прилагане на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) и Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) по отношение на дейността по таксиметров превоз на пътници

Изх.№ 07-00-82
Дата:06.01.2017 год.
ЗКПО, чл. 5, ал. 2;
ЗМДТ, чл. 61у;
ЗАвП, чл. 24а, ал. 7.
ОТНОСНО: прилагане на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) и Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) по отношение на дейността по таксиметров превоз на пътници
Във Ваше запитване, препратено по компетентност в ЦУ на НАП и заведено с вх. № 07-00-82/20.12.2016 г. и № 24-39-162/23.12.2016 г., е изложено следното:
„………такси“ ООД е таксиметров превозвач с валидно удостоверение за регистрация за извършване на таксиметрова дейност от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ и валидни разрешения за всеки отделен автомобил, с който се извършват таксиметрови превози, издадени от кмета на Столична община по Закона за автомобилните превози (ЗАвП).
Въпросите, които поставяте, са свързани с направените изменения в ЗМДТ (обнародвани в ДВ бр. 32 от 2016 г.), с които е въведен нов местен данък върху таксиметров превоз на пътници, в сила от 01.01.2017 г. Посочвате, че за периода до 31.12.2016 г. дружеството дължи корпоративен данък, като в същото време му се вменява задължение да заплати предварително данък върху таксиметров превоз на пътници, още преди влизането му в сила, т.е. преди 01.01.2017 г. и в период, за който дължи данък по ЗКПО, за да може да получи разрешителни за извършване на таксиметров превоз, валидни от 01.01.2017 г., и да продължи дейността без прекъсване.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.Какъв е законосъобразният ред и срок за изпълнение на задълженията, свързани с внасянето на данък върху таксиметров превоз на пътници, в сила от 01.01.2017 г.?
2. Изисквате потвърждение за това, че след влизане в сила на данъка върху таксиметров превоз на пътници няма да се дължи корпоративен данък за печалбата, реализирана от извършваната таксиметрова дейност.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Със Закона за допълнение на Закона за местните данъци и такси, обн. ДВ бр. 32 от 22 април 2016 г., в сила от 1 януари2017 г., е регламентиран данъкът върху таксиметров превоз на пътници /нов раздел VІІІ, глава втора/.
Данъчно задължени лица са превозвачите, които притежават:
-удостоверение за регистрация, издадено от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ и
-разрешение за извършване на таксиметров превоз на пътници, издадено от кмета на съответната община по реда на ЗАвП. Условията са кумулативни.
Със същия закон – ЗДЗМДТ, обн. ДВ. бр. 32 от 22 април 2016 г., се внасят съответни изменения и допълнения в ЗАвП, които влизат в сила от 1 април 2016 г.
По силата на новата ал. 7 на чл. 24а от ЗАвП данъкът за съответната година се заплаща преди получаване на издаденото разрешение по ал. 1 на същия текст като гаранция за неговата събираемост.
Тъй като за извършване на дейността, съответно за получаване на разрешението, е необходимо да се плати дължимият данък, моментът на изискуемостта на данъка е този на получаване на разрешението по чл. 24а,ал. 7 от ЗАвП, включително и за 2017 г. Разпоредбата на чл. 24а, ал. 7 от ЗАвП е действаща и дава възможност на всеки регистриран превозвач да подаде заявление за издаване на разрешение за следващата година и да плати данъка. За целта данъчно задължените лица подават декларация по образец за дължимия данък в общината, за територията на която е издадено разрешението за извършване на превоз. В декларацията лицата посочват обстоятелствата, свързани с определянето на данъка. Образецът на декларация за облагане с данък върху таксиметров превоз на пътници е одобрен със заповед№ 843 от 20.09.2016 г. на министъра на финансите и е обнародван в бр. 76 от 30.09.2016 г. на „Държавен вестник“.
По втори въпрос:
Отговорът на този въпрос се съдържа в разпоредбите на чл. 5, ал. 2 от ЗКПО и чл. 61у, от ЗМДТ, които влизат в сила от 01.01.2017 г. Съгласно чл. 5, ал. 2 от ЗКПО дейността на местните юридически лица (каквото е Вашето дружество) по таксиметров превоз на пътници се облага с данък върху таксиметров превоз на пътници по реда на ЗМДТ. За всички останали дейности тези лица се облагат по реда на ЗКПО. В разпоредбата на чл. 61у, ал. 3 от ЗМДТ е постановено, че данъчно задължени лица за данъка върху таксиметров превоз на пътници са превозвачите, притежаващи удостоверение за регистрация, издадено от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация“, и разрешение за извършване на таксиметров превоз на пътници, издадено от кмета на съответната община по ЗАвП. На основание ал. 1 на чл. 61у от ЗМДТ тези лица се облагат с данък върху таксиметров превоз на пътници за извършваната от тях или от тяхно име дейност по таксиметров превоз на пътници, а съгласно ал. 2 на чл. 61у за всички останали дейности посочените лица се облагат по реда на ЗКПО, съответно Закона за данъците върху доходите на физическите лица, с изключение на случаите по глава втора, раздел VI от ЗМДТ.
От цитираните разпоредби следва, че дейността по таксиметров превоз на пътници, извършвана от 01.01.2017 г., не подлежи на облагане с корпоративен данък, а се облага с данък върху таксиметров превоз на пътници по реда на ЗМДТ.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/’

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

данъчно третиране на сумите, предоставени по схемата за държавна помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство, когато физическото лице е избрало да се облага по реда на чл. 29а от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)

Изх. № М-24-36-64Дата: 14.02.2019 год. ЗДДФЛ, чл. 29а ОТНОСНО: данъчно третиране на сумите, предоставени по схемата за държавна помощ под формата на отстъпка от стойността

задължителното осигуряване на прокурист през 2005 г., 2006 г. и 2007 г., при сключен граждански договор за търговско управление на едноличен търговец

.№ ………………..Дата……………..…….ДООтносно: задължителното осигуряване на прокурист през 2005 г., 2006 г. и2007 г., при сключен граждански договор за търговско управление на едноличен търговец Уважаеми господин