Прилагане на Закона за здравно осигуряване

1_ИТ-00-70/30.08.2016
ЗЗО, чл. 33, ал. 1, т. 1-2
ЗЗО, чл. 40

Относно: Прилагане на Закона за здравно осигуряване
Във Ваше писмо, постъпило по електронен път в дирекция ОДОП гр….. с вх………./.2016 г., поставяте следните въпроси:
1. Счита ли се за здравноосигурено лице, което е наследило 50% от пенсията на починалия си съпруг?
2. Следва ли лицето да продължи да се осигурява и внася здравноосигурителни вноски?
Предвид обстоятелството, че в запитването си не посочвате конкретна фактическа обстановка и с оглед на относимото законодателство изразявам следното принципно становище:
Кръгът на лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване в Националната здравноосигурителна каса, е определен в чл.33 от ЗЗО.
Съгласно чл.33, ал.1, т.1-2 от ЗЗО задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) са всички български граждани, които не са граждани и на друга държава, както и българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България.
Редът за внасяне на задължителните здравноосигурителни вноски е регламентиран в чл.40 от ЗЗО.
Доходът, срокът и начинът на внасяне на здравноосигурителните вноски за пенсионерите са определени в чл.40, ал.1, т.4 от същия закон. Здравноосигурителните вноски за пенсионерите от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд се определят върху размера на пенсията или сбора от пенсиите без добавките към тях. Вноските са за сметка на държавния бюджет и се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят. От цитираната разпоредба е видно, че в кръга на задължително осигурените за сметка на държавниябюджет са само пенсионерите от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд. Разпоредбата касае общо всички пенсионери без значение на какво основание по реда на Кодекса за социално осигуряване се получава пенсията.
С оглед изложеното, при условие че за лицето възникне основание за внасяне на здравноосигурителни вноски за сметка на държавния бюджет в качеството му на пенсионер от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд, то ще се счита за здравноосигурено лице. В този случай не е необходимо лицето да внася вноски за своя сметка, ако се е осигурявало по реда на чл.40, ал.5 от ЗЗО.
Следва да имате в предвид, че биха могли да възникнат случаи, в които въпреки че лице е пенсионер то дължи здравноосигурителни вноски за своя сметка. Такива са например случаите, когато лицето упражнява дейност като самоосигуряващо се лице.

Оценете статията

Вашият коментар