗМДТ. За всички останали дейности тези лица се облагат по реда на ЗКПО. В разпоредбата на чл. 61у, ал. 3 от ЗМДТ е постановено, че данъчно задължени лица за данъка върху таксиметров превоз на пътници са превозвачите, притежаващи удостоверение за регистрация, издадено от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация“ и разрешение за извършване на таксиметров превоз на пътници, издадено от кмета на съответната община по ЗАвП. На основание ал. 1 на чл. 61у от ЗМДТ тези лица се облагат с данък върху таксиметров превоз на пътници за извършваната от тях или от тяхно име дейност по таксиметров превоз на пътници, а съгласно ал. 2 на същия член за всички останали дейности посочените лица се облагат по реда на ЗКПО, съответно на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, с изключение на случаите по глава втора, раздел VI от ЗМДТ.
От цитираните разпоредби следва, че дейността по таксиметров превоз на пътници, извършвана от 01.01.2017 г., не подлежи на облагане с корпоративен данък, а се облага с данък върху таксиметров превоз на пътници по реда на ЗМДТ.
Съгласно чл. 92, ал. 1 от ЗКПО годишна данъчна декларация подават данъчно задължените лица, които се облагат с корпоративен данък. В самата декларация при определянето на данъчния финансов резултат и дължимия корпоративен данък се посочват общият размер на приходите и разходите и се изчислява счетоводен финансов резултат. След това приходите и разходите от дейността по таксиметров превоз на пътници следва да се изключат при определянето на счетоводния финансов резултат за данъчно преобразуване. По този начин приходите, разходите и внесеният данък върху таксиметров превоз на пътници не следва да оказват влияние върху счетоводния финансов резултат за данъчно преобразуване, подлежащ на облагане с корпоративен данък, както и върху дължимия корпоративен данък за 2017 г.

Оценете статията

Вашият коментар